Jak bezpiecznie transportować drób

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Do przewozu kur, kaczek czy indyków nie wystarczy zapakować je w klatki i przetransportować z miejsca na miejsce. Sposób przewożenia drobiu wymaga dokładnego przygotowania, zarówno pod względem warunków w jakich powinien on podróżować, jak i dokumentów wymaganych od przewoźnika.

Potrzebne dokumenty do przewozu drobiu

Podstawowym wymogiem w sytuacji, gdy chcesz zajmować się przewozem drobiu jest posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu na przewoźnika/konwojenta przy transporcie zwierząt. Przewóz drobiu na terenie Polski na odległość powyżej 50 kilometrów i poza gminę, w której mieszkasz jako hodowca, właściciel ptactwa lub kiedy jesteś tylko przedsiębiorcą prowadzącym firmę przewozową, wymaga świadectwa zatwierdzenia środka transportu drogowego oraz paszportu hodowlanego.

W przypadku, gdy chcesz przewieź drób na teren Unii Europejskiej dodatkowo musisz posiadać świadectwo zdrowia zwierząt lub poświadczenie zdrowotności od powiatowego lekarza weterynarii, przeprowadzenia dezynfekcji środka transportu oraz spis zwierząt. jeśli planujesz jechać do państw członkowskich lub państw spoza UE, a podróż będzie trwała powyżej 8 godzin, musisz przedstawić pełen plan trasy przewozu, w tym czas i miejsca przeznaczone na postój i karmienie.

Warunki przewozu drobiu

Przede wszystkim musisz pamiętać, że masz do czynienia z żywą istotą, dlatego należy jej zapewnić pełen komfort i opiekę podczas podróży. Kaczki, kury, przepiórki czy indyki powinieneś przewozić w klatkach wykonanych ze stali nierdzewnej, a najlepiej z polietylenu, odpornego na działanie temperatur. Aby ochronić ptactwo przed złamaniem skrzydeł oraz otarciami czy zranieniami np. podczas przenoszenia czy wykonywania ostrych manewrów drogowych, klatka powinna mieć gładką i zaokrągloną powierzchnię.

Ważne jest zapewnienie otworów wentylacji. Każdy ptak powinien znaleźć się w oddzielnym boksie, w którym będzie miał dość miejsca na stanie, jak i położenie się. Musi mieć również dostęp do wody, jedzenia i suchej ściółki, gdy transport trwa dłużej niż 24 godziny.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32119 )
Array ( [docId] => 32119 )