Gmina może odliczyć VAT nawet w przypadku realizacji zadań własnych

Data: 23-12-2014 r.

Możliwość odliczenia przez gminę VAT od inwestycji polegającej na uatrakcyjnieniu terenów gminnych zależy od tego, czy w momencie ponoszenia wydatków miały być one związane z czynnościami opodatkowanymi (np. z przyszłą sprzedażą inwestorom). To, czy przy okazji dana czynność pokrywa się z zakresem zadań własnych gminy nie ma tu znaczenia.

Gmina będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w ramach długoterminowego programu inwestycyjnego doprowadziła do powstania parku przemysłowego oraz obszaru gruntów, który został uzbrojony i przygotowany pod lokalizację inwestycji przemysłowych. Wszelkie inwestycje związane z infrastrukturą techniczną miały na celu uatrakcyjnienie terenów zarówno dla obecnie działających, jak i przyszłych inwestorów oraz umożliwienie lokowania na tych terenach zakładów produkcyjnych.

Problem z odliczeniem VAT

 

Gmina zwróciła się do organu podatkowego z prośbą o ustosunkowanie do kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego, związanego z opisanymi nakładami. Minister finansów uznał, że budowa rowów melioracyjnych oraz inwestycji polegającej na odwodnieniu należy do zadań własnych gminy, a więc gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupami, ponieważ efekty tych prac nie służyły i nie będą służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. W tym zakresie gmina nie działa w charakterze podatnika.

Jednostka, nie zgadzając się z taką interpretacją, skierowała sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który jednak także stwierdził, że w omawianym przypadku gmina realizowała inwestycje jako zadania własne – w oparciu o reżim publicznoprawny, a nie jako prywatny przedsiębiorca.

Istotny jest cel inwestycji

Ostatecznie sprawę skierowano do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uznał, że gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. W momencie ponoszenia wydatków na inwestycje związane z infrastrukturą techniczną miały one na celu uatrakcyjnienie terenów pod kątem inwestorów oraz zapewnienie im infrastruktury. Takie działania bezwzględnie mają związek przyszłymi czynnościami opodatkowanymi jakimi będzie sprzedaż działek tam ulokowanych. To czy, samorząd w związku z wydatkami poniesionymi na melioracje oraz odwodnienie wykonywać będzie przy okazji zadania własne nie są przesądzające w kwestii możliwości odliczenia VAT od poniesionych wydatków.

Źródło:

www.nsa.gov.pl

Karol Zawadzki, specjalista ds. finansów publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36261 )
Array ( [docId] => 36261 )