Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Sat, 27 Apr 2024 00:23:42 +0200 Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/zglaszanie-przewozu-drogowego-nowe-przepisy.html 452e30bc27c41fe98367cf790b3cd297 Wed, 14 Jun 2023 21:46:32 +0200 Experto24.pl Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym doczekała się autopoprawki. Dotyczy ona zgłoszenia przewozu drogowego - a dokładniej, doprecyzowuje nową regulację w tym zakresie. < Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy

Zgłaszanie przewozu drogowego - nowe przepisy

Experto24.pl

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym doczekała się autopoprawki. Dotyczy ona zgłoszenia przewozu drogowego - a dokładniej, doprecyzowuje nową regulację w tym zakresie. 

Zaproponowana przez Ministra Infrastruktury autopoprawka dotyczy projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja 2023 r. Sam projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do regulacji europejskich w zakresie delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego (tzw. Pakiet Mobilności). 

Zobacz także: Zmiany w SENT nie dotyczą transportów rozpoczynających się Polsce 

Zmiana ma doprowadzić do ujednolicenia danych dotyczących przewozów, które to są gromadzone w rejestrze. Jest to dostosowanie przepisów do rozwiązań wynikających z piątego pakietu sankcji, będącego odpowiedzią na działania Rosji w Ukrainie. Zdaniem resortu infrastruktury zmiana przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie drogowym. 

Zobacz także: Przepisy ustawy o SENT będą dużo surowsze 

To bezpieczeństwo postrzegane jest przez ministra infrastruktury przez pryzmat ochrony polskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją, czyli zapewnienia przedsiębiorcom odpowiednich warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają być także kluczem do zapewnienia odpowiednich warunków pracy i ochrony socjalnej. 

Proponowana w autopoprawce zmiana dotyczy zagranicznych podmiotów wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy na podstawie:
a) zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw transportu
b) wielokrotnego zagranicznego zezwolenia wydanego przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenia EKMT)

Zobacz także: Poprawki w przepisach o delegowaniu do Polski… 

Wskazane podmioty będą zobowiązane do dokonania zgłoszenia przewozu do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Zgłoszenia, o którym mowa, należy dokonać przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski. 

Zmianie ma ulec także zakres dostępu do danych zgromadzonych we wskazanym wcześniej rejestrze. Dostęp będzie miała także Inspekcja Transportu Drogowego, która obecnie może skorzystać z tych danych jedynie w celu kontroli przewozu tzw. towarów wrażliwych. 

Aby zapewnić jednolitość danych zgłaszanych do SENT, zgłoszenie ma obejmować:
- państwo załadunku
- państwo rozładunku
- numer zezwolenia
- planowane miejsce i datę rozpoczęcia oraz zakończenia przewozu na terytorium Polski

Wprowadzona zmiana dotyczy także kwestii podatkowych i składkowych. Nowe proponowane przepisy zakładają, że kwoty stanowiące zwrot nieudokumentowanych wydatków na korzystanie z urządzeń sanitarnych dla kierowców wykonujących zadania służbowe w zakresie przewozów drogowych zostaną wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Od wskazanych kwot nie będzie także pobierana zaliczka na podatek dochodowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl

Oprac. red. 

zgłoszenie przewozu, przewóz drogowy, rejestr przewozów, transport drogowy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/przyczepy-i-naczepy-zarejestrowane-w-rosji-i-bialorusi.html c0a85f836b6deeef73e0be39fcf9d1ed Tue, 30 May 2023 21:38:55 +0200 Experto24.pl Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 maja 2023 r. na przejściach granicznych z Białorusią, został zawieszony towarowy ruch dla wskazanych pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Białorusi oraz Rosji. < Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi

Przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji i Białorusi

Experto24.pl

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 maja 2023 r. na przejściach granicznych z Białorusią, został zawieszony towarowy ruch dla wskazanych pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Białorusi oraz Rosji. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowe rozporządzenie 29 maja. Już 30 maja weszło ono w życie. Zmiany dotyczą ruchu na przejściach granicznych z Republiką Białorusi. 

