Gdy używasz pojazdu o liczbie miejsc od 7 do 9, sprawdź co jest zabronione

Autor: Paweł Miklis
Data: 13-02-2017 r.

Aby wykonywać krajowy zarobkowy transport osób pojazdem osobowym o liczbie miejsc od 7 do 9, należy uzyskać specjalny rodzaj licencji. Sprawdź, jak ją uzyskać oraz jakich obowiązków musisz przestrzegać.

Takiego uprawnienia udzielają starosta (w powiatach ziemskich) lub prezydent miasta (w miastach na prawach powiatu) właściwy ze względu na adres siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Licencji udziela się na okres od 2 do 50 lat. Należy zgłosić do niej pojazd lub pojazdy, którymi ma się zamiar wykonywać transport osób, i uzyskać na każdy zgłoszony pojazd wypis z licencji.

Licencja uprawnia do wykonywania przewozów wyłącznie na terenie Polski i nie wolno na jej podstawie wykonywać transportu drogowego taksówką, samochodem osobowym (do 6 miejsc włącznie) i autobusem. Jeśli wykonujemy przewozy okazjonalne (jedyny dozwolony rodzaj transportu takimi pojazdami) pojazdem o liczbie miejsc od 7 do 9, nie wolno nam umieszczać:

  • w pojeździe taksometru oraz używać go,

  • w sposób widoczny i czytelny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, adresem strony internetowej przedsiębiorcy lub innych oznaczeń mających na celu identyfikację przedsiębiorcy, a także reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców świadczących takie usługi,

  • na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych.

Za naruszenie któregoś z tych zakazów grozi kara aż 8.000 zł.

Każdy przewóz danym rodzajem pojazdu ma swoje wymogi oraz ograniczenia. Sięgnij po magazyn „Zarządzający transportem”, żeby uniknąć problemów.

Paweł Miklis, ekspert w zakresie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Absurdalny przepis. Uważam, że powinno być dokładnie odwrotnie, może za wyjątkiem taksometru. Skoro tak się w tym państwie "dba", aby wszystko było legalne (czyli dokonane opłaty na rzecz państwa z tytułu licencji, koncesji, egzaminów i innych dziwactw) to uważam, że takie pojazdy wolno, a nawet trzeba oznakować, aby było wiadomo, że posiadacz spełnia wymaganie o transporcie drogowym. Mój znajomy został skazany na bandycki wręcz haracz (8000 zł - pół roku pracy) za to tylko, że miał napis "licencjonowany przewóz osób" i nr telefonu. Robactwo z itd tak go potraktowało i ...... wyjechał, a licencją chyba sobie podtarł cztery litery.

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40021 )
Array ( [docId] => 40021 )