Międzynarodowa wymiana informacji o kierowcach

Data: 27-11-2013 r.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców została dostosowana do automatycznej wymiany informacji o kierowcach między Polską a pozostałymi krajami UE. Dane piratów drogowych będą swobodnie przekazywane, ale dopiero za rok.

Krajowy Punkt Kontaktowy ma być częścią nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Informacje o kierowcach będą przekazywane przez system teleinformatyczny za pośrednictwem europejskiego systemu EUCARIS. KPK będzie dostarczać dane rejestracyjne polskich pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy, którzy złamali przepisy ruchu drogowego w Unii. Chodzi o takie wykroczenia, jak:

 
  • przekroczenie dozwolonej prędkości,

  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa,

  • przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle,

  • jazda motocyklem bez kasku,

  • rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Oczywiście nowe przepisy będą działały także w drugą stronę. Informacje o cudzoziemcach, ich pojazdach i dokonanych przez nich przewinieniach w Polsce będą otrzymywały: policja, straż miejska, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna oraz Służba Celna.

Krajowy Punkt Kontaktowy miał ruszyć 7 listopada 2013 r. Jednak Polska nie zdążyła w tym terminie wdrożyć unijnej dyrektywy w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji o kierowcach dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Pisaliśmy o tym więcej w poprzedniej aktualizacji poradnika. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd dopiero 5 listopada 2013 r. Nim przejdzie wszystkie etapy, ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie w 2014 roku.


Tagi: cepik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33617 )
Array ( [docId] => 33617 )