Można się poskarżyć na działania ITD

Autor: Michał Walczak
Data: 10-01-2017 r.

Bardzo często po kontroli przeprowadzanej na drodze Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) przeprowadza kontrolę w firmie. Jeżeli jednak przewoźnik podejrzewa, że jego firma została wytypowana do kontroli w odwecie za coś, co zaszło podczas kontroli na drodze, może złożyć skargę.

Zdarza się, że następstwem kontroli na drodze jest kontrola w firmie transportowej albo prowadzącej przewozy na potrzeby własne. Często taka kontrola odbywa się dlatego, że inspektor podczas kontroli na drodze miał wątpliwości, czy firma nie narusza przepisów, więc w przedsiębiorstwie chce to jednoznacznie ustalić.

 

W przepisach nie określono, w jakich przypadkach ITD. ma prawo przeprowadzić kontrolę w firmie, a w jakich nie. ITD ma obowiązek sprawdzania firm transportowych w celu ustalenia, czy prowadzą działalność gospodarczą zgodnie z prawem. Kontrole odbywają się więc z bardzo wielu przyczyn. Są wśród nich skargi różnych osób, informacje z innych urzędów, duża liczba naruszeń lub rażące naruszenia. Przyczynami kontroli mogą być też: podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa lub przeciwdziałanie przestępstwom, ochrona konkurencji albo po prostu wątpliwości inspekcji, czy działalność gospodarcza wykonywana jest zgodnie z prawem.

Trudno więc będzie udowodnić przewoźnikowi, że przyczyną kontroli mogła być chęć zemsty za zachowanie kierowcy podczas kontroli na drodze albo za nieznalezienie naruszeń. Jeżeli przewoźnik uważa, że poniósł szkodę podczas kontroli, przysługuje mu odszkodowanie. Przewoźnik ma prawo odwołać się od decyzji nałożonej w wyniku kontroli ITD w przedsiębiorstwie – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Po upływie tej daty nie może już złożyć odwołania i raczej nie uniknie zapłaty kary.

Więcej na temat kontroli ITD oraz o tym, jak się odwołać od decyzji o karze piszemy na portalu Transport-expert.pl.

Michał Walczak, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39899 )
Array ( [docId] => 39899 )