Co powinna zawierać umowa czarterowa

Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-10-2012 r.

Aby jednorazowo skorzystać z przewozu towaru z wykorzystaniem transportu lotniczego, kolejowego lub morskiego lub wynająć jacht, samolot z załogą, niezbędne jest zawarcie umowy czarterowej. Warto wiedzieć, jakie podstawowe elementy powinna zawierać umowa czarterowa i jakie są rodzaje tych umów.

Rodzaje umowy czarterowej

W ramach umowy czarterowej, zawieranej jednorazowo lub na kilka podróży czy transportów odbywających się w nieregularnych odstępach czasu, następuje przekazanie części lub całego środka transportu (samolotu, jachtu, statku, itp.) za określone wynagrodzenie, czyli fracht. Przewoźnik, od którego wynajmujemy pojazd ma obowiązek podstawić go w ustalone miejsce oraz zapewnienić jak najdogodniejsze i bezpieczne załadowanie towaru czy też wprowadzenia do niego osób.

Jest do wyboru kilka rodzajów czarteru. Single czarter to przewóz tylko w jedną stronę. Czarter okrężny polega na transporcie tam i z powrotem. W umowie time czarter przewoźnik przekazuje pojazd we wskazane miejsce wraz z załogą. W umowie bareboat (bez załogi) odbiorca będzie samodzielnie prowadził transportu, np. statek. Można też zdecydować się na czarter na podróże konsekutywne, czyli kilkukrotny transport w nieregularnych odstępach czasu zgodnie z wynegocjowanymi stawkami. List przewozowy, czyli pełna lista rzeczy, która znajdzie się wewnątrz pojazdu nosi nazwę konosamentu morskiego. Odbiorca środka transportu, (np.samolotu lub jachtu) powinien otrzymać sprzęt czysty, z potwierdzeniem dobrego stanu technicznego i z pełnym zbiornikiem paliwa.

Zawartość umowy czarterowej

Podstawowymi elementami umowy czarterowej jest data i miejsce jej zawarcia, dane osobowe i teleadresowe firmy (armatora) oraz czarterującego. Należy precyzyjnie określić przedmiot zlecenia – nazwę oraz zakres powierzchni wynajmu (np. ustalona część statku lub cały jacht), uwzględnić czy chce się wynająć załogę czy transport ma być nieobsadzony.

W przypadku wynajęcia całego pojazdu niezbędne jest podanie celu, do którego zostanie on wykorzystany np. podróż, szkolenie, przewóz. W umowie powinien znaleźć się czas, na jaki jest zawierana, miejsce początkowe oraz docelowe transportu lub podróży i wysokość opłaty za czarter. Nie może zabraknąć również warunków czarteru (w tym ewentualnej możliwości odstąpienia od umowy lub czynności podejmowanych w momencie sytuacji zagrożenia czy też uszkodzenia pojazdu lub towaru, itp.).

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32211 )
Array ( [docId] => 32211 )