Kiedy przewoźnik nie odpowiada za uszkodzenie lub zniknięcie towaru

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-10-2012 r.

W momencie, gdy jako przewoźnik przyjmujesz towar do przewozu, spada na Ciebie odpowiedzialność za całkowite lub częściowe uszkodzenie czy zagubienie dostawy. W jakich przypadkach nie zostaniesz pociągnięty do wypłacenia odszkodowania za wszelkie tego typu szkody, do których doszło w trakcie transportu z miejsca A do punktu B?

W Polsce a za granicą

Zależnie od miejsca, gdzie realizowany jest transport towaru, w przypadku wystąpienia szkody odpowiedzialność przewoźnika regulują różne przepisy. Na terenie Polski sprawa będzie rozpatrywana zgodnie z prawem przewozowym. Gdy do sytuacji utraty czy uszkodzenia dostawy dojdzie na arenie międzynarodowej będziesz odpowiadał regulacjom konwencji o umowie międzynarodowego przewozu towarów (konwencja CMR).

Zarówno polskie, jak i międzynarodowe przepisy wskazują, że to przewoźnik ponosi konsekwencje zgubienia czy zniknięcia ładunku.

 

Kiedy uwolnisz się od odpowiedzialności

Do najczęstszych przyczyn utraty dostawy należy kradzież lub rozbój, czyli kradzież, w której wystąpiły elementy przemocy lub zastosowano groźbę jej użycia. Może to wynikać ze zwykłego przypadku lub być celowym działaniem ze strony konkurencji. Powszechnym zjawiskiem są również uszkodzenia przesyłki wynikające z nieprzestrzegania procedur obowiązujących na rynku przewozowym, nieuwagi lub nienależytej ochrony ładunku. Zwykle w takiej sytuacji zleceniodawca żąda zwrotu wartości skradzionego towaru.

Jednak w momencie, gdy zdołasz udowodnić, że przestrzegałeś przepisów oraz nie doszło z Twojej strony do żadnych zaniedbań możesz zostać zwolniony z konieczności zrealizowania roszczeń klienta. Do odpowiedzialności nie zostaniesz również pociągnięty, gdy wykażesz, że wina leżała po stronie nadawcy lub odbiorcy dostawy, wynikała z właściwości przedmiotów czy działania siły wyższej np. przyroda.

Stąd warto podpisując umowę z właścicielem przesyłki jasno określić w umowie, co wchodzi w zakres Twoich obowiązków. Koniecznie wykup też ubezpieczenie OC przewoźnika.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32142 )
Array ( [docId] => 32142 )