Ubezpieczenie OC przewoźnika

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 16-10-2012 r.

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy oferującego usługi przewozowe jest zadbanie o powierzony przez klienta towar. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie uchronić transportowany ładunek choćby przed uszkodzeniami. Wykupując ubezpieczenie OC można zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony zleceniodawcy w przypadku poniesienia przez niego strat.

Co obejmuje OC przewoźnika

Utrata, ubytek, uszkodzenie przewożonych towarów, opóźnienia w dostawie czy inne szkody powstałe w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania. To podstawowe przypadki, za które nie będziesz musiał odpowiadać cywilnie jeśli zdecydujesz się na polisę OC przewoźnika. Oznacza to, że nie będziesz obciążony finansowo za to, że towar został zniszczony czy też nie dotarł we wskazane miejsce na czas, bo ewentualne roszczenia za straty poniesione przez zleceniodawcę wypłaci mu ubezpieczyciel.

Wykupiona polisa, w zależności od tego, czy obejmuje przewozy krajowe czy międzynarodowe, chroni przewoźnika od momentu przejęcia towaru do transportu, aż do dostarczenia go odbiorcy, z uwzględnieniem nieterminowości. Nie będziesz też musiał ponosić kosztów związanych z ustalaniem przyczyn straty, jej rozmiarów, ekspertyzy rzeczoznawcy, ewentualnego przeładunku towaru (np. przy wypadku drogowym) czy kosztów związanych z rozprawą sądową.

Dodatkowe zabezpieczenia

Wykupując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika powinieneś zadbać o to, aby obejmowało ono jak najszerszy zakres ewentualnego ryzyka. Stąd warto zapłacić dodatkową składkę i rozszerzyć ochronę o OC za szkody powstałe w czasie przewozu żywych zwierząt, materiałów niebezpiecznych, łatwo psującej się żywności, towarów o podwyższonym ryzyku czy też straty wynikające z rozboju.

Posiadanie ubezpieczenia OCP zwiększa wiarygodność firmy. Klienci widząc, że dbasz o swoje, jak i ich bezpieczeństwo, chętniej będą korzystać z Twoich usług.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32128 )
Array ( [docId] => 32128 )