Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Thu, 18 Apr 2024 18:21:07 +0200 Transport lotniczy - co warto o nim wiedzieć? https://www.experto24.pl/transport/transport-lotniczy-co-warto-o-nim-wiedziec.html dd566c1a75ad3e4bb20d986c4b46abbe Fri, 22 Dec 2023 09:14:42 +0100 Experto24.pl Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że transport lotniczy odgrywa ogromnie ważną rolę w dzisiejszym świecie. Nawet mało popularne porty lotnicze obsługują obecnie setki przewozów dziennie. Jednak jakie naprawdę jest znaczenie transportu lotniczego w międzynarodowym obrocie towarami? Jakie rodzaje transportu lotniczego wyróżniamy? Jakie są słabe i mocne strony przewozów lotniczych? Na te i kilka innych ważnych pytań odpowiadamy poniżej.< Transport lotniczy - co warto o nim wiedzieć?

Transport lotniczy - co warto o nim wiedzieć?

Experto24.pl

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że transport lotniczy odgrywa ogromnie ważną rolę w dzisiejszym świecie. Nawet mało popularne porty lotnicze obsługują obecnie setki przewozów dziennie. Jednak jakie naprawdę jest znaczenie transportu lotniczego w międzynarodowym obrocie towarami? Jakie rodzaje transportu lotniczego wyróżniamy? Jakie są słabe i mocne strony przewozów lotniczych? Na te i kilka innych ważnych pytań odpowiadamy poniżej.

Transport lotniczy - definicja i zastosowanie

Transport lotniczy (znany też pod nazwą transport powietrzny) można krótko zdefiniować jako przemieszczanie osób lub towarów drogą powietrzną. Najczęściej wykorzystuje się do tego różnego rodzaju samoloty (w przypadku przelotów towarowych będą to zwykle samoloty szerokokadłubowe) lub śmigłowce (przy krótkich trasach).

Charakterystyczną cechą transportu drogą lotniczą jest ekspresowa realizacja samego przewozu - towary i pasażerowie mogą dotrzeć z jednego na drugi koniec świata w ciągu jednego dnia. Trzeba też pamiętać, że lotnicze jednostki ładunkowe są zupełnie inne niż kontenery wykorzystywane w transporcie drogowym czy morskim.

W przeważającej większości po transport lotniczy w imporcie i eksporcie sięga się, gdy szybkość przemieszczania produktów jest najwyższym priorytetem lub trzeba przewieźć coś o znacznej wartości (np. dobra luksusowe). Samoloty są bowiem aktualnie najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu, jakim dysponujemy. Nie powinno zatem dziwić, że lotniska w Polsce i na świecie codziennie odbierają i wysyłają tysiące ton ładunku.

Jakie towary najczęściej przewozimy transportem lotniczym?

Samoloty najczęściej przewożą:

  • Szybko psujące się towary,

  • Najpilniejsze przesyłki muszące dotrzeć do punktu docelowego w najkrótszym możliwym czasie (tzw. Time Critical),

  • Drogocenne produkty/przedmioty (np. auta kolekcjonerskie, konie wyścigowe),

  • Przesyłki sektora aerospace i automotive,

  • Elektronikę,

  • Leki i inne wyroby medyczne.

Rodzaje transportu lotniczego

Fracht lotniczy dzieli się na kilka rodzajów, które można klasyfikować na podstawie dwóch kryteriów:

Ze względu na organizację

Tutaj możemy wyróżnić 3 typy przewozów lotniczych:

  1. Konsolidacja - pod tą nazwą kryje się łączenie wielu mniejszych przesyłek w jednym locie. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja - jako że dzieli się przestrzeń ładunkową z innymi przesyłkami, koszty przewozu są również dzielone między wszystkich wysyłających towary daną maszyną. Niestety wiąże się to również z najdłuższym oczekiwaniem na realizację - samolot wystartuje, dopiero gdy zbiorą się przesyłki od wszystkich ślących je z danego lotniska.

  2. Indywidualne warunki (direct service, back-to-back) - w tym przypadku przesyłki przewożone są w luku bagażowym samolotu liniowego wykonującego stałe połączenia lotnicze, co wiąże się ze ścisłymi ograniczeniami gabarytowymi. Zwłaszcza przy najtańszej opcji standardowej paczki ULD (Unit Load Device), która może mieć najwyżej 307×213×193 cm. Takie transporty są realizowane przez samoloty wąskokadłubowe. Niewątpliwą zaletą wysyłki w ramach przesyłek liniowych jest możliwość skorzystania z bezpośrednich lotów do miejsca przeznaczenia.

  3. Czarter - czyli wynajem całego samolotu w celu przewiezienia konkretnego ładunku. Jest to zdecydowanie najszybszy, ale i najdroższy wybór - poza samym samolotem opłaca się również przelot w obie strony. Loty czarterowe dają też oczywiście największą swobodę w organizacji przestrzeni ładunkowej, choć trzeba pamiętać, że nadal obowiązują tutaj restrykcje ustalone przez linię lotniczą, od której wynajmuje się samoloty.

Ze względu na rodzaj ładunku

Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić 2 rodzaje transportu lotniczego:

  1. Przewóz zwykły - dotyczy towarów nieobjętych restrykcjami, np. odzieży, dodatków, czy mebli.

  2. Przewóz specjalny - mamy z nim do czynienia w przypadku towarów, których dotyczą restrykcje, przez co wymagają ścisłego nadzoru i zgody przewoźnika. Konkretne grupy przedmiotów kwalifikowanych do tej grupy zależą od danych linii lotniczych, ale przykłady obejmują powerbanki, baterie litowe i litowo-jonowe, materiały wybuchowe, produkty łatwopalne, silne magnesy czy dzieła sztuki.

