Paliwo kupione za granicą udokumentowane paragonami

Autor: Styczyński Rafał
Data: 13-09-2012 r.

Przedsiębiorcy niezwykle często udają się w zagraniczne podróże służbowe samochodami stanowiącymi własność firmy. Podczas tych podróży ponoszone są wydatki na paliwo, jednak nie zawsze podmioty wystawiają na nie faktury. Powstaje wówczas pytanie czy można dokumentować zakup paliwa po zagranicami Polski paragonami fiskalnymi?

W odniesieniu do wydatków na zakup paliwa za granicą podstawą ich zaksięgowania w pkpir jest otrzymany paragon. Taka możliwość wynika wprost z brzmienia § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 ze zm.), zgodnie z którym wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.

Taki paragon powinien być zaopatrzony w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon oraz określać ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Dopiero tak opisany paragon będzie stanowić dowód księgowy w rozumieniu rozporządzenia, umożliwiający ujęcie wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W rezultacie, spełnienie wszystkich warunków wymaganych przez rozporządzenie umożliwia zaliczenie wydatku na paliwo zakupione za granicą, potwierdzonego paragonem, do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w piśmie nr IBPBI/1/415-547/11/WRz, z 19 sierpnia 2011 roku, gdzie możemy przeczytać:

„(…)świadcząc za granicą usługi transportowe, Wnioskodawca dokonuje na stacjach benzynowych (znajdujących się przy trasie przejazdu) zakupu paliwa do samochodu ciężarowego, na który otrzymuje paragony potwierdzające poniesione z tego tytułu wydatki.
Mając zatem na względzie treść cytowanych powyżej przepisów, o których mowa § 14 ust. 5 ww. rozporządzenia, stwierdzić należy iż wydatki, na zakup paliwa za granicą, poniesione przez Wnioskodawcę mogą być dokumentowane w sposób przedstawiony we wniosku, tj. paragonem fiskalnym, o ile paragony te spełniają wymogi, o których mowa w § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia, (tj. w szczególności będą zawierały datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon), o ile na ich odwrocie Wnioskodawca uzupełni ich treść poprzez wpisanie nazwiska (nazwy firmy), adresu oraz rodzaju (nazwy) zakupionego towaru (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31639 )
Array ( [docId] => 31639 )