Dowiedz się, jakie roszczenia przysługują kierowcy w związku z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy

Data: 25-10-2016 r.

Do nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy z kierowcami stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi, w pewnych okolicznościach pracownika można zwolnić dyscyplinarnie. Uzasadnieniem może być ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, utrata uprawnień do wykonywania zawodu lub popełnienie przez pracownika przestępstwa. Pracownikowi w takim przypadku przysługują określone roszczenia, które wskazujemy w tym artykule.

 
  • na terenie innych firm, gdzie odbywa się załadunek i wyładunek towaru oraz
  • na drogach publicznych.

Taki sposób świadczenia pracy wiąże się z możliwością wystąpienia w trakcie jej świadczenia niepożądanych działań osób niezwiązanych z firmą. Jednym z obowiązków kierowcy wynikającym z zakresu wykonywanych czynności może być nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem towaru, za co pracownik ponosi odpowiedzialność.

Przemyt towarów jako przyczyna zwolnienia dyscyplinarnego

Przykład:

Kierowca realizował przewóz towaru z Białorusi do Niemiec. Zgodnie z dyspozycją, w przekazanym szoferowi zleceniu, załadunek towaru miał się odbyć w dwóch różnych miejscach położonych na terenie Białorusi, ale należących do jednej firmy. Kierowca był odpowiedzialny za nadzór nad załadunkiem. Podczas kontroli granicznej funkcjonariusze straży granicznej i celnej ujawnili przemyt papierosów.

Pracodawca, po otrzymaniu informacji o przemycie towaru samochodem jego firmy, ma prawo podjąć decyzję o rozwiązaniu z kierowcą stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 Kodeksu pracy (dalej: kp), tj. za ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, kierowca był bowiem odpowiedzialny za nadzór załadunku i transport towaru. Opisane w przykładzie zdarzenie niewątpliwie może wpływać negatywnie na wizerunek firmy i przynieść przedsiębiorstwu wymierne straty.

Można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia za popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (art. 52 § 2 kp). W omawianym przypadku nie udowodniono jeszcze kierowcy popełnienia przestępstwa, dlatego pracodawca, podejmując decyzję o rozstaniu się z pracownikiem, mógł opierać się na fakcie samego ujawnienia tego procederu przez funkcjonariuszy kontroli i uznać, że pracownik nie dopełnił należycie obowiązków służbowych. Prowadzone przez właściwe organy postępowanie w sprawie przemytu może być długotrwałe.

Uprawnienia zwolnionego dyscyplinarnie pracownika

Pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia ma prawo dochodzić przed sądem roszczeń, tj.:

  • przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo
  • wypłaty odszkodowania

(art. 56 § 1 kp).

Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 264 § 2 kp). Jest to termin prekluzyjny, zatem sąd odrzuci pozew złożony po wskazanym terminie. Przepisy kp przewidują możliwość przywrócenia terminu, jeżeli pracownik nie wystąpił z roszczeniem w wymaganym czasie bez swojej winy. Sąd pracy na wniosek pracownika postanowi przywrócenie uchybionego terminu. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do sądu pracy w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny jego uchybienia. We wniosku trzeba uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Grzegorz Sobota, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39649 )
Array ( [docId] => 39649 )