Propozycje kar dla nietrzeźwych kierowców

Data: 15-01-2014 r.

Rząd chce m.in., aby kierowca zatrzymany po raz pierwszy po pijanemu tracił prawo jazdy na minimum 3 lata. Instytut Transportu Samochodowego także przedstawił swoje propozycje kar dla nietrzeźwych kierowców.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów 7 stycznia 2013 r. zostały przyjęte propozycje w sprawie karania nietrzeźwych kierowców. Ma to związek z wypadkiem w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia kierowany przez pijanego mężczyznę samochód wjechał w grupę ludzi i w ten sposób zabił sześć osób. Kilka dni później w Łodzi w wypadku spowodowanym przez pijanego motorniczego tramwaju zginęły trzy osoby.

Co proponuje rząd

 

Rząd proponuje, aby kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, stracił prawo jazdy minimum na 3 lata (obecnie to rok) i zapłacił nawiązkę wynoszącą co najmniej 5.000 zł, nawet do 100.000 zł. Wyrok w takiej sprawie byłby ogłoszony publicznie ze wszystkimi danymi personalnymi sprawcy. Osoba, która po raz drugi zostałaby przyłapana na jeździe po pijanemu, traciłaby prawo jazdy na minimum 5 do 15 lat. Natomiast dożywotnie odbieranie prawa jazdy ma dotyczyć kierowców, którzy pijani spowodowali wypadek śmiertelny lub w wyniku którego osoba poszkodowana została kaleką. Ponadto od 2015 roku pojazdy mają być obowiązkowo wyposażone w alkomaty.

Według rządowych rekomendacji prowadzenie pojazdów bez uprawnień będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem. Obecnie ludzie, którzy utracili prawo jazdy, nadal jeżdżą, ponieważ mogą zostać ukarani tylko mandatem.

Co na to ITS

Natomiast Instytut Transportu Samochodowego uważa, że dalsze zaostrzanie kar dla nietrzeźwych kierowców jest mało skuteczne. ITS proponuje obligatoryjne montowanie w pojazdach tzw. blokad alkoholowych. Są to urządzenia połączone z zapłonem silnika, które uniemożliwiają uruchomienie pojazdu w przypadku negatywnego wyniku kontroli stanu trzeźwości kierowcy. Takie blokady byłyby montowane np. w pojazdach kierowców, którzy prowadzili, mając ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, oraz w pojazdach komunikacji publicznej i w autobusach wiozących dzieci do szkoły.

Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie administracyjnego trybu zatrzymywania prawa jazdy dla osób po raz pierwszy przyłapanych za prowadzenie po alkoholu na okres od 3 do 12 miesięcy. Aby kierowca mógł odzyskać uprawnienia, powinien m.in. uczestniczyć w odpowiednim programie reedukacyjnym. ITS chce również, aby nietrzeźwi kierowcy obowiązkowo uczestniczyli w pracach społecznych na rzecz lokalnych społeczności, a także w prowadzonych przez szkoły i ośrodki szkolenia kierowców zajęciach poświęconych zagrożeniom związanym z jazdą po alkoholu.

Ponadto osoby kierujące pod wpływem alkoholu powinny płacić wyższą składkę OC. ITS proponuje także, aby w Centralnym Systemie Ewidencji Pojazdów i Kierowców zamieszczano na co najmniej 10 lat informacje o zatrzymaniu kierowcy za prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33626 )
Array ( [docId] => 33626 )