Wady i zalety transportu lotniczego

Jak wszystko, lotnictwo transportowe ma swoje słabe i mocne strony. Wady transportu lotniczego przedstawiają się następująco:

  • Ograniczona ładowność i kubatura przesyłek (w porównaniu do transportu lądowego i morskiego);

  • Wysokie koszty - transport lotniczy pozostaje najdroższą formą wysyłki towarów;

  • Środki transportu powietrznego emitują sporo zanieczyszczeń;

  • Duża zależność od pogody - samoloty mogą zostać uziemione przez zmieniające się warunki pogodowe (nawet na kilka dni);

  • Konieczność wykorzystania dodatkowych środków transportu z lotniska do punktu docelowego.

Zalety transportu lotniczego to przede wszystkim:

  • Ekspresowa realizacja przewozu - transport lotniczy pozwala na dostarczenie ładunku do dowolnego miejsca na świecie w bardzo krótkim czasie. Spedycja lotnicza jest obecnie najszybszą dostępną formą przewozu towarów - mogą one przemierzyć cały świat w zaledwie kilkadziesiąt minut;

  • Dostępność globalna - lotniska są rozlokowane po całym świecie, co umożliwia realizację dostaw nawet w obszary niedostępne w inny sposób;

  • Możliwość skrócenia łańcuchów dostaw - dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym można znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować konieczność magazynowania towarów w trakcie transportu;

  • Bezpieczeństwo - fracht lotniczy ma najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa ze wszystkich form spedycji;

  • Możliwość przewozu różnorodnych ładunków - ze względu na krótki czas realizacji samoloty mogą przemieszczać najróżniejsze ładunki, wliczając w to drogocenne przedmioty, zwierzęta, a nawet materiały niebezpieczne.

Od czego zależy koszt przewozu towarów w transporcie lotniczym?

Konkretne stawki są obliczane indywidualnie dla każdej przesyłki i właściwie nie sposób podać uniwersalnej ceny tego rodzaju transportu. Głównymi determinantami ostatecznego kosztu wysłania ładunków transportem lotniczym są waga ładunku i taryfy ustalone przez linie lotnicze.

Wyjątkiem są przesyłki o wymiarach niestandardowych lub wysokim stosunku objętości do masy - w ich przypadku bierze się pod uwagę wagę wolumeryczną. Warto pamiętać, że różni przewoźnicy obliczają ją w różny sposób - może to być np. mnożona przez 167 objętość w kubikach (CBM) lub podzielona przez 5000 objętość w cm3. Dobrze jest dopytać o ten szczegół podczas organizacji transportu.

Najbardziej opłacalne w transporcie lotniczym będzie więc maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni poprzez wysyłanie przesyłek o „zwartym” charakterze.

Transport lotniczy - podsumowanie

Transport lotniczy to obecnie najszybsza opcja dostawy towarów w handlu międzynarodowym - ładunek trafi na drugie lotnisko w maksymalnie kilka godzin. Szybkość to niejedyna przewaga, jaką ma nad innymi możliwościami przesyłu towarów - wygrywa również bezpieczeństwem i możliwością skrócenia łańcuchów dostaw, dzięki ograniczeniu konieczności magazynowania. Choć pod względem ładowności nie oferuje takich możliwości jak kolej, czy transport morski, możesz mieć pewność, że Twój ładunek dotrze na czas do celu.

Jeśli więc potrzebujesz przewieźć niewielką ilość towaru na drugi koniec świata w trybie ekspresowym - nie ma lepszej opcji od transportu lotniczego. Oczywiście kluczowa jest tutaj właściwa organizacja - aby mieć pewność, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń i przy optymalnych kosztach, postaw na sprawdzonego spedytora, który zadba o każdy szczegół transportu.

Artykuł sponsorowany
2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe prawa pasażerów kolei https://www.experto24.pl/transport/transport-morski-kolejowy-i-lotniczy/nowe-prawa-pasazerow-kolei.html 87c440bc65bbf31adf73fa2a928f155d Wed, 21 Jun 2023 20:19:22 +0200 Experto24.pl Pociąg nie przyjechał lub został odwołany? A może utknął gdzieś w polu i trudno powiedzieć co dalej zrobić? Każdy kto podróżował pociągiem na pewno zmierzył się nieraz z jakimiś niedogodnościami. Nie zawsze jednak udało się uzyskać rekompensatę. Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, pasażerowie przewozów kolejowych mają mieć jasno określone prawa. Sprawdźmy jakie. < Nowe prawa pasażerów kolei

Nowe prawa pasażerów kolei

Experto24.pl

Pociąg nie przyjechał lub został odwołany? A może utknął gdzieś w polu i trudno powiedzieć co dalej zrobić? Każdy kto podróżował pociągiem na pewno zmierzył się nieraz z jakimiś niedogodnościami. Nie zawsze jednak udało się uzyskać rekompensatę. Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, pasażerowie przewozów kolejowych mają mieć jasno określone prawa. Sprawdźmy jakie. 

Nowe przepisy zobowiązują przedsiębiorców kolejowych do udzielania większej ilości informacji na temat praw pasażerów i obowiązujących przepisów. Informacja o prawach pasażerów może się na przykład znaleźć na biletach. Łatwiejsza i bardziej przystępna ma być procedura składania skarg. 

