Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 10:51:28 +0200 Rozwód z orzeczeniem o winie - konsekwencje https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-konsekwencje.html f46b6a1fe67c6bb6d45b53eb4bf37a6b Thu, 30 Nov 2017 10:13:49 +0100 Experto24.pl Wiedza o tym, że wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie o winie lub też może nie wskazywać, który małżonek jest winy rozkładowi pożycia jest raczej powszechna, jednakże konsekwencje rozwodu z orzekaniem o winie już takie oczywiste nie są. Niestety zdarza się, że małżonkowie toczą długie i skomplikowane postępowanie rozwodowe, które tylko dodatkowo pogłębia konflikt między nimi, gdyż sądzą, że rozwód z orzekaniem o winie będzie wywierać skutki również w zakresie pozostałych spraw dotyczących rodziny. Jakież więc pojawia się rozczarowanie, gdy okazuje się, że tak w rzeczywistości nie jest.< Rozwód z orzeczeniem o winie - konsekwencje

Rozwód z orzeczeniem o winie - konsekwencje

Experto24.pl

Wiedza o tym, że wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie o winie lub też może nie wskazywać, który małżonek jest winy rozkładowi pożycia jest raczej powszechna, jednakże konsekwencje rozwodu z orzekaniem o winie już takie oczywiste nie są. Niestety zdarza się, że małżonkowie toczą długie i skomplikowane postępowanie rozwodowe, które tylko dodatkowo pogłębia konflikt między nimi, gdyż sądzą, że rozwód z orzekaniem o winie będzie wywierać skutki również w zakresie pozostałych spraw dotyczących rodziny. Jakież więc pojawia się rozczarowanie, gdy okazuje się, że tak w rzeczywistości nie jest.

Rozwód z orzeczeniem o winie - wpływ na władze rodzicielską i kontakty z dzieckiem

Rozwód z orzekaniem o winie przede wszystkim nie ma wpływu na władzę rodzicielską rodziców, ani na kontakty z małoletnim. Jeśli więc małżonek wnosi o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka, gdyż w ten sposób chce na przykład ograniczyć go we władzy rodzicielskiej, to niestety, nie tędy droga.

Rozstrzygając o władzy rodzicielskiej sąd ma na uwadze przede wszystkim dobro dziecka, ocenia więc predyspozycje wychowawcze każdego z rodziców, przywiązanie dziecka do rodziców, relacje rodzica z dzieckiem. Fakt, że jeden z rodziców został uznany za wyłącznie winnego rozkładu małżeństwa, pozostaje bez znaczenia przy rozstrzyganiu o władzy rodzicielskiej. Wina w wyroku rozwodowym nie powoduje więc, że małżonek winny zostaje automatycznie władzy rodzicielskiej pozbawiony lub w niej ograniczony. O przypisaniu winy decydują bowiem inne przesłanki niż o ingerencji we władzę rodzicielską.

Zdarzyć oczywiście się może, że przypisanie wyłącznej winy w wyroku rozwodowym i pozbawienie, bądź ograniczenie, władzy rodzicielskiej nastąpi z tych samych powodów, gdyż na przykład rodzic stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec rodziny, jednakże w takim przypadku sąd również obowiązany jest każde rozstrzygnięcie wydać w oparciu o ustawowe przesłanki.

Jeśli zaś rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy męża, gdyż dopuścił się on zdrady, to nie można uznać iż z tego powodu powinien on zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej, jeżeli jest dobrym rodzicem. Ustalenie winy w wyroku rozwodowym nie ma również wpływu na kontakty rodzica z dzieckiem, mało tego, nawet jeśli rodzic zostanie władzy rodzicielskiej pozbawiony lub w niej ograniczony, nadal zachowuje prawo do utrzymywania kontaktów z małoletnim, dopóki sąd nie wyda przeciwnego rozstrzygnięcia.

Wina w wyroku rozwodowym nie ma również wpływu na wysokość alimentów, które rodzic jest zobowiązany przekazywać na rzecz małoletniego potomka. Tutaj bowiem sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby małoletniego oraz majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanego do alimentów.

