Podatek dochodowy od odszkodowania za nieprawidłowo naliczoną dotację

Autor: Karol Zawadzki
Data: 24-04-2015 r.

Odszkodowanie związane z zaniżeniem kwoty dotacji przyznane dla niepublicznego przedszkola – jako otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – nie korzysta ze zwolnienia z PIT. Jest tak mimo tego, że zostało otrzymane na podstawie wyroku sądowego.

Nie można również uznać, że skoro świadczenie podstawowe (dotacja) jest wolna jest od podatku, to zwolnione będzie również odszkodowanie z tytułu wyrównania szkody spowodowanej nieprawidłowym naliczaniem dotacji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowania pieniężnego należnego niepublicznemu przedszkolu z tytułu nieprawidłowego naliczenia i wypłacenia dotacji oświatowej – otrzymanego na podstawie wyroku sądowego.W poprzednich latach osoba prowadząca niepubliczne przedszkole otrzymywała z budżetu JST dotacje, których sposób kalkulacji, zdaniem podmiotu prowadzącego, był sprzeczny z ustawą o systemie oświaty. W sprawie tej ma zapaść prawomocny wyrok sądu powszechnego. Powstała więc wątpliwość, czy w takim przypadku ewentualne odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego.

Jak wskazała izba (IPPB4/415-999/14-4/JK2), na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzenie przez osoby fizyczne szkół i przedszkoli niepublicznych generuje przychody zaliczane do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, bowiem podejmowana jest w celu zarobkowym, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są również – co do zasady – dotacje. Wprawdzie stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT dotacje otrzymane z budżetu jednostek samorządu terytorialnego są zwolnione z tego podatku, jednak już w przypadku odszkodowania za zaniżenie wpłat przepis ten nie znajdzie zastosowania. Regulacja ta wyraźnie wskazuje, że zwolnieniu podlegają jedynie kwoty dotacji, a nie odszkodowania.

Zastosowania nie będzie miał także art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, bowiem ze wskazanego tam zwolnienia nie korzysta odszkodowanie lub zadośćuczynienie otrzymane na podstawie wyroku sądowego lub ugody sądowej, jeśli otrzymane jest w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Karol Zawadzki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37037 )
Array ( [docId] => 37037 )