Zobacz także: Problemy z dostępem do rynku transportowego w Ukrainie 

Na mocy nowej regulacji zawieszony został towarowy ruch graniczny na wskazanych przejściach dla zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej:

  • samochodów ciężarowych
  • ciągników samochodowych
  • przyczep
  • naczep
  • zespołów pojazdów

Zobacz także: Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem https://www.experto24.pl/firma/finanse-w-firmie/przygraniczni-przedsiebiorcy-ze-wsparciem.html?cid=K000KN

Ważne: Ruch towarowy dla wyszczególnionych pojazdów zostaje wstrzymany od 1 czerwca 2023 r. od godz. 0.00 do odwołania.

Zmiana dotychczas obowiązujących przepisów ma przeciwdziałać próbom wykorzystywania przyczep i naczep zarejestrowanych w Białorusi oraz w Rosji do omijania sankcji nałożonych na przewoźników z tych krajów. 

Zobacz także: Naczepy ze świadectwem energetycznym od 1 lipca 2024 r. 

Zgodnie z uzasadnieniem do nowego rozporządzenia, natychmiastowa decyzja o zawieszeniu ruchu granicznego została podjęta w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Uznano, że jest to argument uzasadniający realizację dyspozycji art. 4 ust. 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, który w uzasadnionych przypadkach pozwala wejść w życie nowemu prawu w terminie krótszym niż 14 dni. Minister spraw wewnętrznych uznał, że istnieje konieczność podjęcia pilnych działań, w związku z czym rozporządzenie weszło w życie 30 maja. 

Zobacz także: UE zwiększa długość i masę ciężarówek do 44 ton 

Jednocześnie z nowymi przepisami, dokonano także wpisu 365 osób z obywatelstwem białoruskim (w tym 159 parlamentarzystów) do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Osoby te nie będą mogły wjeżdżać do strefy Schengen, a ich fundusze zostały zamrożone. Kolejne 20 podmiotów i 16 osób powiązanych z kapitałem rosyjskim także zostało objętych zamrożeniem środków finansowych i zasobów gospodarczych. Działania podejmowane przez MSWiA są związane z wyrokiem białoruskiego sądu w sprawie Andrzeja Poczobuta. 

Zobacz także: Próba likwidacji autostradowych wyścigów słoni 

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenie lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1022)
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - portal gov.pl

Oprac. red.

przejście graniczne, transport drogowy, Białoruś, Rosja, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/delegowanie-kierowcow-w-transporcie-drogowym-po-zmianach.html 53b1d45c9bb81f27b434bbdd28c4901a Tue, 23 May 2023 21:56:06 +0200 Experto24.pl Minister infrastruktury przygotował projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. W dniu 23 maja przyjęła go już Rada Ministrów. Nowa regulacja ma dostosować polskie przepisy, do przepisów unijnych. < Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach

Delegowanie kierowców w transporcie drogowym po zmianach

Experto24.pl

Minister infrastruktury przygotował projekt przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. W dniu 23 maja przyjęła go już Rada Ministrów. Nowa regulacja ma dostosować polskie przepisy, do przepisów unijnych. 

Projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym - jak sam tytuł wskazuje, reguluje kwestie delegowania kierowców w ramach tzw. pakietu mobilności. Celem jest ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych (łatwiejsze rozliczanie kierowców delegowanych za granicę) oraz poprawa warunków pracy kierowców. W informacji podanej na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czytamy także, że nowe przepisy to wyraz troski rządu o krajowy rynek i próba jego ochrony przed nieuczciwą konkurencją przewoźników drogowych z innych państw zarówno unijnych jak i spoza UE. 

Zobacz także: Jak rozliczyć delegowanie i diety kierowców międzynarodowych? 

Omawiany projekt zawiera przepisy, które mają dotyczyć jedynie przewoźników drogowych z siedzibą poza terytorium Polski (niezależnie czy będzie to inne państwo członkowskie UE czy kraj trzeci), w przypadku gdy kierują oni tymczasowo swojego pracownika-kierowcę do pracy na terytorium Polski. Skierowanie to ma być związane z realizacją usługi w zakresie transportu drogowego.