Rozwód z orzeczeniem o winie - obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami

Po co zatem ubiegać się o rozwód z orzekaniem o winie, skoro nie wywołuje on żadnych konsekwencji prawnych w zakresie pozostałych spraw dotyczących rodziny? Otóż rozwód z orzekaniem o winie kształtuje przede wszystkim późniejszy obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami.

Jeśli bowiem rozwód nastąpi bez orzekania o winie lub z winy obu stron, wówczas małżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od byłego małżonka dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego, czyli może wystąpić z roszczeniem alimentacyjnym, gdy nie będzie mógł zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Jeżeli jednak podczas rozwodu wina była ustalana i wyłącznie winnym rozpadu małżeństwa został uznany jeden z małżonków, wtedy, jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

W przypadku wyłącznej winy małżonek niewinny może wystąpić o alimenty już wtedy, gdy na skutek rozwodu pogorszy się jego sytuacja materialna, natomiast małżonkowi winnemu roszczenie alimentacyjne nie przysługuje, nawet wówczas, gdy popadnie on w niedostatek.

Dorota Kaczmarczyk-Szczurek Kancelaria Radcy Prawnego
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Rozwód z orzekaniem o winie - wina oczywista dla wszystkich tylko nie dla sądu https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/rozwod-z-orzekaniem-o-winie-wina-oczywista-dla-wszystkich-tylko-nie-dla-sadu.html 292dfbeac2eb63f98968384be587022d Thu, 30 Nov 2017 09:32:40 +0100 Experto24.pl Uzyskanie wyroku rozwodowego z wyłącznej winy współmałżonka nigdy nie jest proste, gdyż przypisanie winy wymaga nie tylko udowodnienia podczas procesu, że współmałżonek dopuścił się zawinionego zachowania, lecz również wykazania związku przyczynowego pomiędzy tym zachowaniem, a rozkładem pożycia małżeńskiego. Co więc to oznacza w praktyce?< Rozwód z orzekaniem o winie - wina oczywista dla wszystkich tylko nie dla sądu

Rozwód z orzekaniem o winie - wina oczywista dla wszystkich tylko nie dla sądu

Experto24.pl

Uzyskanie wyroku rozwodowego z wyłącznej winy współmałżonka nigdy nie jest proste, gdyż przypisanie winy wymaga nie tylko udowodnienia podczas procesu, że współmałżonek dopuścił się zawinionego zachowania, lecz również wykazania związku przyczynowego pomiędzy tym zachowaniem, a rozkładem pożycia małżeńskiego. Co więc to oznacza w praktyce?

Wyobraźmy sobie taką sytuację, żona zdradza męża, mąż się o zdradzie dowiaduje i wnosi o rozwód z wyłącznej winy żony. Każda postronna osoba powie więc, że w takim przypadku sprawa jest oczywista, a proces rozwodowy to tylko formalność, gdyż żona jest ewidentnie winna. Jednakże nawet w takim przypadku mąż musi podczas postępowania rozwodowego o kilku rzeczach pamiętać.

Rozwód z orzekaniem o winie - dowody

Przede wszystkim mąż musi przedłożyć dowody, że do zdrady faktycznie doszło, czyli udowodnić należy zawinione zachowanie współmałżonka. Można więc przedstawić na przykład zdjęcia, nagrania rozmów, wydruk wiadomości sms lub można wnosić o przesłuchanie świadków, którzy widzieli żonę z kochankiem.

Rozwód z orzekaniem o winie - trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Następnie wykazać należy, że między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Co to znaczy? Sąd może orzec rozwód między małżonkami tylko wówczas, gdy ustali, że doszło do zerwania wszelkich więzi małżeńskich, a więc więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej i że obiektywnie sytuację oceniając, nie ma szans na to, że małżonkowie wrócą do siebie i że będą małżeństwo kontynuować. Jest to właśnie trwały i zupełny rozkład pożycia.

Rozkład pożycia między małżonkami sąd ocenia natomiast przede wszystkim na podstawie zeznań stron, w każdym bowiem procesie rozwodowym sąd słucha rozwodzących się małżonków i ustala jak małżeństwo się kształtowało, w jaki sposób funkcjonowało.

