Karta kierowcy – wyjmować czy nie wyjmować

Data: 18-10-2016 r.

W wielu firmach nadal używa się tachografów analogowych, ale nowe pojazdy – jak wiadomo – są wyposażane w tachografy cyfrowe. Przewoźnicy, przyzwyczajeni do wykresówek, miewają wiele wątpliwości związanych z kartami kierowców. Jedni twierdzą, że kierowca nie musi tego robić. Zdaniem innych powinien wyciągać kartę z tachografu, kiedy oddala się od auta np. na odpoczynek dzienny, tygodniowy, zwolnienie lekarskie. Kto ma rację?

Przepisy nie określają, kiedy należy wyjąć kartę. Mówią jedynie o tym, że należy stosować kartę w każdym dniu, w którym prowadzi się pojazd, oraz że nie wyjmuje się karty przed zakończeniem dziennego okresu pracy (oczywiście z wyjątkiem sytuacji, kiedy jest to uzasadnione). Natomiast kwestia używania tachografu w trakcie oddalenia się od pojazdu jest uwarunkowana tym, czy kierowca jest, czy nie jest w stanie używać go do prawidłowego rejestrowania swoich aktywności w tym czasie.

 

Jeżeli kierowca oddala się od pojazdu i w czasie tego oddalenia odbywa cały czas tylko jedną aktywność (odpoczynek, praca albo gotowość), to nie ma potrzeby wyciągania i zabierania karty. Można zatem raczej bez obaw zostawić kartę w tachografie, udając się na przerwę, odpoczynek dzienny czy weekendowy. Natomiast w sytuacji, gdy kierowca w trakcie oddalenia będzie wykonywał minimum dwie spośród ww. aktywności, to raczej nie będzie w stanie przełączyć w odpowiednim czasie przełącznika w tachografie, który zmieni rodzaj rejestrowanej aktywności na karcie – zatem uzasadnione będzie zabranie karty z tachografu podczas takiego oddalenia.

Zabieranie karty z tachografu jest jednak w praktyce lepszym rozwiązaniem, gdyż zapobiega się wówczas przypadkowemu użyciu karty przez kogoś innego, kto choćby na chwilę przejmie pojazd, aby np. go tylko przeparkować. Zapisywana prawidłowo aktywność odpoczynku zostanie wówczas przerwana jazdą i rodzi to kłopot dla właściciela karty. W dłuższych okresach, jak odpoczynek tygodniowy, urlop czy zwolnienie lekarskie – w zasadzie jest nieuniknione, że ktoś inny może chcieć kierować pojazdem i wówczas albo ktoś pojedzie na nie swojej karcie albo – bez wiedzy i intencji właściciela karty – wyjmie ją z tachografu. Pozostawianie karty w tachografie jest zatem dopuszczalne, ale w przypadku dłuższych okresów czasu niepraktyczne.

Paweł Miklis, specjalista z zakresu prawa transportowego

Tagi: tachograf

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39613 )
Array ( [docId] => 39613 )