Używanie stacjonarnych fotoradarów przez straż miejską

Data: 03-12-2013 r.

Sąd Najwyższy uznał, że straż miejska ma prawo używać stacjonarnych fotoradarów. Oddalił kasację prokuratora generalnego, który twierdził, że straż powinna przekazywać policji zdjęcia wykonane przez stacjonarne urządzenia.

Sąd Najwyższy orzekł, że straż miejska nie utraciła prawa do używania stacjonarnych fotoradarów po kolejnych zmianach w prawie, nawet biorąc pod uwagę wprowadzenie instytucji Inspekcji Transportu Drogowego, która korzysta z tych urządzeń.

 

SN rozpoznawał kasację prokuratora generalnego od wyroku sądu okręgowego w Szczecinie. Sprawa dotyczyła nałożenia mandatu w wysokości 500 zł na kierowcę, który wjechał na skrzyżowanie, ignorując czerwone światło. Udokumentowało to zdjęcie zrobione przez stacjonarny fotoradar. Szczeciński sąd podtrzymał ten wyrok.

Prokurator generalny podniósł, że straż miejska nie ma prawa do kontroli ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych fotoradarów. Prokurator wniósł więc o uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji i umorzenie postępowania. Argumentował, że podczas zmian prawnych świadomie nie przyznano straży miejskiej uprawnień do używania stacjonarnych fotoradarów i karania na podstawie zdjęć wykonywanych przez nie.

Zdaniem prokuratora wszystkie naruszenia przepisów zarejestrowane przez fotoradary straży miejskich powinny być przekazywane policji, która może prowadzić czynności wyjaśniające i m.in. kierować wnioski do sądu.

Źródło: rmf24.pl


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33618 )
Array ( [docId] => 33618 )