Rozwód z orzekaniem o winie - związek przyczynowy

W praktyce najtrudniejszą natomiast kwestią zwykle okazuje się wykazanie związku przyczynowego pomiędzy zawinionym zachowaniem małżonka, a rozkładem pożycia małżonków, czyli tak jak w naszym przykładzie, pomiędzy zdradą żony, a ustaniem więzi pomiędzy małżonkami.

Wykazanie związku przyczynowego polega na udowodnieniu, że gdyby nie określone zachowanie współmałżonka, np. zdrada z naszego przykładu, to małżeństwo nadal by trwało i poprawnie funkcjonowało. Udowodnienie związku przyczynowego nie rzadko stanowi więc nie lada wyzwanie, a w sytuacji, gdy związek przyczynowy nie zostanie wykazany, wówczas sąd nie orzeknie rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka.

Jeśli więc mąż żąda rozwodu z wyłącznej winy żony, gdyż dopuściła się ona zdrady małżeńskiej, jednakże w trakcie procesu zostanie ujawnione, że pożycie pomiędzy małżonkami ustało już wcześniej, gdyż na przykład mąż nadużywał alkoholu, a więc zdrada nie była przyczyną, lecz raczej efektem wcześniejszego rozkładu małżeństwa, wówczas żona nie zostanie uznana za wyłącznie winną rozkładu małżeństwa, gdyż pomiędzy jej zachowaniem, a rozkładem więzi małżeńskich brak jest związku przyczynowego.

Żeby uzyskać rozwód z wyłącznej winy żony mąż powinien więc wykazać, że małżeństwo dobrze się układało, poprawnie funkcjonowało, lecz wszystko się zmieniło, gdy żona wdała się w romans, więc że dopiero wówczas zaczęły się kłótnie, nieporozumienia, itp.

W praktyce kwestia związku przyczynowego nastręcza więc wiele trudności, gdyż albo małżonkowie zupełnie o niej zapominają, albo nie przedstawiają właściwych dowód i argumentów świadczących o tym, że konsekwencją zachowania współmałżonka jest rozpad małżeństwa, lecz skupiają się na udowadnianiu samej winy, a więc przedkładają coraz to nowe dowody świadczące o tym, że wina jest po drugiej stronie.

Związek przyczynowy jest zatem niezbędny do przypisania winy i uzyskania wyroku rozwodowego z wyłącznej winy współmałżonka, dlatego też często okazuje się, że sprawa na pierwszy rzut oka oczywista, taka oczywista jednak nie jest, a sąd wydaje wyrok zupełnie odmienny niż mogłoby się na początku wydawać, że wydać powinien.

Dorota Kaczmarczyk-Szczurek Kancelaria Radcy Prawnego
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy sąd może orzec rozwód https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/kiedy-sad-moze-orzec-rozwod.html 19380e767a4d83db9f6ca1d366f1bb11 Wed, 05 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Jeżeli między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej każdy z małżonków może wystąpić o rozwód. O trwałej postaci rozpadu pożycia można mówić, jeżeli okoliczności danej sprawy wskazują, że powrót małżonków do pożycia nie nastąpi.< Kiedy sąd może orzec rozwód

Kiedy sąd może orzec rozwód

Experto24.pl

Jeżeli między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej każdy z małżonków może wystąpić o rozwód. O trwałej postaci rozpadu pożycia można mówić, jeżeli okoliczności danej sprawy wskazują, że powrót małżonków do pożycia nie nastąpi.

 

Nawet jeżeli spełnione są przesłanki zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, sąd może nie orzec rozwodu, jeżeli miałoby na tym ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci (także dzieci adoptowanych) lub też jeżeli orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sprzeczne z zasadami współżycia społecznego jest np. sytuacja, gdy małżonek żąda rozwodu, bo drugi z małżonków zachorował na nieuleczalną chorobę, albo też utracił dobrze płatną pracę.

