Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 25 Apr 2024 10:18:15 +0200 Możliwość podejmowania innego zatrudnienia - co z kierowcami? https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/mozliwosc-podejmowania-innego-zatrudnienia-co-z-kierowcami.html 8be54d120361373dbedd6d8aac595775 Fri, 28 Apr 2023 12:27:58 +0200 Experto24.pl We wniesionej do minister rodziny i polityki społecznej interpelacji podnoszono kwestię możliwości dorabiania przez kierowców w innych firmach po godzinach pracy. To zostało uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa i źródło zwiększenia ryzyka na drogach. Jakie stanowisko w tej sprawie przedstawiła minister rodziny? < Możliwość podejmowania innego zatrudnienia - co z kierowcami?

Możliwość podejmowania innego zatrudnienia - co z kierowcami?

Experto24.pl

We wniesionej do minister rodziny i polityki społecznej interpelacji podnoszono kwestię możliwości dorabiania przez kierowców w innych firmach po godzinach pracy. To zostało uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa i źródło zwiększenia ryzyka na drogach. Jakie stanowisko w tej sprawie przedstawiła minister rodziny? 

Wprowadzony do Kodeksu pracy przepis art. 261 stanowi, że pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą, bądź też jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy. 

Zobacz także: Oczekiwanie na pracę kierowcy to: dyspozycja czy przestój? 

W przepisie tym dostrzeżono niebezpieczeństwo polegające na nadmiernej pracy kierowców, którzy będą mogli pracować także "po godzinach" u innych pracodawców, czy świadczyć inne usługi, co mogłoby się przełożyć na bezpieczeństwo wykonywanego przez nich transportu. W zgłoszonej do minister rodziny i polityki społecznej interpelacji podnoszono, że nowelizacja Kodeksu pracy nie uwzględniła wyjątkowych warunków zatrudnienia pracowników mobilnych, takich jak: kierowcy, czy przedstawiciele handlowi. 

Pracodawca nie będzie mógł zakazać podwładnemu jednoczesnego zatrudnienia w innych firmie, a zatem kierowca, w czasie przeznaczonym na odpoczynek, będzie mógł pracować, po czym - mimo faktycznego braku tego odpoczynku - wróci np. do przewozu osób. Wyjątkiem jest jedynie zastosowanie przez pracodawcę zakazu konkurencji, który akurat w tym przypadku mógłby się nie sprawdzić, bo przecież kierowca nie będzie wykonywał działalności konkurencyjnej, pracując w innym charakterze. 

Zobacz także: Wydłużenie jazdy o 1-2 godz. dotyczy również czasu pracy? 

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśla, że regulacja wprowadzona w kwestionowanym przepisie jest niezbędna, ponieważ tego od państw członkowskich wymaga dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. W jej art. 9 członkowie UE zostali zobowiązani do zapewnienia, aby pracodawca nie mógł zabronić pracownikowi podejmowania pracy u innych pracodawców, poza harmonogramem czasu pracy ustalonym z tym pracodawcą. Nie może również w jakikolwiek sposób niekorzystnie traktować pracownika, który na takie dodatkowe świadczenie pracy się zdecyduje. 

Zobacz także: Program 4Trans sugeruje naruszenie – jakiego przepisu? 

W Polsce istnieje prawo do swobodnie wybranej pracy, nie można także zabronić wykonywania zawodu (z wyjątkiem sytuacji określonych w ustawie). Minister zauważa, że kwestie czasu pracy osób zatrudnionych w transporcie są uregulowane w oddzielnej ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Tam też znajdują się szczegółowe regulacje dotyczące przerw w pracy, okresów pozostawania w dyspozycji kierowców, norm i wymiaru czasu pracy, odpoczynku i jego okresów, zasady wykonywania pracy nadliczbowej itp. 

Zobacz także: Czy odstępstwa wydłużają czas pracy kierowcy? 

W art. 12 ustawy o czasie pracy kierowców został wskazany maksymalny wymiar czasu pracy - tygodniowy czas pracy kierowcy łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Tygodniowy czas pracy może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Ten wymiar czasu pracy obowiązuje kierowcę zatrudnionego także u więcej niż jednego pracodawcy. 

Pracodawcy są także zobowiązani, aby uzyskać od kierowców oświadczenie na piśmie, w którym informują o wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy, a także o przeciętnej tygodniowej liczbie godzin wykonywanych przewozów drogowych lub innych czynności, na innej podstawie niż stosunek pracy, albo o ich niewykonywaniu.

Zobacz także: Kierowca po 10 godz. jazdy - czy może wjechać na prom? 

Źródło:

Interpelacja nr 40102 w sprawie uwzględnienia postulatów branży transportowej w ustawie Kodeks pracy wraz z odpowiedzią minister rodziny i polityki społecznej z 12 kwietnia 2023 r. opublikowane na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Kodeks pracy, przepisy prawa pracy, transport drogowy, kierowca, prawa i obowiązki kierowcy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Karta do tachografu dla kierowcy z Ukrainy https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/karta-do-tachografu-dla-kierowcy-z-ukrainy.html a395b28f5b2c1a49ed0c47e4c4fa5fac Fri, 15 Apr 2022 09:16:18 +0200 Experto24.pl Kierowca z Ukrainy, który ma wydaną i ważną kartę do tachografu, zachowuje swoje uprawnienia. Kierowca, który chce przedłużyć ważność karty, powinien złożyć wniosek o jej wznowienie. W przypadku gdy takiej karty nie ma, rozwiązaniem jest wyrobienie tymczasowej karty kierowcy w Polsce.< Karta do tachografu dla kierowcy z Ukrainy

Karta do tachografu dla kierowcy z Ukrainy

Experto24.pl

Kierowca z Ukrainy, który ma wydaną i ważną kartę do tachografu, zachowuje swoje uprawnienia. Kierowca, który chce przedłużyć ważność karty, powinien złożyć wniosek o jej wznowienie. W przypadku gdy takiej karty nie ma, rozwiązaniem jest wyrobienie tymczasowej karty kierowcy w Polsce.

