Kiedy kierowcy trzeba wystawić zaświadczenie o działalności

Data: 11-10-2016 r.

Firma wykonuje przewozy na potrzeby własne głównie starszymi autami z tachografami analogowymi, ale posiada kilka aut z tachografami cyfrowymi. Kierowcy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do16:00–17:00. Kiedy kierowca powinien ręcznie wprowadzić dane do tachografu cyfrowego, a kiedy trzeba wystawić mu zaświadczenie o działalności kierowcy?

Przepisy nie określają żadnej zasady, kiedy kierowca powinien wprowadzić dane ręcznie, a kiedy musi mieć zaświadczenie. Jedyny przepis, który określa wprowadzanie danych na wykresówkę lub na kartę, warunkuje tę możliwość od sytuacji, kiedy kierowca nie jest w stanie używać tachografu w wyniku oddalenia się od pojazdu. Z tego wynika fakt, że w zasadzie kierowca może zawsze wprowadzać dane ręcznie, gdy oddala się od pojazdu – czy to na chwilę, czy na odpoczynek dzienny, czy też tygodniowy.

 

Wpis manualny jest zatem podstawową formą dokumentowania aktywności kierowcy podczas oddalenia się od pojazdu. Zaświadczenie o działalności stanowi obecnie wyłącznie uzupełnienie i to od przedsiębiorcy zależy, w jakich sytuacjach zdecyduje się wystawiać kierowcy ten dokument. Na pewno należy wystawić kierowcy zaświadczenie, jeśli nie uda mu się wykonać prawidłowego wpisu ręcznego na karcie kierowcy. Zaświadczenie wówczas uzupełni powstałą lukę w informacjach o aktywnościach. W innych sytuacjach to kwestia wyłącznie porozumienia się z kierowcą i ustalenia zasad, w jakich sytuacjach przedsiębiorca będzie wymagał od niego wykonywania wpisów ręcznych, a w jakich będzie wystawiał zaświadczenia.

Paweł Miklis, specjalista z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39593 )
Array ( [docId] => 39593 )