Odpowiedzialność spedytora

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Spedytorzy, to obok logików i dystrybutorów, jedni z najczęściej poszukiwanych i najbardziej cenionych na rynku pracy specjalistów z zakresu transportu. Wakaty czekają na nich zarówno w przedsiębiorstwach spedycyjnych, jak i transportu kolejowego, morskiego czy lotniczego. Aby zostać fachowcem od spedycji, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.

Czym zajmuje się spedytor

Mówiąc o spedytorze mamy na myśli osobę fizyczną lub prawną zajmującą się organizowaniem przewozu towarów i wszelkimi działaniami z tym związanymi np. dystrybucja, pakowanie, itp. w celach zarobkowych. Pełni on rolę pośrednika pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Dba o towar, nie zaś interesy poszczególnych stron. Może też działać na własny rachunek (tzw. spedycja własna).

Istotą pracy spedytora jest pomoc doradcza, załatwienie pełnej dokumentacji związanej ze spedycją (w tym ubezpieczenia przewożonego towaru np. na wniosek zleceniodawcy), organizacja transportu oraz maksymalne obniżenie kosztów, które trzeba ponieść w związku z procesem spedycyjnym. Spedytor jest w pełni odpowiedzialny za wszelkie szkody poniesione w czasie przewozu towaru, czyli zniszczenie, zaginięcie całkowite lub częściowe, zwłokę czy ubytki w przesyłce.

 

Jak zostać spedytorem

Do pracy na stanowisku spedytora najczęściej wybierani są absolwenci takich kierunków studiów, jak transport, logistyka i zarządzanie. Nieraz wystarczy także ukończenie technikum lub szkoły zawodowej w zakresie transportu czy spedycji. Przeglądając jednak oferty pracy na to stanowisko można stwierdzić, że pracodawcy poszukują przede wszystkim osób z doświadczeniem zawodowym oraz znajomością rynku spedycyjno-transportowego.

Niezbędne jest również posiadanie prawo jazdy oraz takie predyspozycje, i umiejętności, jak dyspozycyjność, zaradność, komunikatywność, kreatywność, zmysł analityczny, rzetelność oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Do pracy na rynku międzynarodowym nieodzowna jest komunikatywna znajomość języka angielskiego. Oczywiście znajomość większej liczby języków wiąże się z tym, że możesz zostać zatrudniony w bardziej prestiżowej firmie i liczyć na większy zarobek.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32115 )
Array ( [docId] => 32115 )