Pomimo kilku lat obowiązywania przepisów regulujących procedurę wydawania kart do tachografów, ciągle pojawiają się liczne problemy w tym zakresie, a obecnie spore wątpliwości mogą dotyczyć kierowców z Ukrainy. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wniosek o wydanie karty kierowcy może złożyć tylko kierowca (art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o tachografach). Nie może więc złożyć wniosku inna osoba np. przedsiębiorca.

Wniosek o wyrobienie karty do tachografu dla kierowcy z Ukrainy

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na rozpatrzenie wniosku oraz wyrobienie nowej karty ma 30 dni roboczych.

Ważne: Termin 30 dni dotyczy wyłącznie wniosków, które zawierają wszystkie wymagane dokumenty i są poprawnie wypełnione. W przypadku błędnych lub niekompletnych wniosków okres ten może ulec wydłużeniu.

Dodatkowy czas należy przewidzieć na dostarczenie kierowcy wyprodukowanej karty. Nadawane są one drogą pocztową, a czas dostarczenia przesyłki wynosi do sześciu dni roboczych.

Ważne: W przypadku ubiegania się o kartę kierowcy osoby, która nie jest obywatelem Polski, może zaistnieć konieczność dołączenia do wniosku dodatkowych dokumentów - dlatego należy dokładanie zapoznać się z procedurą wydawania kart przez PWPW.

W okresie od złożenia wniosku do wydania nowej karty do tachografu nie należy dokonywać zmian (aktualizacji) w posiadanym prawie jazdy. Wszystkie zmiany spowodują przerwanie procesu wydawania nowej karty oraz konieczność dosłania zaktualizowanego dokumentu prawa jazdy i ponownej weryfikacji danych. Znacząco wydłuży to czas oczekiwania na kartę.

W sytuacji konieczności wymiany prawa jazdy należy więc jej dokonać przed złożeniem wniosku o wydanie karty kierowcy.

Wniosek o wznowienie karty do tachografu dla kierowcy z Ukrainy

Natomiast jeżeli już mamy kartę do tachografu i chcemy ją przedłużyć (wznowić), wniosek należy przesłać nie wcześniej niż 60 dni roboczych, ale nie później niż 15 dni roboczych przed upływem ważności posiadanej karty.

Przesłanie wniosku później niż 15 dni roboczych przed upływem ważności karty może skutkować wydaniem jej już po terminie obowiązywania aktualnie posiadanej przez kierowcę karty.

Dokumenty konieczne do wznowienia karty kierowcy:

  • formularz wniosku (do pobrania ze strony internetowej PWPW),
  • kopia aktualnego prawa jazdy - w skali 2:1,
  • fotografia kierowcy (rozmiar: 3,5 cm X 4,5 cm, białe tło, bez nakrycia głowy, bez ciemnych okularów, lewy półprofil lub na wprost, podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem),
  • dowód wniesienia opłaty za nową kartę.

Wniosek o wydanie tymczasowej karty do tachografu dla kierowcy z Ukrainy

Kierowcy z Ukrainy, którzy mieli wcześniej wydane i ważne karty zachowują swoje uprawnienia, ale niestety nie wszyscy kandydaci na kierowców posiadają kartę do tachografu - wobec tego nie mogą podjąć pracy na pojeździe z tachografem.

Jest to spory problem, natomiast jest z tego jedno wyjście, a mianowicie przepisy przewidują takie szczególne sytuacje. Otóż, ze względu na brak możliwości powrotu do kraju, status kierowców z Ukrainy jest porównywalny ze statusem kierowcy bez „normalnego miejsca zamieszkania” w państwie członkowskim UE lub w państwie, które jest umawiającą się stroną Umowy AETR.

W związku z powyższym kierowcy, którzy chcą wyrobić lub przedłużyć ważność karty kierowcy, mogą wnioskować o wydanie tymczasowej karty kierowcy w Polsce. Warunkiem jest zatrudnienie w polskim przedsiębiorstwie transportowym oraz weryfikacja w systemie TACHOnet. Weryfikacja TACHOnet wykaże, że wnioskodawca nie posiada innej ważnej karty kierowcy.

Nawet jeśli kierowcy przed wybuchem wojny złożyli na terenie Ukrainy wniosek o wydanie karty kierowcy, ale nie została im ona wydana, również mogą wnioskować o wydanie tymczasowej karty kierowcy w Polsce.

Tymczasowa karta kierowcy wydawana jest w Polsce na 185 dni. Upływ tego okresu upoważnia kierowcę do wnioskowania o normalną kartę.  

Oczywiście te wyjątkowe sytuacje będą dotyczyły kierowców, którzy nie będą w stanie wykazać, że legitymują się co najmniej półrocznym okresem przebywania na terenie Polski.