Od czerwca na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują już nowe przepisy dotyczącej praw pasażerów kolei. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji:
a) podróżujących osób niepełnosprawnych, a także
b) pasażerów korzystających z połączenia, które jest opóźnione czy wręcz odwołane. 

Zobacz także: Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za upadek pasażera 

Ad. a) Niepełnosprawny pasażer

Zgodnie z nową regulacją, działające na terenie Unii Europejskiej przedsiębiorstwa kolejowe są zobowiązane do zagwarantowania bezpłatnej pomocy zarówno osobom niepełnosprawnym jak i osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.  Sami podróżni będą zobowiązani do poinformowania przedsiębiorstwa o potrzebie pomocy, z pewnym wyprzedzeniem. Ten wymagany czas został skrócony do 24 godzin przed planowaną podróżą. Wcześniej obowiązek ten musiał być zrealizowany co najmniej 48 godzin przed podróżą. 

Ważne: Jeśli pasażer niepełnosprawny lub z ograniczoną sprawnością ruchową podróżuje z osobą towarzyszącą - osoba ta nie płaci za podróż.

Przedsiębiorstwo jest zobowiązane zapewnić także miejsce dla psów towarzyszących osób z ograniczoną sprawnością ruchową. 

Zobacz także: Kto może przyznać odszkodowanie za nadmierne opóźnienie lotnicze? 

ad. b) Opóźnienia i odwołania

Niestety opóźnienia pociągów, a nawet jego odwołanie nie jest sytuacją niespotykaną. Nowa regulacja europejska gwarantuje dodatkową ochronę pasażerów przed takimi przypadkami. Jeśli opóźnienie przekracza 60 minut pasażerowie mogą zdecydować, czy chcą zwrotu kosztów biletu, czy też będą kontynuować podróż lub zmienią trasę na podobnych warunkach, jednak bez dodatkowych kosztów. Operatorzy będą zobowiązani także do dostarczenia napojów i posiłków, jeśli pojawi się taka potrzeba. Jeśli sytuacja będzie wymagała zakwaterowanie - pasażer ma otrzymać od przedsiębiorcy zwrot kosztów noclegu. 

Jeśli po 100 minutach od planowanego odjazdu, pasażerowie nie otrzymają żadnej informacji na temat możliwości zmiany planu podróży, będą mieli możliwość samodzielnego zorganizowania sobie podróży transportem publicznym. Jej koszt będzie zwrócony przez przedsiębiorcę. 

Ważne: Prawa pasażera:
a) w przypadku odwołania pociągu - ma on prawo do zwrotu 100% kosztów biletu
b) w przypadku, gdy pociąg "utknie" gdzieś po drodze, przedsiębiorstwo jest zobowiązane odwieźć pasażera albo na stację docelową, albo na taką stację, z której będzie możliwe kontynuowanie podróży. 

Zobacz także: Przetwarzanie danych pasażerów lotów wewnątrzunijnych 

Docelowo pociągu mają gwarantować więcej miejsca na rowery. Nowe i odnawiany pociągi będą już musiały zawierać takie miejsce. Zdaniem twórców tych przepisów ma to stanowić swojego rodzaju zachętę do korzystania z rowerów. Regulacja dotycząca rowerów ma wejść w życie dopiero 7 czerwca 2025 r. 

Zobacz także: Sprawdzanie dokumentów zagranicznych pasażerów przez kierowcę 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europarl.europa.eu

Oprac. red.

kolej, przewozy kolejowe, przewozy pasażerskie, prawa pasażerów, zwrot pieniędzy, odwołane połączenie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zmiany wniosków świadectw kierowcy https://www.experto24.pl/transport/prawa-i-obowiazki-kierowcy/zmiany-wnioskow-swiadectw-kierowcy.html 6fca9e3b1aa4ae17cebd57efaa1d9d7c Mon, 19 Jun 2023 20:22:15 +0200 Experto24.pl W postępowaniach administracyjnych, które wymagają dołączenia zaświadczenia o zatrudnieniu kierowcy na druku ZZ, od 1 lipca 2023 r. będzie wymagane zastosowanie nowego formularza. Dotyczy to postępowań wszczętych po wskazanej dacie. Niedopełnienie tego obowiązku sprawi, że wnioski nie będą spełniały wymagań formalnych i odpowiedni organ będzie zmuszony wezwać do ich uzupełnienia. < Zmiany wniosków świadectw kierowcy

Zmiany wniosków świadectw kierowcy

Experto24.pl

W postępowaniach administracyjnych, które wymagają dołączenia zaświadczenia o zatrudnieniu kierowcy na druku ZZ, od 1 lipca 2023 r. będzie wymagane zastosowanie nowego formularza. Dotyczy to postępowań wszczętych po wskazanej dacie. Niedopełnienie tego obowiązku sprawi, że wnioski nie będą spełniały wymagań formalnych i odpowiedni organ będzie zmuszony wezwać do ich uzupełnienia. 

Na stronie Głównego Inspektora Transportu drogowego został opublikowany nowy wzór druku ZZ, który należy dołączać do wszystkich wniosków - decydująca jest data wpływu wniosków do urzędu. Druki mają zastosowanie do wniosków, które trafią do urzędu od dnia 1 lipca 2023 r. 

Zobacz także: Inflacja i wzrost kosztów działalności w firmach transportowych w 2023 r. 