Obowiązki przewoźników z innego kraju

Jeśli opisany wcześniej przewoźnik będzie miał siedzibę w innym państwie członkowskim UE - będzie zobowiązany zgłosić delegowanego kierowcę najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania. Do zgłoszenia ma być wykorzystywany specjalny serwis internetowy, połączony z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym. Do obowiązków takiego przewoźnika będzie należało także zapewnienie kierowcy odpowiednich dokumentów w formie papierowej lub elektronicznej. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy są przestrzegane określone przepisami wymogi, także podczas kontroli drogowej.

Jeśli natomiast przewoźnik ma siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej będzie zobowiązany zgłosić kierowcę bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy. Kierowca będzie musiał posiadać papierowe potwierdzenie delegowania, które zobowiązany będzie okazać podczas kontroli drogowej. 

Zobacz także: Czy kierowcy przysługuje dieta z podróży zagranicznej? 

Uproszczenia dla przewoźników

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące naliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy w przypadku kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. 

Uproszczenie ma się sprowadzać do ujednolicenia systemu naliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne oraz wysokości zaliczki na PIT, a także wprowadzenia ujednoliconej stawki diety zagranicznej poprzez wprowadzenia tzw. wirtualnej diety. Ma ona pomóc w sposobie rozliczania ulg odnoszących się do składek ZUS oraz PIT. 

Zobacz także:

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie decyzji rządu - portal gov.pl

Oprac. red.

transport drogowy, kierowca, pakiet mobilności, prawa i obowiązki kierowcy, kierowca zawodowy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wykluczenie komunikacyjne - co się zmieni? https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/wykluczenie-komunikacyjne-co-sie-zmieni.html 36be2ba2fcd8f45ad60ba48fdd91e8fe Wed, 17 May 2023 21:56:24 +0200 Experto24.pl Zaprojektowane zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe regulacje mają walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym w tych częściach Polski, w których nie ma regularnej komunikacji autobusowej, bądź też funkcjonuje w taki sposób, że trudno mówić o zaspokojeniu podstawowych potrzeb komunikacyjnych pasażerów. < Wykluczenie komunikacyjne - co się zmieni?

Wykluczenie komunikacyjne - co się zmieni?

Experto24.pl

Zaprojektowane zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe regulacje mają walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym w tych częściach Polski, w których nie ma regularnej komunikacji autobusowej, bądź też funkcjonuje w taki sposób, że trudno mówić o zaspokojeniu podstawowych potrzeb komunikacyjnych pasażerów. 

Aby wprowadzić nowe przepisy, nastąpi zmiana w wydatkowaniu środków z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Wsparcie dla linii autobusowych wzrośnie do 1 mld zł.  obecnie przeznaczono na rozwój przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przeznaczono 800 mln zł. 

Zobacz także: Czy trzeba być właścicielem autobusu, żeby uzyskać licencję na przewóz osób? 

W roku 2024 przewidziano zachowanie obecnie obowiązującego poziomu dopłat dla organizatorów publicznego transportu - dopłata z funduszu nie będzie więc większa niż 3 zł za 1 wozokilometr przewozu. 

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości zawierania umów wieloletnich. Dotychczas wojewoda miał możliwość zawierania jedynie kontraktów rocznych z organizatorami przewozów. Zmiana ma zachęcić takich organizatorów do podejmowania się organizowania przewozu, co szczególnie istotne na obszarach charakteryzujących się niewielką dostępnością usług transportowych. 

Zobacz także: Kara za brak maseczki w apteczce w Niemczech od 1 lutego 2023 r. 

Jeśli przewoźnik nie będzie operatorem publicznym transportu zbiorowego, będzie nadal mógł także ubiegać się o dopłatę z budżetu państwa, z tytułu stosowania ustawowych ulg za przejazd. To pozwoli korzystać pasażerom z biletów ulgowych także u przewoźników komercyjnych. 