Zobacz także:

Podstawa prawna:
  • art. 26 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylające rozporządzenie rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniające rozporządzenie (we) nr 561/2006 parlamentueuropejskiego i rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE. L Nr 60)
  • ustawa z 5 lipca 2018 r. o tachografach (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 900 ze zm.)
Adam Janus

ekspert transportu drogowego

transport drogowy, Ukraina, karta do tachografu, uchodźca z Ukrainy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Od 4 marca zmiana przepisów o czasie pracy kierowców zawodowych https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/od-4-marca-zmiana-przepisow-o-czasie-pracy-kierowcow-zawodowych.html a8ddb2c221d6b3b0439833a8ac8674e4 Sat, 05 Mar 2022 19:33:55 +0100 Experto24.pl Wydłużony czas pracy kierowców zawodowych zarówno dzienny jak i tygodniowy, przy jednoczesnym pogorszeniu warunków regularnego tygodniowego okresu odpoczynku - to zmiana warunków pracy kierowców zawodowych, która obowiązuje od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r. < Od 4 marca zmiana przepisów o czasie pracy kierowców zawodowych

Od 4 marca zmiana przepisów o czasie pracy kierowców zawodowych

Experto24.pl

Wydłużony czas pracy kierowców zawodowych zarówno dzienny jak i tygodniowy, przy jednoczesnym pogorszeniu warunków regularnego tygodniowego okresu odpoczynku - to zmiana warunków pracy kierowców zawodowych, która obowiązuje od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r. 

Minister Infrastruktury opublikował obwieszczenie z 3 marca 2022 r. w sprawie tymczasowych odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców. Zgodnie z jego zapisami - do 2 kwietnia będą obowiązywać nowe warunki pracy kierowców zawodowych

Przepisy dotyczące czasu pracy kierowców

Zasadniczo zasady te reguluje Rozporządzenie nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85. 

Przepis art. 14 ust 2 wskazanego rozporządzenia pozwala w pilnych przypadkach i wyjątkowych okolicznościach na odstępstwa od wskazanych w nim zasad pracy kierowców. Nie mogą one jednak trwać dłużej niż 30 dni.  Z tego właśnie upoważnienia skorzystał Minister Infrastruktury wydając swoje obwieszczenie. Zmianę uzasadnił przede wszystkim sytuacją polityczną. Wielu pracowników firm transportowych pochodziło z Ukrainy i w obliczu wojny wróciło do swojej ojczyzny. Zaczęło brakować kierowców. Co więcej - nie wiadomo, czy dotychczasowi pracownicy wrócą do swoich obowiązków, a jeśli tak - to kiedy. Dlatego potrzebna była nowa regulacja. 

Jak zmieni się czas pracy kierowców i jego warunki odpoczynku w marcu?

W obwieszczeniu przewidziano kilka zmian. Przede wszystkim dotyczą one czasu pracy kierowcy i zasad jego odpoczynku. 

Dzienny czas prowadzenia pojazdu został wydłużony do 11 godzin. Zasady wskazane w rozporządzeniu mówią o 9 godzinach, ewentualnie dwa razy w tygodniu można ten czas wydłużyć do 10 godzin. Teraz może stać się zasadą aż 11 godzin. 

Zmienił się także tygodniowy czas prowadzenia pojazdu. W ciągu najbliższego miesiąca tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin. W przypadku gdy mówimy o łącznym czasie prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni - nie może on przekroczyć 96 godzin. W przepisach obowiązujących standardowo ten czas wynosi odpowiednio 56 i 90 godzin. 

Trwająca nieprzerwanie przez 45 minut przerwa będzie teraz dostępna po 5,5 godzinach, a nie jak dotychczas po 4,5 godziny. 

Zmienią się także warunki odpoczynku. Od teraz kierowca będzie mógł wykorzystać regularny tygodniowy okres odpoczynku trwający 45 godzin w pojeździe. Warunkiem jest to, że pojazd ma miejsce do spania i znajduje się na postoju. Zasadniczo podczas takiego długiego odpoczynku pracodawca zobowiązany był zapewnić kierowcy zakwaterowanie w miejscu z odpowiednim zapleczem sanitarnym. 

Każde odstępstwo kierowca musi uzasadnić

Kierowcy, którzy korzystają z takich odstępstw będą musieli je uzasadniać. Proponowane jest wykorzystywanie starej techniki notowania takich wyjątkowych zdarzeń. Zwyczajowo mają zrobić własnoręczny komentarz na odwrocie tachografu analogowego, czy wydruku z tachografu cyfrowego. Taka informacja przyda się do kontroli stosowania przepisów.

Jakie będą konsekwencje zmian? 

Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że wprowadzona liberalizacja przepisów dotyczących czasu pracy kierowców i ich odpoczynku, nie może pogorszyć ich warunków pracy. To bardzo ciekawa konkluzja, bowiem zdaje się, że już sama ta zmiana pogarsza te warunki. 

Zaznacza również, że nie można dopuścić do pogorszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mamy więc przerzuconą odpowiedzialność na kierowcę, który z jednej strony może otrzymać nowe wytyczne od swojego pracodawcy - z drugiej nie powinien prowadzić kiedy jest zmęczony. A do tego jeszcze będzie odpoczywał na parkingu przez 45 godzin śpiąc w samochodzie.  I trudno oprzeć się wrażeniu, że nie przełoży się to na bezpieczeństwo samych kierowców i innych użytkowników dróg. 