Jest to istotna wiadomość dla osób, które ubiegają się o wydanie świadectw kierowcy. Aby otrzymać świadectwo niezbędne jest dołączenie do wniosku:
a) w przypadku kierowców, którzy wykonują przewozy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej  3,5 tony:
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa kierowcy
- kserokopie: dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy
- zaświadczenie o zatrudnienie kierowcy
- kopię: karty kwalifikacji kierowcy, która została wydana w państwie członkowskim UE, zawierającej aktualny wpis kodu 95 oraz posiadanego prawa jazdy, bądź też
- kopię prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim UE z aktualnym wpisem kodu 95
- kopię licencji wspólnotowej. 

Zobacz także: Czy obcokrajowiec posiadający kartę stałego pobytu musi wyrobić świadectwo kierowcy w międzynarodówce? 

b) w przypadku kierowców, którzy wykonują przewozy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa kierowcy
- kserokopie: dokumentu tożsamości, prawa jazdy, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy
- kopię licencji wspólnotowej
- zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy
- kopie orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (art. 39a ust. 1 pkt 3 oraz braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (art. 39a ust. 1 pkt 4). 

Zobacz także:

Warto w tym miejscu przypomnieć, że organy państwa członkowskiego w którym przewoźnik ma siedzibę, regularnie sprawdzają czy są spełnione warunki, na podstawie których zostało wydane świadectwo kierowcy. Warunki te określa art. 5 ust. 1. Kontrole obejmują każdego roku 20% wszystkich ważnych świadectw kierowców, które zostały wydane w tym państwie. 

Jeśli przedsiębiorca niewłaściwie wykorzystuje świadectwo kierowcy, czyli nie spełnia warunków będących podstawą jego wydania, będź we wniosku o jego wydanie podał nieprawidłowe informacje, Główny Inspektor Transportu Drogowego cofa świadectwo kierowcy i zawiesza wydawanie nowych świadectw w okresie 30 dni. 

Zobacz także:

Źródło:

Informacja nr 48/2023 opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu drogowego - portal gov.pl

Oprac. red.

świadectwo kierowcy, kierowca, przewóz drogowy, pojazdy do 3,5 tony, transport drogowy, druk ZZ, zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/zglaszanie-przewozu-drogowego-nowe-przepisy.html 452e30bc27c41fe98367cf790b3cd297 Wed, 14 Jun 2023 21:46:32 +0200 Experto24.pl Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym doczekała się autopoprawki. Dotyczy ona zgłoszenia przewozu drogowego - a dokładniej, doprecyzowuje nową regulację w tym zakresie. < Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy

Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy

Experto24.pl

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym doczekała się autopoprawki. Dotyczy ona zgłoszenia przewozu drogowego - a dokładniej, doprecyzowuje nową regulację w tym zakresie. 

Zaproponowana przez Ministra Infrastruktury autopoprawka dotyczy projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja 2023 r. Sam projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji europejskich w zakresie delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego (tzw. Pakiet Mobilności). 

Zobacz także: Zmiany w SENT nie dotyczą transportów rozpoczynających się Polsce 

Zmiana ma doprowadzić do ujednolicenia danych dotyczących przewozów, które to są gromadzone w rejestrze. Jest to dostosowanie przepisów do rozwiązań wynikających z piątego pakietu sankcji, będącego odpowiedzią na działania Rosji w Ukrainie. Zdaniem resortu infrastruktury zmiana przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie drogowym. 

Zobacz także: Przepisy ustawy o SENT będą dużo surowsze 

To bezpieczeństwo postrzegane jest przez ministra infrastruktury przez pryzmat ochrony polskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją, czyli zapewnienia przedsiębiorcom odpowiednich warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają być także kluczem do zapewnienia odpowiednich warunków pracy i ochrony socjalnej. 

Proponowana w autopoprawce zmiana dotyczy zagranicznych podmiotów wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy na podstawie:
a) zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw transportu
b) wielokrotnego zagranicznego zezwolenia wydanego przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenia EKMT)

Zobacz także: Poprawki w przepisach o delegowaniu do Polski… 

Wskazane podmioty będą zobowiązane do dokonania zgłoszenia przewozu do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Zgłoszenia, o którym mowa, należy dokonać przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski. 

Zmianie ma ulec także zakres dostępu do danych zgromadzonych we wskazanym wcześniej rejestrze. Dostęp będzie miała także Inspekcja Transportu Drogowego, która obecnie może skorzystać z tych danych jedynie w celu kontroli przewozu tzw. towarów wrażliwych. 

Aby zapewnić jednolitość danych zgłaszanych do SENT, zgłoszenie ma obejmować:
- państwo załadunku
- państwo rozładunku
- numer zezwolenia
- planowane miejsce i datę rozpoczęcia oraz zakończenia przewozu na terytorium Polski

Wprowadzona zmiana dotyczy także kwestii podatkowych i składkowych. Nowe proponowane przepisy zakładają, że kwoty stanowiące zwrot nieudokumentowanych wydatków na korzystanie z urządzeń sanitarnych dla kierowców wykonujących zadania służbowe w zakresie przewozów drogowych zostaną wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Od wskazanych kwot nie będzie także pobierana zaliczka na podatek dochodowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl

Oprac. red. 

zgłoszenie przewozu, przewóz drogowy, rejestr przewozów, transport drogowy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zmiana zasad dotyczących punktów karnych https://www.experto24.pl/transport/prawa-i-obowiazki-kierowcy/zmiana-zasad-dotyczacych-punktow-karnych.html 8f799b8effe1eca29f51351f015ebd62 Fri, 09 Jun 2023 12:48:55 +0200 Experto24.pl Punkty karne, które kolekcjonuje kierowca w związku z wykroczeniem drogowym, będą kasowane po roku, a nie tak jak dotychczas po dwóch. Nowe przepisy wskazują także na procedury, które pozwolą zmniejszyć liczbę punktów dzięki uczestnictwu w szkoleniu. < Zmiana zasad dotyczących punktów karnych

Zmiana zasad dotyczących punktów karnych

Experto24.pl

Punkty karne, które kolekcjonuje kierowca w związku z wykroczeniem drogowym, będą kasowane po roku, a nie tak jak dotychczas po dwóch. Nowe przepisy wskazują także na procedury, które pozwolą zmniejszyć liczbę punktów dzięki uczestnictwu w szkoleniu. 

