Badania psychologiczne także dla kierowcy pracującego na koparce

Autor: Joanna Kaleta
Data: 10-10-2014 r.

Jeżeli firma zatrudnia kierowców, którzy mają również uprawnienia na koparki, spycharki i ładowarki, powinna skonsultować z lekarzem przeprowadzającym badania wstępne lub okresowe, czy kierowcy ci muszą mieć badania psychologiczne.

Obowiązek poddania się przez kierowców badaniom psychologicznym wynika z ustawy o transporcie drogowym. Jednak tych przepisów nie stosuje się względem kierowców pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Podobnie wyłączone spod regulacji ustawy są przewozy wykonywane pojazdami przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. W efekcie pracownicy wykonujący obowiązki służbowe takimi pojazdami nie podlegają ustawie, poddają się jedynie badaniom lekarskim określonym w Kodeksie pracy (wstępnym, okresowym i kontrolnym).

Nie oznacza to jednak, że kierowanie sprzętem budowlanym w ramach obowiązków służbowych pozostaje bez wpływu na zakres badań lekarskich pracownika. Są one przeprowadzane na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, w którym ma on obowiązek określić, oprócz zajmowanego przez pracownika stanowiska, wszystkie zagrożenia, które się z tym wiążą.

Ponadto prace operatorów samojezdnych ciężkich maszyn budowlanych i maszyn drogowych wymagają szczególnej sprawności psychofizycznej. Dlatego to lekarz przeprowadzający wstępne lub okresowe badania pracowników powinien zdecydować, czy konieczne są badania psychologiczne dla takich kierowców.

Joanna Kaleta, prawnik specjalizujący się w prawie pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35863 )
Array ( [docId] => 35863 )