źródło:
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 3 marca 2022 r. w sprawie tymczasowych odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców (M.P. z 2022 r., poz. 293)
Informacja Ministerstwa Infrastruktury z 4 marca 2022   - portal gov.pl
oprac. red.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pakiet mobilności 2022 https://www.experto24.pl/zus-i-place/skladki-zus/pakiet-mobilnosci-2022.html 281ab4b6827b5e73ccace9b5c9b11bab Wed, 02 Mar 2022 20:52:28 +0100 Experto24.pl Od lutego 2022 roku obowiązuje zestaw przepisów, który łącznie można określić pakietem mobilności. Przepisy miały dostosować polskie prawo do prawa UE. W praktyce wprowadziły wiele niepewności m.in. w zakresie rozliczania wynagrodzeń kierowców. < Pakiet mobilności 2022

Pakiet mobilności 2022

Experto24.pl

Od lutego 2022 roku obowiązuje zestaw przepisów, który łącznie można określić pakietem mobilności. Przepisy miały dostosować polskie prawo do prawa UE. W praktyce wprowadziły wiele niepewności m.in. w zakresie rozliczania wynagrodzeń kierowców. 

Skupimy się jedynie na czasie pracy kierowców, choć ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw z 26 stycznia 2022 r. dotyczy także wielu innych aspektów. Choć zmiany zaczęły obowiązywać 2 lutego, dopiero praktyka pokaże, jak wiele jeszcze wymaga doprecyzowania. Po miesiącu stosowania pojawiło się już szereg wątpliwości.

Kierowca rozliczany jak pracownik delegowany

Omawiane przepisy dotyczą kierowców wykonujących transport międzynarodowy. Zgodnie z tą regulacją kierowcy mają być wynagradzani zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie państwa przyjmującego. Kierowca taki jest więc traktowany jako pracownik delegowany do pracy za granicą

Wszystko za sprawą art. 21b dodanego do obowiązującej ustawy o czasie pracy kierowców z 16 kwietnia 2004 r.  Wprowadza on bowiem rewolucję w dotychczasowych rozliczeniach, uznając, że kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. Przypomnijmy - o podróżach służbowych pracowników mówi Kodeks pracy w art. 775 § 1.

Ważne! Od lutego 2022 r. kierowca wykonujący transport międzynarodowy nie jest w podróży służbowej.

Rozliczanie kierowcy jako pracownika w podróży służbowej zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyrok z 24 listopada 2016 r. (sygn. K11/15). Uznał wówczas, że praca kierowcy, który jest pracownikiem w nieustannej podróży, nie powinna być regulowana ogólnymi przepisami kodeksu pracy. Specyfika takiej pracy wymaga odrębnej regulacji, która uwzględni ten wyjątkowy charakter pracy. Założenie zasługuje na uznanie. Co z nową regulacją? 

Jak rozliczyć kierowcę w transporcie międzynarodowym? 

Samo rozliczenie wydaje się proste. W sprawach podatkowych ustala się podstawę wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisów odnoszących się do osób zatrudnionych w kraju i przebywających czasowo za granicą (art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - 30% diety jest wolna od podatku dochodowego.

Składki na ubezpieczenie społeczne są natomiast wyliczane na podstawie przepisów dotyczących pracowników zatrudnionych za granicą u polskiego pracodawcy, czyli  art. 21 ustawy o systemie zabezpieczeń społecznych. Okazało się jednak, że zastosowanie tego przepisu w praktyce nie jest jednoznaczne. Interpretację opublikował ZUS na swojej stronie internetowej już 8 lutego 2022 r. 

Składki na ubezpieczenie po wprowadzeniu Pakietu Mobilności

Aby ustalić składki na ubezpieczenie społeczne trzeba zacząć od ustalenia przychodu za pracę wykonaną na terenie Polski i za granicą. 

Bierze się pod uwagę wszystkie wypłaty stanowiące podstawę wymiaru składek które zostały wypłacane w ciągu danego miesiąca, nawet jeśli jest to wypłata za inny okres. Należy więc uwzględnić chociażby wynagrodzenie za urlop.

Sprawa jest mniej skomplikowana jeśli przychód obliczony w taki sposób jest mniejszy niż 5 922 zł - czyli mniejszy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Wystarczy wtedy ustalić podstawę wymiaru na zasadach ogólnych.

Jeśli natomiast przychód jest wyższy niż 5 922 zł, to należy go pomniejszyć o wartość diet za każdy dzień pobytu przysługujących w podróżach służbowych za granicami kraju. Wysokość diet określają przepisy  w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Kwotę, którą otrzymamy z tego równania należy porównać z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To daje nam podstawę wymiaru składek. 

Chyba, że kwota przychodu pomniejszona o diety będzie mniejsza niż 5 922 zł, to podstawę wymiaru składek będzie stanowiła kwota 5 922 zł - czyli prognozowane miesięczne wynagrodzenie.

Jakie stawki diet przyjmować? 

W różnych państwach, różne są stawki diet. Jak więc poradzić sobie z sytuacją, kiedy kierowca w ciągu 24 godzin przejeżdża na przykład przez 3 państwa? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada, że w takiej sytuacji należy zastosować wysokość diety w państwie, który jest celem podróży. 

