O czym należy pamiętać, księgując VAT w sprawozdaniach budżetowych

Data: 28-11-2012 r.

Jednostki sektora finansów publicznych mogą stosować różne zasady ewidencji księgowej rozliczeń VAT. Zależy to od przyjętej w danej jednostce polityki rachunkowości i sposobu rozliczania. Na co zwrócić uwagę ujmując VAT w sprawozdaniach budżetowych Rb-27S oraz RB-28S?

W jednostkach sektora finansów publicznych, które są czynnymi podatnikami VAT ewidencja księgowa powinna być prowadzona w sposób umożliwiający odrębne określenie VAT należnego i naliczonego oraz ustalenie zobowiązania podatkowego za dany okres podatkowy.

Sprawozdanie Rb-27S

Sprawozdanie Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych sporządzone na podstawie prawidłowo prowadzonej ewidencji powinno się bilansować w następujący sposób:

Kwota wykazana w kolumnie „Należności” pomniejszona o kwoty z kolumn „Potrącenia” i „Dochody wykonane” powinna równać się różnicy kolumn „Należności pozostałe do zapłaty” i „Nadpłaty”.

W sprawozdaniu Rb-27S nie wykazuje się dochodów z tytułu VAT należnego, ponieważ podatek ten stanowi dochód budżetu państwa.

Sprawozdanie Rb- 28S z wykonania planu wydatków budżetowych

Sposób ewidencji powoduje, że jednostka w sprawozdaniu wykaże w poszczególnych paragrafach wydatki w kwotach netto (w przypadku gdy VAT podlega odliczeniu), zaś VAT zapłacony do urzędu skarbowego będzie wykazany w paragrafie 453 (różnica pomiędzy VAT należnym zapłaconym a naliczonym i zapłaconym).

W sprawozdaniu Rb-28S należy wykazywać takie zobowiązania, które jednostka musi uregulować na rzecz kontrahentów.

Należy pamiętać, że:

1) Jednostki samorządu terytorialnego muszą tak prowadzić ewidencję rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług, aby w sprawozdaniu Rb-27S nie wykazywać dochodów z tytułu VAT należnego, ponieważ podatek ten stanowi dochód budżetu państwa.

2) VAT jako dochód może znaleźć się w sprawozdaniu RB-27S, jedynie w sytuacji gdy na koniec roku budżetowego w jednostce występowała należność z tytułu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i zwrotu US dokonał w następnym roku budżetowym.

3) VAT powinien być opłacany ze środków pochodzących z zapłaty należności, wówczas gdy podatek należny jest większy od naliczonego.

4) Jeżeli należności nie zostaną uregulowane przez kontrahenta przed terminem płatności VAT, jednostka opłaca zobowiązania z własnych środków i wydatki klasyfikuje w paragrafie 453 oraz wykazuje w sprawozdaniu Rb-28S.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2010 r. nr 128, poz. 861 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2010 r. nr 20, poz. 103).

Autor: Halina Skiba, specjalista ds. rozliczeń finansowych
w jednostkach sektora finansów publicznych

Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska

Wzory sprawozdań:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31943 )
Array ( [docId] => 31943 )