Jednak nie zawsze fakt choroby małżonka jako powód rozwodu jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 maja 1998 r. (I CKN 704/97) orzeczeniu rozwodu nie stoi na przeszkodzie choroba współmałżonka stanowiąca uzależnienie, wynikłe całkowicie z jego winy, który nie wykazał minimum silnej woli, aby poddać się leczeniu, ani minimum odpowiedzialności za losy rodziny. Konsekwencje swego nieodpowiedzialnego zachowania musi on wziąć na siebie, nie może nimi obarczać współmałżonka, nie może z tego powodu kwestionować i pozbawiać współmałżonka prawa do innego ułożenia sobie dalszych losów życiowych.

Rozwód jest także, co do zasady, niedopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek winny rozkładowi pożycia (np. małżonek, który dopuścił się zdrady), chyba że drugi z małżonków wyraża zgodę na rozwód lub odmowa jego zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Natomiast brak zgody na rozwód ze względów religijnych nie może być uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Nie jest także sprzeczne z zasadami współżycia społecznego orzeczenie rozwodu dlatego, że małżonkowie są osobami w podeszłym wieku.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

 

Aneta Mościcka

Zobacz także:

 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie są różnice między rozwodem a separacją https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/jakie-sa-roznice-miedzy-rozwodem-a-separacja.html 14ef2d3bb12083b4b0d16b2fe28c4d9b Sun, 02 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl W przypadku „rozpadu” małżeństwa małżonkowie decydują się na rozwód lub separację. Obie te instytucje pod wieloma względami są podobne. Występują jednak między nimi pewne zasadnicze różnice – sprawdź jakie.< Jakie są różnice między rozwodem a separacją

Jakie są różnice między rozwodem a separacją

Experto24.pl

W przypadku „rozpadu” małżeństwa małżonkowie decydują się na rozwód lub separację. Obie te instytucje pod wieloma względami są podobne. Występują jednak między nimi pewne zasadnicze różnice – sprawdź jakie.

Rozwód

Każdy z małżonków może zażądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Warunkiem jest trwały i zupełny rozkład pożycia. „Trwały” oznacza brak szans na powrót małżonków do wspólnego pożycia; „zupełny” natomiast – ustanie więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych.

Sąd nie orzeknie jednak rozwodu w przypadku gdy:

  • wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego).

Orzekając rozwód sąd orzeka:

  • czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (chyba że małżonkowie zgodnie wnoszą o zaniechanie orzekania o winie, wówczas następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy),
  • o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka,
  • o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Sąd może również (na wniosek jednego z małżonków) dokonać podziału majątku wspólnego. Bierze wówczas pod uwagę potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Separacja

Jeśli chodzi o separację, to w odróżnieniu od rozwodu wystarczy, że rozkład pożycia jest zupełny (czyli brak więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych), nie musi być trwały. Podobnie jednak jak w przypadku rozwodu, jeżeli może ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, sąd nie orzeka separacji. Nie orzeka jej również, wówczas gdy byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Orzeczenie separacji ma w zasadzie takie same skutki jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, jednak nie daje możliwości ponownego zawarcia małżeństwa. Separacja nie jest również podstawą do powrotu do poprzedniego nazwiska.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie są skutki bigamii https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/jakie-sa-skutki-bigamii.html fce70602dc05cd7eaa9c7c99b229f881 Fri, 24 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Osoba, która pozostaje w związku małżeńskim nie może ponownie zawrzeć małżeństwa. Z bigamią, czyli ponownym zawarciem małżeństwa, mimo pozostawania w związku małżeńskim wiążą się określone skutki prawne.< Jakie są skutki bigamii

Jakie są skutki bigamii

Experto24.pl

Osoba, która pozostaje w związku małżeńskim nie może ponownie zawrzeć małżeństwa. Z bigamią, czyli ponownym zawarciem małżeństwa, mimo pozostawania w związku małżeńskim wiążą się określone skutki prawne.

W razie bigamii każdy, kto ma interes prawny w tym, może domagać się unieważnienia małżeństwa.