Sprawa komplikuje się jednak, gdy mamy więcej niż jeden cel podróży. Wówczas trzeba obliczyć diety biorąc pod uwagę czas trwania podróży. Niepełną dobę rozliczamy przyjmując

1/3 diety za podróż do 8 godzin, 1/2 diety za podróż od 8 do 12 godzin. Powyżej 12 godzin podróży przyjmujemy całą dietę. 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pakiet Mobilności - obowiązek wpisywanie symbolu kraju na tachografie cyfrowym https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/pakiet-mobilnosci-obowiazek-wpisywanie-symbolu-kraju-na-tachografie-cyfrowym.html 5ebb44e85970d2338f0ba4dbc14ead29 Tue, 15 Feb 2022 17:30:29 +0100 Experto24.pl Od 2 lutego 2022 r. kierowcy korzystający z tachografów cyfrowych mają obowiązek wpisywać do tachografu symbol kraju, do którego wjechali. Od strony praktycznej oznacza to, że kierowca musi zatrzymać się na najbliższym parkingu i oznaczyć „kraj rozpoczęcia”.< Pakiet Mobilności - obowiązek wpisywanie symbolu kraju na tachografie cyfrowym

Pakiet Mobilności - obowiązek wpisywanie symbolu kraju na tachografie cyfrowym

Experto24.pl

Od 2 lutego 2022 r. kierowcy korzystający z tachografów cyfrowych mają obowiązek wpisywać do tachografu symbol kraju, do którego wjechali. Od strony praktycznej oznacza to, że kierowca musi zatrzymać się na najbliższym parkingu i oznaczyć „kraj rozpoczęcia”.

Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami: „Od dnia 2 lutego 2022 r. kierowca na początku pierwszego postoju po przekroczeniu granicy państwa członkowskiego wprowadza również symbol państwa, do którego wjechał. Ten pierwszy postój odbywa się w najbliższym możliwym miejscu postoju na granicy lub po jej przekroczeniu. W przypadku gdy przekraczanie granicy państwa członkowskiego odbywa się na promie lub w pociągu, kierowca wprowadza symbol państwa w porcie lub na stacji przybycia”.

Ważne: Wpis powinien być dokonany od razu po zatrzymaniu się na parkingu, w przepisie użyto bowiem zwrotu „na początku pierwszego postoju”.

W przepisach pakietu mobilności nie określono, jak ma być dokonany wpis. Ponieważ we współczesnych tachografach nie przewidziano funkcji służącej do wpisywania symbolu kraju po przekroczeniu granicy, musimy użyć tej samej opcji, z której korzystamy, wpisując kraj na początku dnia pracy.

Przeczytaj także:

  1. Wciskasz przycisk „OK” tachografu, aby wejść do menu.
  2. Wybierasz opcję: „wpisz kierowca 1” i wciskasz „OK”.
  3. Wybierasz opcję: „kraj rozpoczęcia” i wciskasz „OK”.
  4. Odnajdujesz kod kraju, do którego wjechałeś, i zatwierdzasz wpis, wciskając „OK”.

Ważne: Z wpisywania symbolu kraju po przekroczeniu granicy zwolnieni są kierowcy używający inteligentnych tachografów, które same rejestrują przejazd przez granicę.

Podstawa prawna:

art. 34 ust. 7 rozporządzenia nr 165/2014 znowelizowanego przepisami pakietu mobilności

Dorota Jabłonka

specjalista z zakresu transportu drogowego

transport drogowy, pakiet mobilności, tachograf cyfrowy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak użytkować tachograf w pojeździe do czyszczenia kanalizacji? https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/jak-uzytkowac-tachograf-w-pojezdzie-do-czyszczenia-kanalizacji.html 12227b2a03390165639ba02b8955e023 Sun, 19 Jul 2020 15:40:27 +0200 Experto24.pl W samochodzie specjalnym do czyszczenia kanalizacji kierowca porusza się na funkcji „out” – w tachografie cyfrowym. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek wkładania karty do tachografu nawet jeśli nie kieruje innymi pojazdami ciężarowymi? Czy musi prowadzić ewidencję czasu pracy? Jak postąpić w przypadku posiadania tachografu analogowego?< Jak użytkować tachograf w pojeździe do czyszczenia kanalizacji?

Jak użytkować tachograf w pojeździe do czyszczenia kanalizacji?

Experto24.pl

W samochodzie specjalnym do czyszczenia kanalizacji kierowca porusza się na funkcji „out” – w tachografie cyfrowym. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek wkładania karty do tachografu nawet jeśli nie kieruje innymi pojazdami ciężarowymi? Czy musi prowadzić ewidencję czasu pracy? Jak postąpić w przypadku posiadania tachografu analogowego?

Pojazd specjalny nie musi mieć tachografu

W pojeździe którym kierowca wykonuje tego typu prace (samochód specjalny, czyszczenie kanalizacji - w związku z „utrzymaniem i kontrolą dróg” jak w art. 13 lit. h Rozporządzenia WE Nr 561/2006) - nie ma wymogu instalowania tachografu. Wynika to również z przepisów dotyczących kwestii użytkowania tachografów (czyli rozporządzenie WE Nr 165/2014).

Oznacza to, że skoro nie musi w takim pojeździe być tachografu, to i nie ma mowy o używaniu go (używaniu karty kierowcy, czy wykresówki).

A jeśli pojazd ma zainstalowany tachograf?

To, że tachograf w tym pojeździe jednak jest, niczego nie zmienia w kwestii używania go. Jeśli przewozy wykonywane tym pojazdem są wyłączone z obowiązku instalowania tachografu, to jest również wyłączenie z obowiązku używania go przez kierowcę.