Zobacz także: Tranzyt przez Niemcy busem do 9 osób 

Zdaniem rządu, samorządy coraz bardziej są zainteresowane uruchomieniem przewozów autobusowych, które są dofinansowane z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. W kolejnych latach liczba takich połączeń stale rosła:
a) w 2019 r. - 1228 linii za łączną kwotę 10 mln zł
b) w 2020 r. - 2834 linie za łączną kwotę 139 mln zł
c) w 2021 r. - 4371 linii za łączną kwotę 358 mln zł
d) w 2022 r. - 5705 linii komunikacyjnych za łączną kwotę 631 mln zł. 

W samym 2023 r. samorządy zawnioskowały już o dofinansowanie na uruchomienie 6436 linii komunikacyjnych. Póki co zostało na to przeznaczone 777 mln zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl
Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

transport publiczny, przewóz drogowy, przewóz autobusowy, fundusz rozwoju przewozów autobusowych

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przewozy na Ukrainę bez zezwoleń https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/przewozy-na-ukraine-bez-zezwolen.html a715f74d882edcb07b33349cf9869436 Sat, 13 May 2023 10:05:36 +0200 Experto24.pl Niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów odbywające się między Ukrainą a Unią Europejską zostały zliberalizowane, na zasadzie wzajemnością. W związku z tym, na podstawie umowy z 29 czerwca 2022 r. takie przewozy nie podlegają wymogom uzyskania zezwoleń przewidzianych w umowach dwustronnych o międzynarodowym transporcie drogowym. Takie zasady będą obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. < Przewozy na Ukrainę bez zezwoleń

Przewozy na Ukrainę bez zezwoleń

Experto24.pl

Niektóre rodzaje przewozów drogowych towarów odbywające się między Ukrainą a Unią Europejską zostały zliberalizowane, na zasadzie wzajemnością. W związku z tym, na podstawie umowy z 29 czerwca 2022 r. takie przewozy nie podlegają wymogom uzyskania zezwoleń przewidzianych w umowach dwustronnych o międzynarodowym transporcie drogowym. Takie zasady będą obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. 

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało odpowiedź w sprawie zasad stosowania przepisów umowy między UE a Ukrainą. Odpowiedź unijnej Komisarz ds. transportu spłynęła 12 maja 2023 r. i nie pozostawia wątpliwości, że na pomocy jednego z postanowień wskazanej umowy do 30 czerwca 2024 r. polscy przedsiębiorcy nie muszą uzyskiwać zezwoleń, aby wykonywać transport drogowy na Ukrainę.

Zobacz także: Zezwolenia do Rosji jednak będą dostępne 

Minister Infrastruktury wystąpił do Komisji Europejskiej o wyjaśnienia, ponieważ pojawiły się przypadku nakładania na polskich przedsiębiorców kar za brak zezwoleń. Były to kary nieuprawnione, ponieważ w przypadku transportu na Ukrainę, zezwolenia nie są wymagane. Podstawą zwolnienia jest właśnie przywołana umowa z 29 czerwca.  Umowa została zawarta, aby w określonym czasie, tymczasowo ułatwić transport drogowy między UE i Ukrainą, ze względu na prowadzone na terenie tego państwa działania wojenne. Takie rozwiązanie miało wspierać gospodarkę i doprowadzić do ożywienia gospodarczego w Ukrainie, a także działać na rzecz stabilizacji światowych rynków żywności, w tym także zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. Umowa dotyczy tranzytu i przewozu drogowego towarów za wynagrodzeniem. 

Zobacz także: Jednorazowe zezwolenia na przełęczy Brennero 

Ważne: Ukraińskie służby nie mają podstaw do żądania dodatkowych zezwoleń na transport międzynarodowy od polskich przewoźników. Potwierdziła do Komisja Europejska. 

Minister infrastruktury podkreślił, że ważna jest równowaga we wzajemnym traktowaniu przedsiębiorców wykonujących przewóz towarów. 

Pierwotnie Komisja Europejska rozważała możliwość wydłużenia terminu obowiązywania umowy na czas oznaczony jako moment zakończenia działań wojennych. Ostatecznie jednak zdecydowano się na wskazanie konkretnej daty - wybierając właśnie 30 czerwca 2024. 