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę - Prawo o ruchu drogowym oraz niektóre inne ustawy. W zakresie punktów karnych istotne są zmiany w przepisach:
a) ustawy o kierujących pojazdami
b) ustawy - Prawo o ruchu drogowym

Zgodnie z art 98 ustawy o kierujących pojazdami, kierowca otrzymuje punkty karne odpowiadające naruszenie, jeśli kierując pojazdem naruszył przepisy ruchu drogowego co zostało potwierdzone:
a) mandatem karnym
b) prawomocnym wyrokiem sądu
c) orzeczenie organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym.

Liczba punktów jest uzależniona od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i wagi naruszenia - może wynosić od 1 do 15. 

Punkty są przekazywane do centrali ewidencji kierowców i usuwa się je dopiero m.in. z upływem 2 lat od:
a) daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, jeżeli grzywna została uiszczona
b) daty uiszczenia grzywny

Ważne: Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, wynikających z podpisanej niedawno przez Prezydenta ustawy, informacje dotyczące liczby otrzymanych punktów, które są zgromadzone w centralnej ewidencji kierowców, będą usuwane z niej z upływem 1 roku - zamiast z obowiązujących aktualnie dwóch. 

Gdy zmiany wejdą w życie będą także obowiązywały nowe zasady dotyczące możliwości zmniejszania liczby punktów karnych. Jeśli kierowca otrzyma punkty karne, będzie mógł zmniejszyć ich liczbę wpisaną do ewidencji kierowców. Sposobem na to zmniejszenie będzie udział w szkoleniu Koszty udziału w takim szkoleniu ponosi kierowca, a samo szkolenie musi mieć formę stacjonarną - przepisy wyłączają możliwość wykorzystywania środków porozumiewania się na odległość. 

Zobacz także:

Ważne: Kierowca nie może korzystać z możliwości szkolenia prowadzącego do zmniejszenia liczby punktów karnych częściej niż raz na sześć miesięcy. 

Po przedstawieniu zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub po otrzymaniu tego zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy komendant wojewódzki Policji zmniejsza liczbę posiadanych punktów karnych o 6. Odejmuje je według kolejności wpisów, zaczynając od tych dotyczących najwcześniej popełnionych naruszeń. Właściwość komendanta jest wyznaczana zgodnie z miejscem zamieszkania kierowcy. 

Z takiej furtki nie mogą jednak skorzystać kierowcy w okresie pierwszego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy. Nie można też odjąć punktów, które są związane z grzywną, jeśli kierowca jej nie uiścił. 

Ważne: Za pomocą szkolenia nie można odjąć większej liczby punktów, niż liczba otrzymana za naruszenie przepisów przed odbyciem tego szkolenia. Szkolenie nie uratuje także osby, która już przekroczyła liczbę 24 punktów. W jej przypadku szkolenie nie spowoduje zmniejszenia liczby otrzymanych punktów karnych. 

Zobacz także: Stan pojazdu – za co odpowiada: kierowca, zarządzający i przewoźnik? 

Źródło:

Informacja prasowa w sprawie ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw podpisanej przez Prezydenta 6 czerwca 2023 r. opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

wykroczenie drogowe, punkty karne, zmniejszenie liczby punktów, kierowca, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kierowca narusza kilka przepisów - jakie są konsekwencje? https://www.experto24.pl/transport/prawa-i-obowiazki-kierowcy/kierowca-narusza-kilka-przepisow-jakie-sa-konsekwencje.html d6f9a372de2012d07590d54b3db78788 Wed, 07 Jun 2023 22:12:13 +0200 Experto24.pl Wydaje się, że polskie przepisy dotyczące punktów karnych dla kierowców, którzy naruszyli kilka przepisów prawa drogowego jednym czynem są cokolwiek niespójne. W konsekwencji liczba punktów może mieć charakter uznaniowy, a przecież po przekroczeniu liczby 24 kierowca traci prawo jazdy. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę obowiązującej regulacji, zaznaczając, że obecnie obowiązujące przepisy są zbyt uznaniowe.< Kierowca narusza kilka przepisów - jakie są konsekwencje?

Kierowca narusza kilka przepisów - jakie są konsekwencje?

Experto24.pl

Wydaje się, że polskie przepisy dotyczące punktów karnych dla kierowców, którzy naruszyli kilka przepisów prawa drogowego jednym czynem są cokolwiek niespójne. W konsekwencji liczba punktów może mieć charakter uznaniowy, a przecież po przekroczeniu liczby 24 kierowca traci prawo jazdy. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę obowiązującej regulacji, zaznaczając, że obecnie obowiązujące przepisy są zbyt uznaniowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje o zmianę przepisów. Te aktualnie obowiązujące zawierają niespójność legislacyjną. Mowa o regulacjach zawartych w:
a) art. 17 ust. 1 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw
b) art. 98 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
c) § 3 rozporządzenia MSWiA z 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. RPO dokonał analizy tych przepisów. 