Kierowca może zatem nie wkładać karty do tachografu cyfrowego, czy wykresówki do tachografu analogowego.

Co decyduje o typie przewozu?

O tym, czy w trakcie aktualnego przewozu (prowadzenia pojazdu) kierowca ma obowiązek używania tachografu czy nie, decyduje rodzaj i charakter danego przewozu. Domyślnie każdy przewóz pojazdem o dmc powyżej 3,5 t jest objęty obowiązkiem stosowania tachografu. Od tej ogólnej zasady są opisane wyjątki. Są to przypadki ujęte w art. 3 i 13 Rozporządzenia WE Nr 561/2006).

W tych wymienionych przypadkach w Polsce tachograf nie jest wymagany, czyli używanie karty lub wykresówki nie jest wymagane.

Jeśli kierowca prowadzi różne auta?

Możliwa jest sytuacja, że dany kierowca przez część dnia pracy wykonuje przewozy objęte wyłączeniem (śmieciarka), a przez resztę dnia wykonuje przewozy gdzie żadnego wyłączenia nie da się dopasować (ciężarówka).

Wówczas przy pierwszym rodzaju przewozów może nie używać karty (lub wykresówki), a przy drugim będzie już musiał. Tak więc to charakter danego przewozu decyduje o tym, czy w danym momencie należy używać karty do tachografu (lub wykresówki) czy nie.

Jak ewidencjonować czas pracy?

Kwestia ewidencji czasu pracy w zasadzie ma niewiele wspólnego z kwestią stosowania tachografów. Czy kierowca używa tachografu czy nie - to i tak ewidencję czasu pracy należy prowadzić, ponieważ kierowca jest pracownikiem.

Gdyby nawet kierowca nie był zatrudniony na umowę o pracę - to i tak ewidencję czasu pracy należy prowadzić. Polskie przepisy „jedynie” pozwalają na to, że zapisy tachografu (na karcie, czy na wykresówkach) mogą stanowić dla kierowcy jego ewidencję czasu pracy.

Ważne

Ale jeśli, takowych zapisów z jakichkolwiek powodów nie ma, to ewidencję czasu pracy i tak należy prowadzić. Przecież zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy powinno zależeć, żeby skrupulatnie ewidencjonować czas pracy, czyli - ile godzin pracował, ile miał przerw, ile czasu był w dyspozycji, czy gotowości, ile i jakich nadgodzin przepracował. Poza tym te składniki mogą być różnie wynagradzane, więc ostateczna wypłata będzie zależeć od tego - ile jakich rodzajów czynności pracownik przepracował.

koniec

Może warto używać karty w tachografie?

Zastanawiając się nad powyższymi kwestiami można więc dojść do wniosku, że może lepiej kartę kierowcy, czy wykresówkę używać zawsze - zwłaszcza w przypadku kierowcy, który raz podlega wyłączeniu a raz nie, czyli raz nie musi używać tachografu, a innym razem go używa.

Łatwiej jest wówczas zapanować nad ewidencją czasu pracy takiego kierowcy, gdyż wszystkie czasy aktywności można odczytać z karty, czy też z wykresówek - i na tej podstawie zaewidencjonować.

Paweł Miklis ekspert prawa transportowego i czasu pracy kierowcy

tachograf, transport, oczyszczalnia

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przewóz prywatnych mebli pojazdem do 7.5 tony, czy z tachografem? https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/przewoz-prywatnych-mebli-pojazdem-do-75-tony-czy-z-tachografem.html a22a311f34e2867376ee4a8c33ba0765 Wed, 01 Apr 2020 12:15:25 +0200 Experto24.pl Prowadzę jednoosobową działalność transportową i samochód o dmc do 7.5 tony. Czy mogę poza czasem pracy kierowcy np. w sobotę - przewieść meble z domu na działkę, czy też przywieźć do domu meble kupione w sklepie. Czy muszę wtedy używać tachografu?< Przewóz prywatnych mebli pojazdem do 7.5 tony, czy z tachografem?

Przewóz prywatnych mebli pojazdem do 7.5 tony, czy z tachografem?

Experto24.pl

Prowadzę jednoosobową działalność transportową i samochód o dmc do 7.5 tony. Czy mogę poza czasem pracy kierowcy np. w sobotę - przewieść meble z domu na działkę, czy też przywieźć do domu meble kupione w sklepie. Czy muszę wtedy używać tachografu?

Odpowiedź: Przejazdy prywatne (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą) pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony korzystają ze zwolnienia z obowiązku stosowania tachografu. 

Uzasadnienie: Kierowca wykonujący prywatne przewozy pojazdem/zespołem pojazdów o dmc do 7,5 tony nie musi używać tachografu, wobec tego podczas takiego przejazdu nie musi wkładać karty/wykresówki do tachografu.

Przepisy o czasie jazdy, obowiązkowych przerwach i odpoczynkach kierowcy nie mają zastosowania do przewozów wykonywanych pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony używanymi do prywatnego przewozu rzeczy. Natomiast gdy przejazd wykonywany jest w celu prowadzenia działalności, konieczne jest używanie tachografu.

