Czego dobrze dowiedzieć się od kierowcy nim go zatrudnimy

Autor: Sebastian Kryczka
Data: 04-07-2016 r.

Przedsiębiorca ma prawo zażądać od niego aktualnego zaświadczenia o niezastosowaniu wobec niego zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Może również zapytać kierowcę o to, czy popełnił wykroczenia drogowe i ile ma na koncie punktów karnych.

Katalog informacji, jakich pracodawca może oczekiwać od kandydata na kierowcę, jest ograniczony do niezbędnego minimum. Przewoźnik ma prawo poprosić o ujawnienie następujących danych osobowych:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • data urodzenia,
  • miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
  • wykształcenie,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Konieczne wymogi

Pracodawca może także zażądać od kierowcy, żeby złożył m.in. dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz kwestionariusz osobowy. Kandydat na stanowisko kierowcy musi legitymować się stosownymi wymogami kwalifikacyjnymi i uprawnieniami. Niezbędne jest prawo jazdy, które potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Jednak samo posiadanie prawa jazdy z punktu widzenia przedsiębiorcy może nie wystarczać. Zdarza się tak, że kierowca ma prawo jazdy, ale za chwilę może je stracić w związku z popełnionymi wykroczeniami drogowymi i posiadaniem punktów karnych.

Przydatne informacje

Jeśli przewoźnik zatrudnia kierowcę, który popełnia wykroczenia drogowe, balansując na granicy utraty prawa jazdy, wiele ryzykuje. Pracodawca powinien wiedzieć, że uprawnienia do kierowania pojazdami nie są zagrożone przynajmniej w niedalekiej przyszłości. Nie ma regulacji prawnych odnośnie do sprawdzania u kandydata liczby posiadanych punktów karnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby o to zapytać. Jest to usprawiedliwione obiektywnym interesem pracodawcy.

Ponadto wiedza w zakresie wykroczeń drogowych i punktów karnych kierowcy przydaje się, aby sprawdzić, czy nie będzie on narażał pracodawcy na ryzyko związane np. z odpowiedzialnością wobec osób trzecich za szkodę. Kandydat na pracownika ma prawo nie udzielić tych informacji. Jednak wówczas może spodziewać się odmowy zatrudnienia. Nie będzie to przejawem dyskryminacji w zakresie nawiązywania stosunku pracy.

Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39171 )
Array ( [docId] => 39171 )