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu internetowym Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl

Oprac. red.

transport drogowy, przewóz drogowy, przewozy na Ukrainę, zezwolenie na przewóz, transport drogowy towarów

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
System SENT dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/system-sent-dla-ukrainskich-produktow-rolno-spozywczych.html cfa9020b3c1289758ee3cb34d279f28c Fri, 21 Apr 2023 20:56:19 +0200 Experto24.pl Początkowy zakaz wwożenia ukraińskich produktów rolno-spożywczych na teren Polski, został zastąpiony przewożeniem ich przez Polskę tranzytem, a transport ma być objęty systemem SENT i zabezpieczony plombami elektronicznymi oraz konwojem. Tyle, że przepisy dotyczące SENT wymagają w związku z tym pilnej zmiany. < System SENT dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych

System SENT dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych

Experto24.pl

Początkowy zakaz wwożenia ukraińskich produktów rolno-spożywczych na teren Polski, został zastąpiony przewożeniem ich przez Polskę tranzytem, a transport ma być objęty systemem SENT i zabezpieczony plombami elektronicznymi oraz konwojem. Tyle, że przepisy dotyczące SENT wymagają w związku z tym pilnej zmiany. 

Od północy 20 kwietnia ukraińskie produkty rolno-spożywcze mogą przejeżdżać przez Polskę tranzytem - trafiając do wskazanych portów bądź do innych krajów. Mają być także objęte system SENT, a to sprawiło, że w trybie pilnym są procedowane zmiany rozporządzenia w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi - czyli SENT. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów, ze względu na potrzebę niezwłocznego wprowadzenia zmian - przepisy nowego rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Zobacz także: Ukraińskie produkty rolne mogą być transportowane tranzytem przez Polskę 

Nowe przepisy dostosowują rozporządzenie do konieczności objęcia systemem produktów rolno-spożywczych. W związku z czym system SENT zacznie obejmować przewóz takich towarów, podzielonych na sektory wymienione w załączniku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych. Sektorami tymi są:
a) zboża (część I)
b) jaja (część XIX)
c) mięso drobiowe (część XX)
d) produktu pszczele (część XXII). 

Ważne: Ilość wskazanych wcześniej towarów w przesyłce nie będzie miała znaczenia dla konieczności objęcia ich systemem SENT.

Zobacz także: Przewoźnicy będą karani za najdrobniejsze przewinienia w SENT 

Obowiązek zgłaszania nie będzie dotyczył przewozów towarów, które są realizowane na podstawie art. 5 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Przepis dotyczy obowiązku przesłania zgłoszenia do rejestru. 

Wprowadzone zmiany w rozporządzeniu nie będą miały wpływu na formularze do wysyłania, uzupełniania czy aktualizacji zgłoszeń przewozu SENT. Nie wpłyną również na schematy komunikatów do niewizualnej obsługu zgłoszeń SENT, a sama obsługa ma się nie zmienić. 

Zmiany zostaną natomiast wprowadzone do słownika PDR1300, gdzie znajdzie się rozszerzenie opisu towaru:
000101 - zboża, część I
000102 - jaja, część XIX,
000103 - mięso drobiowe, część XX,
000104 - produkty pszczele, część XXII

W odniesieniu do przewozów rozpoczętych przed wejściem w życie rozporządzenia, jeśli zakończenie jest przewidziane po jego wejściu w życie - zastosowanie będą miały dotychczasowe przepisy. 

Zobacz także: Przepisy ustawy o SENT będą dużo surowsze 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

rolnictwo, rolnik, zboże, zboże z Ukrainy, transport, SENT, system monitorowania drogowego, tranzyt, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe regulacje z Wielkiej Brytanii od 1 kwietnia https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/nowe-regulacje-z-wielkiej-brytanii-od-1-kwietnia.html d25d5dc7661ccae37333af79612cc120 Sun, 02 Apr 2023 16:32:44 +0200 Experto24.pl Od 1 kwietnia nie obowiązują już przepisy towarzyszące okresowi przejściowym, który władze Wielkiej Brytanii wprowadziły na wniosek strony polskiej. Służby kontrolne będą zatem sankcjonowały przewoźników drogowych z UE za niedostosowanie się do nowych regulacji. < Nowe regulacje z Wielkiej Brytanii od 1 kwietnia