Zobacz także: Nowe zasady kontroli: na drodze i w firmie 

Jakie wnioski przyniosła? 

Przepis określony w punkcie a) zawiera delegację ustawową do wydania rozporządzenia, które ma określać:
- liczbę punktów przyznawanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz sposób punktowania
- tryb występowania z wnioskiem o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji
- sposób i tryb udzielania osobie wpisanej do ewidencji informacji i wydawania zaświadczeń dotyczących zarówno tej osoby jak i jej naruszeń oraz przypisanych punktach. 

Zobacz także: Stan pojazdu – za co odpowiada: kierowca, zarządzający i przewoźnik? 

Na podstawie tej delegacji powstał przepis rozporządzenia zgodnie z którym, jeśli kierujący dopuścił się jednym czynem dwóch lub większej liczby naruszeń, do ewidencji wpisuje się wszystkie popełnione naruszenia, każdemu przypisującą odpowiadającą mu liczbę punktów. 

Można mieć poważne wątpliwości co do tak sformułowanego przepisu, szczególnie biorąc pod uwagę konstytucyjne zasady legislacji. Zgodnie z nimi, jeśli przepis ogranicza wolności i prawa, to powinien być sformułowany w sposób, który pozwala jednoznacznie ustalić kto i w jakiej sytuacji podlega ograniczeniom, musi być także na tyle precyzyjny, by możliwa była jednolita wykładnia i stosowanie. RPO uznał, że rozporządzenie nie spełnia tych warunków. 

W nieobowiązujących już przepisach, była sformułowana zasada, zgodnie z którą w przypadku gdy jednym czynem kierowca naruszył kilka przepisów, liczba punktów od 1 do 15 przyznawana za każde naruszenie była sumowana, jednak jeżeli suma przekraczała 15 punktów - kierowca otrzymywał właśnie 15 punktów. 

Obecny art. 17 ust. 1 nie wprowadził takiego ograniczenia, w konsekwencji popełnienie jednym czynem więcej niż jednego naruszenia może skutkować przyznaniem dowolnej liczby punktów i utratą prawa jazdy. 

Zobacz także: Uwagi do protokołu ITD, dlaczego warto zgłaszać? 

Trzeba mieć jeszcze na uwadze art. 9 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim, w przypadku gdy czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę, co jednak nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych na podstawie innych naruszonych przepisów. 

Czy minister spraw wewnętrznych i administracji uzna potrzebę zmiany przepisów? 

Zobacz także: Brak tabliczki o limicie prędkości na tyle pojazdu 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

kierowca, mandat, naruszenie przepisów ruchu drogowego, prawo jazdy, utrata prawa jazdy, punkty karne, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/przyczepy-i-naczepy-zarejestrowane-w-rosji-i-bialorusi.html c0a85f836b6deeef73e0be39fcf9d1ed Tue, 30 May 2023 21:38:55 +0200 Experto24.pl Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 maja 2023 r. na przejściach granicznych z Białorusią, został zawieszony towarowy ruch dla wskazanych pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Białorusi oraz Rosji. < Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi

Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi

Experto24.pl

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 maja 2023 r. na przejściach granicznych z Białorusią, został zawieszony towarowy ruch dla wskazanych pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Białorusi oraz Rosji. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowe rozporządzenie 29 maja. Już 30 maja weszło ono w życie. Zmiany dotyczą ruchu na przejściach granicznych z Republiką Białorusi. 

Zobacz także: Problemy z dostępem do rynku transportowego w Ukrainie 

Na mocy nowej regulacji zawieszony został towarowy ruch graniczny na wskazanych przejściach dla zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej:

  • samochodów ciężarowych
  • ciągników samochodowych
  • przyczep
  • naczep
  • zespołów pojazdów

Zobacz także: Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/przygraniczni-przedsiebiorcy-ze-wsparciem.html?cid=K000KN

Ważne: Ruch towarowy dla wyszczególnionych pojazdów zostaje wstrzymany od 1 czerwca 2023 r. od godz. 0.00 do odwołania.

Zmiana dotychczas obowiązujących przepisów ma przeciwdziałać próbom wykorzystywania przyczep i naczep zarejestrowanych w Białorusi oraz w Rosji do omijania sankcji nałożonych na przewoźników z tych krajów. 

Zobacz także: Naczepy ze świadectwem energetycznym od 1 lipca 2024 r. 

Zgodnie z uzasadnieniem do nowego rozporządzenia, natychmiastowa decyzja o zawieszeniu ruchu granicznego została podjęta w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Uznano, że jest to argument uzasadniający realizację dyspozycji art. 4 ust. 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, który w uzasadnionych przypadkach pozwala wejść w życie nowemu prawu w terminie krótszym niż 14 dni. Minister spraw wewnętrznych uznał, że istnieje konieczność podjęcia pilnych działań, w związku z czym rozporządzenie weszło w życie 30 maja. 

Zobacz także: UE zwiększa długość i masę ciężarówek do 44 ton 

Jednocześnie z nowymi przepisami, dokonano także wpisu 365 osób z obywatelstwem białoruskim (w tym 159 parlamentarzystów) do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Osoby te nie będą mogły wjeżdżać do strefy Schengen, a ich fundusze zostały zamrożone. Kolejne 20 podmiotów i 16 osób powiązanych z kapitałem rosyjskim także zostało objętych zamrożeniem środków finansowych i zasobów gospodarczych. Działania podejmowane przez MSWiA są związane z wyrokiem białoruskiego sądu w sprawie Andrzeja Poczobuta. 