Uwaga, tachograf będzie rejestrował przejazd

Oznacza to, że w takich pojazdach nie trzeba nawet instalować tachografu. Natomiast w rozpatrywanym przypadku tachograf jest zainstalowany, a pojazd na co dzień służy do zarobkowej działalności transportowej. Pomimo, że w takim przypadku ma zastosowanie wyłączenie z obowiązku stosowania tachografu, to jednak należy mieć na uwadze fakt, iż tachograf nawet bez wykresówki/karty kierowcy będzie pracował. W przypadku tachografu analogowego będzie to wykazane poprzez brak zapisu, zaś w tachografie cyfrowym zarejestrowany będzie przejazd bez karty kierowcy.

Koniecznie udokumentuj przejazd zwolniony

Dlatego trzeba dokładnie udokumentować przyjazdy korzystające z przedmiotowego wyłączenia, ponieważ kontrolerzy są szczególnie uczuleni na wszelkiego rodzaju braki aktywności na tachografie.

Przepisy nie wskazują konkretnie, jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas takiego prywatnego przejazdu natomiast warto mieć przykładowo fakturę zakupu lub inny dokument wskazujący na charakter przewozu. Jednak nie zawsze będzie to takie proste, ponieważ przewożąc „stare” meble podczas przeprowadzki, trudno będzie o jakikolwiek dokument przewozowy. W takiej sytuacji kontrolujący musi oprzeć się na innych informacjach uzyskanych od kierowcy. Jeśli nie będzie dowodów w postaci dokumentów, kierowca może być przesłuchany w charakterze świadka.

Wspomnieć także należy, iż o ile w przypadku krajowych przewozów raczej nie będzie problemów w wytłumaczeniem kontrolerom skorzystania z przedmiotowego wyłączenia, o tyle za granicą kierowca może mieć problem z wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy.

Ważne

Wyjściem z sytuacji może być dokumentacja fotograficzna, czyli zrobienie kilku zdjęć transportowanym meblom, wraz z datą wykonania tych fotografii.

Podstawa prawna:

  • art. 3 lit. h rozporządzenia Rady (EWG) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 382/85 (Dz. Urz. UE l.102 z 11 kwietnia 2006

Adam Janus ekspert z dziedziny transportu drogowego

 


 

transport, przewóz mebli, czas pracy kierowcy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Na jakie zmiany w czasie pracy kierowców musisz się przygotować w 2020 roku? https://www.experto24.pl/transport/na-jakie-zmiany-w-czasie-pracy-kierowcow-musisz-sie-przygotowac-w-2020-roku.html b470d6148b66bba13f5ccb9cef1b906c Wed, 26 Feb 2020 15:07:30 +0100 Experto24.pl W tym roku zakończą się prace nad pakietem mobilności, co oznacza zmiany w czasie pracy kierowców – zarówno w rozporządzeniu nr 561/2006, jak i w rozporządzeniu 165/2014. Zmienią się również przepisy dotyczące obsługi tachografów cyfrowych.< Na jakie zmiany w czasie pracy kierowców musisz się przygotować w 2020 roku?

Na jakie zmiany w czasie pracy kierowców musisz się przygotować w 2020 roku?

Experto24.pl

W tym roku zakończą się prace nad pakietem mobilności, co oznacza zmiany w czasie pracy kierowców – zarówno w rozporządzeniu nr 561/2006, jak i w rozporządzeniu 165/2014. Zmienią się również przepisy dotyczące obsługi tachografów cyfrowych.

Najciekawszą zmianą w odniesieniu do czasu pracy kierowców będzie ograniczenie okresu jednej podróży służbowej kierowcy do maksymalnie 4 tygodni. W tym okresie kierowca musi:

  1. powrócić do bazy przedsiębiorstwa lub do swojego miejsca zamieszkania i

  2. odebrać odpoczynek regularny lub skrócony odpoczynek tygodniowy wraz z zaległymi rekompensatami, tak aby łącznie odpoczynek wynosił co najmniej 45 godzin.

Trzeba pamiętać, że aby nie naruszyć tego przepisu, odpoczynek musi trwać minimum 45 godzin – a więc nie może to być odpoczynek skrócony bez rekompensaty.

Kolejną ważną zmianą będzie obowiązek przechowywania w kabinie pojazdu wykresówek, wydruków z tachografu oraz innych odręcznych zapisów z bieżącego dnia oraz 56 poprzednich dni. Również dane z tachografu i karty kierowcy będą na drodze kontrolowane z takiego okresu. Dotychczas ten obowiązek dotyczył bieżącego dnia i 28 dni wstecz.

Kierowca będzie miał możliwość wydłużenia dziennego lub tygodniowego okresu prowadzenia pojazdu o dodatkową godzinę – ale tylko w celu dotarcia do centrum operacyjnego pracodawcy lub swojego miejsca zamieszkania, żeby skorzystać z tygodniowego odpoczynku.

Kierowca, który wykonuje transport międzynarodowy, będzie mógł odebrać dwa, występujące tydzień po tygodniu, okresy skróconego odpoczynku tygodniowego. Żeby jednak skorzystać z takiego rozwiązania, trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki.

Wszystkie pojazdy o DMC od 2,5 do 3,5 tony będą musiały mieć zainstalowany tachograf od połowy 2026 roku. Od tej daty kierowcy wykonujący przewozy takimi pojazdami będą musieli stosować się do przepisów rozporządzenia nr 561/2006.