Nowe regulacje z Wielkiej Brytanii od 1 kwietnia

Experto24.pl

Od 1 kwietnia nie obowiązują już przepisy towarzyszące okresowi przejściowym, który władze Wielkiej Brytanii wprowadziły na wniosek strony polskiej. Służby kontrolne będą zatem sankcjonowały przewoźników drogowych z UE za niedostosowanie się do nowych regulacji. 

Wielka Brytania wprowadziła nowe przepisy 24 grudnia 2022 r.które zmieniły zasady dostępu do brytyjskiego rynku przewozów drogowych w odniesieniu do przewoźników z Unii Europejskiej. Wynika to z wprowadzonego rozporządzenia Ministra Transportu Zjednoczonego Królestwa nr 1260/2022 "The Drivers’ Hours, Tachographs, International Road Haulage and Licensing of Operators (Amendment) Regulations 2022" z 26 listopada 2022 r.

Zobacz także: W jakiej formie zagraniczne firmy transportowe mogą prowadzić działalność na terenie polski? 

Jednak na wniosek Polski, do dnia 1 kwietnia nie były one stosowane, ze względu na wprowadzenie tzw. okresu przejściowego dla przewoźników drogowych z Unii Europejskiej. Po jego zakończeniu, służby kontrolne DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency)po stwierdzeniu określonego naruszenia przepisów mogą nałożyć na przewoźnika karę pieniężna w wysokość 300 funtów, a także wydać zakaz wykonywania przewozów danym pojazdem, czy nawet wydać nakaz opuszczenia terytorium Wielkiej Brytanii przez najbliższe przejście graniczne. 

Naruszenia o których mowa dotyczą:
a) przewozów kabotażowych po wjeździe bez ładunku na terytorium Wielkiej Brytanii
b) niektórych rodzajów transportu kombinowanego
c) przewozów w relacji pomiędzy państwami trzecimi a Wielką Brytanią w przypadku braku zezwolenia EKMT na wykonywanie takich przewozów. 

Zobacz także: Czy opis wydruku w jęz. polskim będzie zrozumiały podczas kontroli za granicą? 

ad. a) 

Zakaz obejmuje wykonywanie przez przewoźników z UE jednej operacji przewozu kabotażowego po wjeździe bez ładunku do UK. Nadal jednak będą mieli możliwość wykonać na terenie Wielkiej Brytanii dwóch przewozów kabotażowych w ciągu 7 dni po dostarczeniu ładunku w ruchu międzynarodowym. 

ad. b) 

Zakaz wykonywania operacji transportu kombinowanego czyli niektórych rodzajów transportu intermodalnego, gdy towary są przewożone w tej samej jednostce ładunkowej lub w tym samym pojeździe, przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu. Przewoźnicy z Unii Europejskiej nadal mogą wykonywać przewozu do i z Wielkiej Brytanii w całości tym samym pojazdem bądź też zespołem pojazdów. Niedozwolone będzie dostarczanie bądź odbieranie pojazdami ciężarowymi naczep, przyczep z bądź do portów lub terminali wykonując przewóz na terenie Wielkiej Brytanii. 

ad. c)  

Przewozu między Wielką Brytanią a krajami trzecimi wykonywane przez unijnych przewoźników mogą być wykonywane jedynie na podstawie zezwoleń EKMT. Dotychczas wystarczała jedynie licencja wspólnotowa. Takie same zasady dotyczą przewozów z Wielkiej 

Brytanii do Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz odwrotnie. 