Zobacz także: Próba likwidacji autostradowych wyścigów słoni 

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenie lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1022)
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - portal gov.pl

Oprac. red.

przejście graniczne, transport drogowy, Białoruś, Rosja, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Próba likwidacji autostradowych wyścigów słoni https://www.experto24.pl/transport/drogi-i-autostrady-w-polsce/proba-likwidacji-autostradowych-wyscigow-sloni.html b6f98c0e2be959307e6d2528296c1a9b Mon, 29 May 2023 21:55:30 +0200 Experto24.pl Ciężarówki na autostradach lub drogach ekspresowych będą mogły co do zasady wyprzedzić inny pojazd ciężarowy tylko, gdy droga będzie trzypasmowa. Rząd chce wyeliminować przyczynę zatorów na drodze, które tworzą się, gdy jeden samochód ciężarowy wyprzedza drugi, choć różnica ich prędkości jest tak naprawdę niewielka. W jaki sposób ma być to uregulowane? < Próba likwidacji autostradowych wyścigów słoni

Próba likwidacji autostradowych wyścigów słoni

Experto24.pl

Ciężarówki na autostradach lub drogach ekspresowych będą mogły co do zasady wyprzedzić inny pojazd ciężarowy tylko, gdy droga będzie trzypasmowa. Rząd chce wyeliminować przyczynę zatorów na drodze, które tworzą się, gdy jeden samochód ciężarowy wyprzedza drugi, choć różnica ich prędkości jest tak naprawdę niewielka. W jaki sposób ma być to uregulowane? 

Zmiany dotyczące poruszania się samochodów ciężarowych na drogach w Polsce mają wynikać z nowych przepisów wprowadzonych do ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Warto pamiętać, że te nowości dotyczą jedynie kierujących:

a) pojazdami kategorii N2 i N3 określonych w art. 4 ust. 1 lit b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów a także w załączniku nr 2 do ustawy
b) a także zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów.

Zobacz także: Zasady wykonywania transportów NPW w promieniu 300 km 

Zgodnie z proponowanymi zmianami, kierujący wskazanymi pojazdami na autostradzie lub drodze ekspresowej jest obowiązany korzystać jedynie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, które znajdują się najbliżej prawej krawędzi jezdni, jeśli autostrada lub droga ekspresowa ma trzy takie pasy. 

Zobacz także: Pojazdem pomocy drogowej można też przewieźć inne ładunki niż samochody 

Dodatkowo wprost ma zostać wprowadzony zakaz wyprzedzania poprzez dodanie ust. 13 i 14 w artykule 24 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nowymi ustępami, wprowadza się zakaz wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłączenie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.

Wspomniany zakaz nie dotyczy jednak wyprzedzania pojazdów wykonujących:
a) prace porządkowe
b) prace remontowe
c) prace modernizacyjne
- jeśli korzystają one z żółtych sygnałów błyskowych. 

Zobacz także: Senat nie wniósł poprawek do przepisów o redukcji punktów karnych 

Wiceminister infrastruktury komentując przyjęte przez Sejm przepisy zauważa, że kierowcy samochodów ciężarowych często rozpoczynają manewr wyprzedzania, choć ich prędkość jest tylko niewiele większa niż prędkość samochodu wyprzedzanego. Cały manewr zajmuje sporo czasu, a to na autostradzie czy drodze ekspresowej jest przyczyną zatoru. Dozwolona prędkość dla takich pojazdów to 80 km/h podczas gdy samochód osobowy może poruszać się z prędkością 120 km/h czy 140 km/h na autostradzie. Zdaniem wiceministra wprowadzony zakaz wyprzedzania przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drogach. 

Sami kierowcy mają jednak mieszane uczucia. Z jednej strony wprowadzony w przepisach zapis, zgodnie z którym można wyprzedzić inny pojazd ciężarowy, jeśli porusza się z prędkością "znacznie mniejszą od dopuszczalnej" - pojęcie to jest bardzo nieostre, a jego interpretacja może być różna. Dla niektórych znacznie mniejsza prędkość to będzie 70 km/h dla innych 50 km/h przy ograniczeniu do 80 km/h. Łatwo wyobrazić sobie spory na tym gruncie. 

Zobacz także:

Źródło:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie Prac Sejmu na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

drogi i autostrady w Polsce, zakaz wyprzedzania, samochody ciężarowe, przekroczenie prędkości, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/delegowanie-kierowcow-w-transporcie-drogowym-po-zmianach.html 53b1d45c9bb81f27b434bbdd28c4901a Tue, 23 May 2023 21:56:06 +0200 Experto24.pl Minister infrastruktury przygotował projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. W dniu 23 maja przyjęła go już Rada Ministrów. Nowa regulacja ma dostosować polskie przepisy, do przepisów unijnych. < Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach

Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach

Experto24.pl

Minister infrastruktury przygotował projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. W dniu 23 maja przyjęła go już Rada Ministrów. Nowa regulacja ma dostosować polskie przepisy, do przepisów unijnych. 

Projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym - jak sam tytuł wskazuje, reguluje kwestie delegowania kierowców w ramach tzw. pakietu mobilności. Celem jest ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych (łatwiejsze rozliczanie kierowców delegowanych za granicę) oraz poprawa warunków pracy kierowców. W informacji podanej na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy także, że nowe przepisy to wyraz troski rządu o krajowy rynek i próba jego ochrony przed nieuczciwą konkurencją przewoźników drogowych z innych państw zarówno unijnych jak i spoza UE. 