E-kurs dla Ciebie:  Limity czasu jazdy kierowcy ciężarówki powyżej 3,5 t według rozporządzenia (WE) nr 561/2006

Michał Dynerowicz Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nawet jeśli masz w ewidencji tylko dni, służby kontrolne potrafią wykryć nadgodziny https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/nawet-jesli-masz-w-ewidencji-tylko-dni-sluzby-kontrolne-potrafia-wykryc-nadgodziny.html 23ca3b82eeccbd53f6a92d0d53cfec25 Wed, 07 Mar 2018 17:02:27 +0100 Experto24.pl W niektórych sytuacjach służbom kontrolnym trudno będzie sprawdzić, ile faktycznie kierowca pracował. Ale kontrolerzy mają swoje sposoby, aby się tego dowiedzieć. Jakie?< Nawet jeśli masz w ewidencji tylko dni, służby kontrolne potrafią wykryć nadgodziny

Nawet jeśli masz w ewidencji tylko dni, służby kontrolne potrafią wykryć nadgodziny

Experto24.pl

W niektórych sytuacjach służbom kontrolnym trudno będzie sprawdzić, ile faktycznie kierowca pracował. Ale kontrolerzy mają swoje sposoby, aby się tego dowiedzieć. Jakie?

Gdy pracodawca ewidencjonuje czas pracy w formie rejestrów opracowywanych na podstawie dokumentów, takich jak tarczki lub dane z tachografu i karty kierowcy, łatwo ukryć faktyczne godziny pracy. W takiej przetworzonej formie ewidencji wskazuje się jedynie dni pracy i rodzaje dni wolnych.

Jednak to nie gwarantuje bezpieczeństwa pracodawcom, którzy nie rekompensują kierowcom nadgodzin. Każda firma musi przechowywać tarczki lub dane z tachografu i kart kierowców przez rok od ich wytworzenia. W tym czasie możliwa jest precyzyjna kontrola czasu pracy. W przypadku sporu sądowego kierowca może również wykazywać nadgodziny w inny sposób, np. na podstawie zeznań świadków lub własnych notatek dotyczących czasu jazdy w poszczególnych dobach. Kierowca może również przedstawić np. filmy z kamery rejestrującej trasę, na podstawie których sąd będzie w stanie precyzyjnie ustalić jego czas pracy w kolejnych dniówkach.

Przed takimi sytuacjami nie chroni nawet wprowadzenie ryczałtu za nadgodziny. Pamiętaj, że ryczałt musi być ustalony na takim poziomie, aby rekompensować kierowcy wszystkie nadgodziny. Służby kontrolne i tak więc sprawdzają, czy ryczałt zaspokaja roszczenia kierowców.

Najnowsze zmiany w przepisach transportowych i najlepsze porady ekspertów, dotyczące prawa transportowego, znajdziesz w magazynie „Kierowca w firmie”. Pobierz pierwszy numer za darmo!

Podstawa prawna:
  • ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.),

  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).

Karol Lankamer, prawnik, wspólnik w spółce Pogotowie Kadrowe

zarządzający transportem

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Auto do 3,5 tony – jak dokumentować czas pracy kierowcy https://www.experto24.pl/transport/czas-pracy-kierowcow/auto-do-35-tony-jak-dokumentowac-czas-pracy-kierowcy.html 44af7d12d75583f70d3bcf72a0fd5e7b Mon, 05 Jun 2017 09:21:18 +0200 Experto24.pl Kwestie związane z czasem pracy kierowcy pojazdu o dmc do 3,5 tony reguluje ustawa o czasie pracy kierowców. Jest tam mowa o rodzajach aktywności kierowcy, limitach czasu pracy, należnych przerwach i odpoczynkach, nadgodzinach oraz ewidencji czasu pracy. Jak taki kierowca powinien dokumentować swój czas pracy?< Auto do 3,5 tony – jak dokumentować czas pracy kierowcy

Auto do 3,5 tony – jak dokumentować czas pracy kierowcy

Experto24.pl

Kwestie związane z czasem pracy kierowcy pojazdu o dmc do 3,5 tony reguluje ustawa o czasie pracy kierowców. Jest tam mowa o rodzajach aktywności kierowcy, limitach czasu pracy, należnych przerwach i odpoczynkach, nadgodzinach oraz ewidencji czasu pracy. Jak taki kierowca powinien dokumentować swój czas pracy?

W przypadku kierowcy pracującego na podstawie umowy o pracę ewidencję czasu pracy prowadzi pracodawca. Potrzebna jest po to, by prawidłowo ustalić wynagrodzenie pracownika i inne należne mu świadczenia związane z pracą. Ewidencję trzeba udostępniać kierowcy na jego żądanie. Jeśli kierowca jest objęty zadaniowym czasem pracy, to nie ewidencjonuje się godzin pracy. Kierowca nie musi prowadzić żadnej ewidencji. Ma prawo wglądu do tej prowadzonej przez przedsiębiorcę. Może wówczas sprawdzić, czy wszystkie okresy pracy i nadgodziny są uwzględnione.

Kierowca, który pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, także musi posiadać ewidencję czasu pracy. Ponadto od tego roku obowiązują regulacje, zgodnie z którymi strony umowy powinny określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli tego nie zrobią, zleceniobiorca przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia w terminie poprzedzającym wypłatę wynagrodzenia. Zatem jeżeli nie określono sposobu potwierdzania liczby godzin pracy, kierowca powinien sam ewidencjonować liczbę przepracowanych godzin, by pokazać takie zestawienie pracodawcy.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 567),
  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
  • ustawa z 10 października 2002 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240).
Paweł Miklis, specjalista prawa transportowego i czasu pracy kierowcy

dokumenty kierowcy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>