Nie można unieważnić małżeństwa z powodu bigamii, jeżeli poprzednio zawarte małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, chyba że ustanie małżeństwa nastąpiło na skutek śmierci osoby, która zawarła ponownie małżeństwo, a była już wcześniej w związku małżeńskim.

W wyroku z dnia 4 czerwca 1971 r. (II CR 138/71) Sąd Najwyższy orzekł, że jeżeli w procesie o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii strona nie może przedstawić wypisu aktu pierwszego małżeństwa sporządzonego za granicą albo gdy jest to związane z poważnymi trudnościami, niedopuszczalne jest ustalenie przez sąd na podstawie innych dowodów (z zeznań świadków i przesłuchania stron) faktu zawarcia związku małżeńskiego.

Bigamia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Aneta Mościcka

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy sąd może orzec separację https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/kiedy-sad-moze-orzec-separacje.html c9ce2e00d7c6ae82139de101040b1075 Fri, 24 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Orzeczenie przez sąd separacji jest możliwe jeżeli między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia. Dotyczy to zupełnego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej. Orzeczenia separacji może domagać się każdy ze współmałżonków.< Kiedy sąd może orzec separację

Kiedy sąd może orzec separację

Experto24.pl

Orzeczenie przez sąd separacji jest możliwe jeżeli między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia. Dotyczy to zupełnego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej. Orzeczenia separacji może domagać się każdy ze współmałżonków.

Aby można było orzec separację między małżonkami musi dojść do zupełnego rozpadu więzi uczuciowej, gospodarczej i fizycznej. Przesłanką separacji nie jest to, że ten rozpad jest trwały. Trwały rozkład pożycia jest natomiast przesłanką orzeczenia rozwodu.

W niektórych przypadkach, nawet mimo że doszło do zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest możliwe. Sąd nie może orzec separacji, jeżeli na skutek tego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci (mogą to być także dzieci adoptowane) albo jeżeli orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. gdy jedno z małżonków chce separacji, bo drugi doznał kalectwa).

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania obojga małżonków.

Orzeczenia separacji może domagać się każdy z małżonków.

Aneta Mościcka

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Choroba psychiczna podstawą do unieważnienia małżeństwa https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/choroba-psychiczna-podstawa-do-uniewaznienia-malzenstwa.html c72b3a13faf664ea6e799c1cc9837ab4 Wed, 20 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Choć termin „choroba psychiczna” nie jest już używany we współczesnej psychiatrii, gdyż uważa się go za archaiczny i niejednoznaczny, to jednak nadal funkcjonuje on w przepisach prawnych. Jako przykład można przytoczyć art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje możliwość unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków.< Choroba psychiczna podstawą do unieważnienia małżeństwa

Choroba psychiczna podstawą do unieważnienia małżeństwa

Experto24.pl

Choć termin „choroba psychiczna” nie jest już używany we współczesnej psychiatrii, gdyż uważa się go za archaiczny i niejednoznaczny, to jednak nadal funkcjonuje on w przepisach prawnych. Jako przykład można przytoczyć art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje możliwość unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków.

Analizując art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, należy uznać, iż unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej jest możliwe, jeżeli istnienie owej choroby psychicznej w trakcie zawarcia małżeństwa, zagrażało małżeństwu lub zdrowiu potomstwa zrodzonego z tego związku.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy traktuje chorobę psychiczną jako przeszkodę w zawarciu małżeństwa, a więc istnienie choroby psychicznej jest okolicznością, która uniemożliwia zawarcie małżeństwa z taką lub przez taką osobę. Przeszkoda ta nie odpada nawet w sytuacji, gdy w momencie zawierania małżeństwa osoba dotknięta chorobą działała z dostatecznym rozeznaniem. Powyższe stanowisko jest zasadne, gdyż z punktu widzenia art. 12 powołanej ustawy, nie jest istotny przejściowy stan świadomości takiej osoby, lecz ogólny stan jej zdrowia psychicznego w tym znaczeniu, że można ją uznać za zdrową psychicznie.

O unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej może ubiegać się każdy z małżonków. Jednakże, jeżeli choroba psychiczna małżonka ustała, to nie można z tego powodu unieważnić małżeństwa.

