Czy opinia prawna jest utworem

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 28-09-2012 r.

Opinia prawna to tekst, analizujący konkretnie zagadnienie prawne na podstawie wykładni przepisów, orzecznictwa i dorobku doktryny w celu wskazania jednego lub kilku rozwiązań dla zadanego zagadnienia. Opinie sporządzane są na zlecenie, a zatem co do zasady – odpłatnie. Czy zatem stanowią produkt, który ograniczony jest przepisami prawa autorskiego ze względu na twórczy charakter opinii prawnej?

Pozornie wydawać by się mogło, iż przytoczenie obowiązujących przepisów oraz sentencji orzecznictwa nie ma w sobie cech twórczych i sprowadza się wyłącznie do powtarzania utartych w praktyce zdań. Nie jest to jednak prawdą.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względu na wartość, przeznaczenie czy sposób wyrażenia. Nie stanowią natomiast przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne lub ich urzędowe projekty, a także urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. W tym kontekście można pokusić się o stwierdzenie, że opinia prawna, składająca się przecież w pewnym sensie z fragmentów aktów normatywnych, nie może stanowić utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z drugiej jednak strony zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają niechronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter.

Problem sprowadza się zatem do konieczności udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy opinia prawna, składająca się z niechronionych elementów, ma charakter twórczy. Jak już wspomniane zostało na wstępie, istotą sporządzania opinii jest analiza przepisów prawa oraz orzecznictwa, ukierunkowana na znalezienie rozwiązania zadanego problemu prawnego oraz uzasadnienie go przy wykorzystaniu odpowiednio dobranej argumentacji. W tym świetle wkład twórczy prawnika jest niepodważalny.

 

Sąd Najwyższy wypowiedział się dotychczas wyłącznie w kwestii prawnoautorskiej ochrony opinii i raportów biegłych rewidentów, nie uznając ich jednak w swej istocie za przedmiot zainteresowania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze względu na ich odtwórczy charakter. Wyrok ten nie dotyczy jednak opinii prawnych.

W kontekście wyżej wymienionych przepisów oraz wskazanego orzeczenia należy zatem wyłączyć spod ochrony prawnoautorskiej opinię prawną tylko w przypadku, gdy stanowi ona dokument urzędowy, przygotowany w związku z działalnością takiego urzędu. Przykładem może być opinia prawna sporządzona do projektu aktu normatywnego przez organ upoważniony do jego wydania.


Zobacz także:

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Mi z opinią prawną pomógł prawnik Krzysztof Bilski - Kancelaria Prawna Katowice. Gdyby nie tak dobry adwokat to nie wiedziałabym nawet od czego zacząć. Adwokat Bilski załatwił wszystko fachowo i szybko. http://kancelaria-prawna-gliwice.pl/

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Dziękuję za tą informację. Sam wykonuję opinie prywatne i faktycznie można ewentualnie spotkać się z sytuacją, że nierzetelny adwokat będzie chciał wykorzystać taką opinię do innych spraw prowadzonych przez niego bez mojej zgody a nawet wiedzy.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31554 )
Array ( [docId] => 31554 )