Zobacz także: Jak rozliczyć delegowanie i diety kierowców międzynarodowych? 

Omawiany projekt zawiera przepisy, które mają dotyczyć jedynie przewoźników drogowych z siedzibą poza terytorium Polski (niezależnie czy będzie to inne państwo członkowskie UE czy kraj trzeci), w przypadku gdy kierują oni tymczasowo swojego pracownika-kierowcę do pracy na terytorium Polski. Skierowanie to ma być związane z realizacją usługi w zakresie transportu drogowego.

Obowiązki przewoźników z innego kraju

Jeśli opisany wcześniej przewoźnik będzie miał siedzibę w innym państwie członkowskim UE - będzie zobowiązany zgłosić delegowanego kierowcę najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania. Do zgłoszenia ma być wykorzystywany specjalny serwis internetowy, połączony z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym. Do obowiązków takiego przewoźnika będzie należało także zapewnienie kierowcy odpowiednich dokumentów w formie papierowej lub elektronicznej. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy są przestrzegane określone przepisami wymogi, także podczas kontroli drogowej.

Jeśli natomiast przewoźnik ma siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej będzie zobowiązany zgłosić kierowcę bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy. Kierowca będzie musiał posiadać papierowe potwierdzenie delegowania, które zobowiązany będzie okazać podczas kontroli drogowej. 

Zobacz także: Czy kierowcy przysługuje dieta z podróży zagranicznej? 

Uproszczenia dla przewoźników

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące naliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy w przypadku kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. 

Uproszczenie ma się sprowadzać do ujednolicenia systemu naliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne oraz wysokości zaliczki na PIT, a także wprowadzenia ujednoliconej stawki diety zagranicznej poprzez wprowadzenia tzw. wirtualnej diety. Ma ona pomóc w sposobie rozliczania ulg odnoszących się do składek ZUS oraz PIT. 

Zobacz także:

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie decyzji rządu - portal gov.pl

Oprac. red.

transport drogowy, kierowca, pakiet mobilności, prawa i obowiązki kierowcy, kierowca zawodowy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy można zabrać prawo jazdy gdy kierowca kwestionuje pomiar? https://www.experto24.pl/transport/prawa-i-obowiazki-kierowcy/czy-mozna-zabrac-prawo-jazdy-gdy-kierowca-kwestionuje-pomiar.html 85698ffdb8369bcd1998ebdb1f019694 Sat, 20 May 2023 15:15:09 +0200 Experto24.pl Wynikający z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami obowiązek wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy istnieje tylko wtedy, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak pamiętać, że starosta nie może wydać takiej decyzji jedynie w oparciu o przekazaną mu przez Policję informację, jeśli sam kierujący kwestionuje fakt popełnienie wykroczenia. < Czy można zabrać prawo jazdy gdy kierowca kwestionuje pomiar?

Czy można zabrać prawo jazdy gdy kierowca kwestionuje pomiar?

Experto24.pl

Wynikający z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami obowiązek wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy istnieje tylko wtedy, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak pamiętać, że starosta nie może wydać takiej decyzji jedynie w oparciu o przekazaną mu przez Policję informację, jeśli sam kierujący kwestionuje fakt popełnienie wykroczenia. 

Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, jeśli kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Zobacz także:

Przepis ten znany jest wielu kierowcom, którzy przez trzy miesiące byli zmuszeni do korzystania z komunikacji miejskiej. Niewątpliwie najbardziej dotkliwy dla tych osób, którzy kierowcami są zawodowo. 

Regulacja stała się także przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który który w wyroku z 13 grudnia 2022 r. (sygn. K 4/21) orzekł, że informacja przekazana przez organ kontroli ruchu drogowego jest jedynie informacją o ujawnieniu czynu, a zasady demokratycznego państwa i bezpieczeństwa prawnego wymagają minimalnego standardu postępowania dowodowego przed organem administracyjnym, a strona powinna mieć możliwość zakwestionowania stwierdzenia naruszenia prawa. 

Zobacz także: Nowe podwójne mandaty – jak liczy się dwa lata przy zliczaniu wykroczeń? 

Ważne: Jeśli strona kwestionuje fakt popełnienia naruszenia prawa, wszelkie związane z tym wątpliwości powinny być wyjaśnione zanim jeszcze zostanie na tę stronę nałożona sankcja. 

Szerzej o wyroku TK pisaliśmy w artykule: Zabranie prawa jazdy - TK stwierdził niezgodność z Konstytucją 

Jeśli więc informacja przekazana staroście wskazuje np. że kierujący poruszał się z prędkością 103 km/h to nie można mówić o faktycznej rzeczywistej prędkości, ponieważ nie jest w tym przypadku uwzględniony błąd pomiaru. A zgodnie z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 17 lutego 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych, błąd pomiaru urządzeń pomiarowych wynosi +/- 3% wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h. Zmierzona prędkość mogła więc wynosić 100 albo 106 km/h - a tym samym brak jednoznacznej pewności, bo przekroczenie mogło wynosić 50 km/h ale mogło także wynosić 56 km/h. 

Zobacz także: Przekroczenie prędkości - co z marginesem błędu? 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Łd 705/22, wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

prawo jazdy, wykroczenie drogowe, przekroczenie prędkości, zatrzymanie prawa jazdy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>