Warto w tym miejscu przybliżyć jeszcze stanowisko Sądu Najwyższego, który w jednym z wyroków wskazał, iż w wyjątkowych sytuacjach, na tle szczególnych okoliczności, zasady współżycia społecznego mogą przemawiać za oddaleniem powództwa o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej współmałżonka. Będzie tak na przykład w sytuacji, gdy małżonkowie żyli ze sobą wiele lat w normalnie funkcjonującym małżeństwie oraz posiadają wspólne zdrowe, dorosłe dzieci.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy nie można orzec rozwodu https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/kiedy-nie-mozna-orzec-rozwodu.html 7cd9a0961d4823056f1fb4841d9843cb Sun, 10 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Raczej powszechne jest przekonanie, że jeśli oboje małżonkowie chcą rozwiązać swoje małżeństwo poprzez rozwód to sąd ma obowiązek tego rozwodu udzielić. Nic jednak bardziej mylnego. Sąd nie orzeknie rozwodu, nawet mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.< Kiedy nie można orzec rozwodu

Kiedy nie można orzec rozwodu

Experto24.pl

Raczej powszechne jest przekonanie, że jeśli oboje małżonkowie chcą rozwiązać swoje małżeństwo poprzez rozwód to sąd ma obowiązek tego rozwodu udzielić. Nic jednak bardziej mylnego. Sąd nie orzeknie rozwodu, nawet mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Przytoczone uregulowanie nastręcza wiele trudności, gdyż sądy każdorazowo muszą ocenić, czy lepiej dla dziecka jest wychowywać się w poróżnionej rodzinie, bo brak orzeczenia rozwodowego nie zmusi przecież małżonków do dalszego wspólnego życia, czy w formalnie rozwiązanym małżeństwie. Sąd musi wybrać „mniejsze zło”, kierując się prawidłowym rozwojem dziecka.

Również niejednokrotnie Sąd Najwyższy zajmował się tą kwestią. W wytycznych z 1968 roku, które nadal są aktualne, stwierdził, że mając na uwadze dobro dziecka, należy ocenić czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi dziecka z tym rodzicem, z którym nie będzie stale zamieszkiwać, oraz czy rodzic ten będzie prawidłowo wykonywał swoje obowiązki rodzicielskie.

Okolicznością przemawiającą za nie orzeczeniem rozwodu, jest także postawa rodziców wobec kwestii wykonywania w przyszłości władzy rodzicielskiej. Jeżeli prezentują oni rozbieżne stanowiska, gdy każdy z nich chce, aby pieczę nad dzieckiem powierzono właśnie jemu, jednocześnie uniemożliwiając ingerencję drugiego rodzica, to sąd nie wyda wyroku rozwodowego, jeżeli dojdzie do przekonania, że utrzymanie obecnego stanu rzeczy będzie dla dzieci bardziej korzystne.

Dobro dzieci nie jest brane pod uwagę przy orzeczeniu rozwodu, jeżeli są to dzieci pełnoletnie (nawet jeśli jeszcze nie są samodzielne i pozostają na utrzymaniu rodziców) oraz, gdy chodzi o małoletnie dzieci jednego z małżonków.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy małżeństwo zawarte pod przymusem jest nieważne https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/czy-malzenstwo-zawarte-pod-przymusem-jest-niewazne.html 71e540aaa3dbd11824aa6af09a827452 Sun, 10 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Choć aranżowanie małżeństw w naszej kulturze już raczej nie istnieje, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy młodzi stają na ślubnym kobiercu nie do końca z własnej woli. Czy w takiej sytuacji ich małżeństwo będzie ważnie zawarte?< Czy małżeństwo zawarte pod przymusem jest nieważne

Czy małżeństwo zawarte pod przymusem jest nieważne

Experto24.pl

Choć aranżowanie małżeństw w naszej kulturze już raczej nie istnieje, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy młodzi stają na ślubnym kobiercu nie do końca z własnej woli. Czy w takiej sytuacji ich małżeństwo będzie ważnie zawarte?

