Czym zajmuje się ITS

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-10-2012 r.

Dążenie do jak najlepszej organizacji transportu samochodowego na terenie Polski oraz ciągła poprawa jego funkcjonowania. To jedne z priorytetowych działań Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), który jest przede wszystkim jednostką prowadząca działalność naukową.

Podstawowa działalność ITS

Instytut Transportu Samochodowego został założony w 1952 roku na mocy Zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego wydanego 25 września 1951 roku. W zakres zadań ITS wchodzi przede wszystkim prowadzenie, koordynowanie oraz popularyzowanie badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu transportu samochodowego oraz wdrażanie ich wyników w życie.

Ma to zoptymalizować funkcjonowanie i organizację tej gałęzi transportu lądowego, maksymalnie ograniczyć jego szkodliwość dla uczestników ruchu transportowego oraz na środowisko naturalne i podwyższyć bezpieczeństwa drogowego. Powinien również dbać o opracowanie nowoczesnych rozwiązań materiałowych dla przemysłu motoryzacyjnego poprzez np. ulepszanie materiałów eksploatacyjnych np. benzyny, olejów, cieczy chłodzących, itp.

Priorytetowe zadania

Ważnymi obszarami w działalności Instytutu Transportu Samochodowego jest praca nad nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowych, wyposażeniem i częściami dla samochodów, autobusów, ciężarówek i innych pojazdów transportu drogowego, ich homologacją, nowoczesną technologią recyklingu. ITS tworzy również programy i pomoce dydaktyczne wykorzystywane do szkolenia na wszystkich szczeblach w obrębie transportu samochodowego, a także odpowiada za prowadzenie specjalistycznych kursów i współudział w kształceniu podyplomowym.

W jego kompetencjach leży także wydawanie certyfikatów m.in. kompetencji zawodowych dla przewoźników. Wszelkie przeprowadzane przez Instytut badania i prace rozwojowe powinny być upowszechnianie jako publikacje lub w formie konkursów, wystaw, konferencji naukowych, sympozjów i seminariów.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32134 )
Array ( [docId] => 32134 )