Kiedy należy wyposażyć kierowcę w odzież i obuwie robocze

Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-10-2012 r.

Jeśli kierowcy zatrudnieni w firmie oprócz samego transportu towarów zajmują się również jego załadunkiem, rozładunkiem lub przeładowywaniem, obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie ich w roboczą odzież oraz obuwie ochronne.

Odzież ochronna a robocza

Pod pojęciem odzieży ochronnej rozumie się ubranie, które zakrywa lub zastępuje osobistą odzież pracownika w celu ochrony jej przed uszkodzeniami wynikającymi z zagrożeń mechanicznych, termicznych lub czynników atmosferycznych. Z kolei odzież robocza to ta, która jest przeznaczona do prac mogących spowodować zabrudzenie substancjami szkodliwymi dla zdrowia, narażona na kontakt z czynnikami mogącymi przyspieszyć niszczenie ubrania lub, gdy wykonywane czynności wymagają zachowania czystości od osób i środowiska wytwarzanego produktu.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić oba rodzaje odzieży. Ubranie i buty robocze w momencie, gdy odzież pracownika mogłaby w ramach wykonywanych obowiązków zostać ubrudzona lub zniszczona np. załadunek lub rozładunek dostawy oraz drobne prace naprawcze przy samochodzie. Wyposażenie w ubiór ochronny jest niezbędne ze względów technologicznych, sanitarnych, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ekwiwalent pieniężny

Niezależnie od rodzaju umowy, zawartej z pracownikiem (umowa zlecenie, o pracę, na stałe czy też okresowo) powinno się go wyposażyć w niezbędną odzież i obuwie. Również w zakresie obowiązków pracodawcy leży zapewnienie konserwacji, prania i czyszczenia wydawanej mu odzieży oraz obuwia. Jeśli pozostawi się to w gestii pracownika należy mu się wypłata ekwiwalentu pieniężnego stanowiącego równowartość kwoty poniesionej z danymi czynnościami.

Gdy na danym stanowisku wykluczone jest lub istnieje małe prawdopodobieństwo zabrudzenia lub uszkodzenia odzieży pracownik może być ubrany w osobiste rzeczy, jednak musi wyrazić on zgodę, a ubiór musi zapewniać mu pełne bezpieczeństwo i higienę pracy. Ponadto w tej sytuacji może on wystąpić o zwrot ekwiwalentu pieniężnego. Kwota ta powinna odpowiadać aktualnym cenom rynkowym odzieży roboczej.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32159 )
Array ( [docId] => 32159 )