Ustawodawca, w art. 15(1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wymienił przypadki, których zaistnienie może stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa. Wśród przyczyn unieważnienia małżeństwa, w przytoczonym artykule, znalazło się złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński pod wpływem groźby. Jednak sama groźba nie jest wystarczającym powodem do unieważnienia małżeństwa, musi ona spełnić kilka przesłanek.

Otóż, owa groźba musi być bezprawna, i co ważne, nie musi pochodzić tylko od drugiej strony (a więc od przyszłego małżonka), ale może także zostać wywołana przez osobę trzecią (np. matkę, ojca). Ponadto, z okoliczności danego przypadku musi wynikać, że osoba składająca oświadczenie wbrew swej woli zrobiła to, gdyż obawiała się, że jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste w przypadku jeżeli zachowa się w inny sposób. Istotna zatem jest realność spełnienia danej groźby i to w co ona godzi.

Osobą legitymowaną czynnie, a więc tą, która może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński pod wpływem groźby, jest tylko ten małżonek, który złożył owe oświadczenie.

Żądanie unieważnienia małżeństwa, z powodu wyżej opisanego należy wnieść w ciągu sześciu miesięcy od ustania obawy wywołanej groźbą. Jednakże po upływie trzech lat od zawarcia małżeństwa nie można wnieść żądania o unieważnienia małżeństwa z powodu złożenia oświadczenia pod wpływem groźby. Upływ powyższych terminów powoduje bowiem konwalidację („uzdrowienie”) małżeństwa, a więc nie może ono zostać już unieważnione z tego powodu.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Różnice między separacją a rozwodem https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-rodzinne/ustanie-malzenstwa/roznice-miedzy-separacja-a-rozwodem.html d992d157a9332c49f225eaba59ce9cac Mon, 04 Jun 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Niejednokrotnie małżonkowie, których wspólne pożycie przestało się układać, stają przed dylematem: rozwód czy separacja? Podobieństwo tych instytucji jest duże, ale ich skutki są całkowicie odmienne, dlatego warto podkreślić występujące między nimi różnice.< Różnice między separacją a rozwodem

Różnice między separacją a rozwodem

Experto24.pl

Niejednokrotnie małżonkowie, których wspólne pożycie przestało się układać, stają przed dylematem: rozwód czy separacja? Podobieństwo tych instytucji jest duże, ale ich skutki są całkowicie odmienne, dlatego warto podkreślić występujące między nimi różnice.

Zasadniczą różnicą między separacją, a rozwodem stanowi fakt, że separacja uchyla wspólnotę jaka między małżonkami istnieje, ale nie powoduje ustania małżeństwa. Oznacza to, że po orzeczonej separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć nowych związków małżeńskich, co w przypadku rozwodu jest jak najbardziej możliwe.

Rozwód jest definitywny i znosi wszelką wspólność małżeńską, natomiast, jeśli chodzi o separację, możliwe jest jej zniesienie wraz ze wszystkimi skutkami, i wówczas małżonkowie wracają do wspólnego pożycia. Aby sąd orzekł separację, nie musi istnieć przesłanka trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, której wystąpienie przy wydaniu wyroku rozwodowego jest obligatoryjne.

Kolejną różnicę stanowi fakt, iż orzeczeniu separacji nie stoi na przeszkodzie to, że z wnioskiem o separację wystąpił małżonek, który jest wyłącznie winny zupełnemu rozkładowi pożycia małżeńskiego. W przypadku rozwodu istnienie wyłącznej winy w rozkładzie pożycia po stronie powoda, skutkuje tym, że pozew zostanie uwzględniony tylko w sytuacji, gdy współmałżonek na rozwód się zgodził lub, gdy za orzeczeniem rozwodu przemawiają zasady współżycia społecznego.

Rozwód toczy się wyłącznie na drodze procesu, natomiast orzeczenie separacji może nastąpić w trybie zwykłego procesu lub postępowania nieprocesowego. Jednak, orzeczenie separacji w postępowaniu nieprocesowym będzie możliwe tylko, jeśli oboje małżonkowie wnoszą o orzeczenie separacji i nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Przesłanki te muszą wystąpić łącznie.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>