Konsekwencje zwiększenia deficytu budżetowego

Data: 17-07-2013 r.

We wtorek 16 lipca Minister Finansów poinformował, że deficyt budżetu państwa zostanie zwiększony o 16 mld zł, a rząd zaoszczędzi kolejne 8 mld zł. Oznacza to, że relacja długu publiczny do PKB przekroczy pierwszy próg ostrożnościowy, czyli 50%. Obecnie przepisy zabraniają takich zabiegów, ale rząd i na ten problem znalazł rozwiązanie – zawieszenie działania progu ostrożnościowego.

Premier wprawdzie zapowiedział, że próg zostanie przywrócony, ale jest to raczej wątpliwe. Już przy podwyżce stawki VAT obiecano, że jest to zabieg chwilowy, a jak pokazała rzeczywistość, to, co miało być tymczasowe okazało się być na stałe. Także i w tym przypadku możemy spodziewać się, że I próg ostrożnościowy nie zostanie przywrócony w czasie, w jakim zapowiada to Premier. W 2014 roku zaczyna się przedwyborcza batalia, która nie sprzyja dyscyplinie finansowej.

Dziura budżetowa nie wzbudziła emocji

Zapowiedzi Ministra Finansów nie wzbudziły na rynkach większego zainteresowania, co zbytnio nie dziwi, bo chyba wszyscy byli na to zwiększenie przygotowani. Większość ekonomistów mówi, że deficyt jedynie został dostosowany do realiów, bo poprzedni do tej rzeczywistości nie przystawał.

Nowelizacja nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji dla zwykłych obywateli, ponieważ oszczędności w resortach mają mieć charakter techniczny. Póki rząd nie zacznie podnosić podatków i sięgać do kieszeni podatnika zwiększenie deficytu nie jest groźne dla zwykłego obywatela.

Gdy przekroczymy wszystkie progi ostrożnościowe

Oczywiście można było zająć się budżetem lepiej i poszukać głębszych oszczędności, jednak dużo prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zwiększenie deficytu. Należy jednak pamiętać, że deficytu Premier nie będzie mógł zwiększać w nieskończoność. Konstytucyjny limit zadłużenia nie jest wcale tak odległy jak mogłoby się wydawać, a jego przekroczenie wymusi dość bolesne cięcia, których rząd już tak łatwo nie uniknie. Konieczne może okazać się zamrożenie wynagrodzeń w sferze budżetowej, wstrzymanie inwestycji oraz kolejne podnoszenie podatków.

Monika Zabrocka-Kutera


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31901 )
Array ( [docId] => 31901 )