Zobacz także: Procedura badania trzeźwości kierowców od 21 lutego 2023 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury - portal gov.pl

Oprac. red.

transport drogowy, transport zagraniczny, Wielka Brytania, transport do Wielkiej Brytanii, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/zmiany-norm-emisji-co2-dla-nowych-samochodow-osobowych-i-dostawczych.html 95c23d4977aa5544c57ed784d32983c3 Wed, 01 Mar 2023 14:35:57 +0100 Experto24.pl Unia Europejska idzie w kierunku zerowej emisji CO2. Europosłowie zatwierdzili porozumienie z Radą Europejską w sprawie zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zobacz jakie zmiany przewidują przepisy?< Zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych

Zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych

Experto24.pl

Unia Europejska idzie w kierunku zerowej emisji CO2Europosłowie zatwierdzili porozumienie z Radą Europejską w sprawie zmiany norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zobacz jakie zmiany przewidują przepisy?

Nowe przepisy to pierwszy krok w stronę zerowej emisji CO2 z nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku. Celem pośrednim jest redukcja emisji w roku 2030 do:

  • 55% dla samochodów osobowych oraz
  • 50% dla samochodów dostawczych.

Do grudnia 2026 monitoring rozbieżności

Do 2050 roku Komisja przedstawi metodykę przekazywania i oceny danych o emisjach CO2 w całym cyklu życia pojazdów osobowych i dostawczych sprzedawanych na rynku unijnym. Tam gdzie to konieczne, wysunie projekt odpowiednich przepisów.

Zobacz także:

Do grudnia 2026 KE będzie monitorować rozbieżności pomiędzy dopuszczalnymi wartościami emisji a danymi dotyczącymi rzeczywistego zużycia paliwa i energii. Będzie też składać sprawozdania z metod dostosowania indywidualnych emisji CO2 producentów.

Wyjątki i zwolnienie z przepisów

W przypadku małego wolumenu produkcji w roku kalendarzowym (od tysiąca do 10 tysięcy nowych samochodów osobowych lub od tysiąca do 22 tysięcy nowych samochodów dostawczych) producent może uzyskać zwolnienie z tych przepisów do 2035 roku.

Producenci wytwarzający mniej niż tysiąc nowych pojazdów rocznie będą nadal z nich zwolnieni.

Zmiany w ZLEV

Obecny mechanizm zachęt dotyczący pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych (ZLEV) zostanie tak zmodyfikowany, aby odpowiadał oczekiwanym tendencjom w sprzedaży. Mechanizm ten nagradza producentów sprzedających więcej takich pojazdów niższymi celami emisji CO2.

Odsetek ZLEV na lata 2025–2029 wynosi 25% sprzedaży nowych samochodów i 17% sprzedaży nowych samochodów dostawczych. Jednak począwszy od 2030 zachęty te będą zniesione.

Źródło:

Źródło: europarl.europa.eu

Izabela Kunowska

transport, CO2, samochód dostawczy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przewóz osób zamawiany przez aplikację - co się zmieni? https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/przewoz-osob-zamawiany-przez-aplikacje-co-sie-zmieni.html 986ae1898aa19dfef98aba27d3155375 Wed, 22 Feb 2023 20:52:05 +0100 Experto24.pl Projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy - Prawo ruchu drogowego został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe regulacje zostały przygotowane przez ministra cyfryzacji. Ich celem ma być zagwarantowanie większego bezpieczeństwa osobom korzystającym z przewozów oferowanych za pośrednictwem aplikacji. Co jeszcze się zmieni? < Przewóz osób zamawiany przez aplikację - co się zmieni?

Przewóz osób zamawiany przez aplikację - co się zmieni?

Experto24.pl

Projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy - Prawo ruchu drogowego został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe regulacje zostały przygotowane przez ministra cyfryzacji. Ich celem ma być zagwarantowanie większego bezpieczeństwa osobom korzystającym z przewozów oferowanych za pośrednictwem aplikacji. Co jeszcze się zmieni? 

Główną intencją projektodawców jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku przejazdów zamawianych za pomocą aplikacji - a ponieważ taki rodzaj przewozów stał się bardzo popularny, to wymagało odpowiednich regulacji. 

Zobacz także: Tranzyt przez Niemcy busem do 9 osób 

Przewóz z aplikacją ma być bezpieczniejszy

Przede wszystkim nowa ustawa ma zagwarantować rzetelną weryfikację tożsamości kierowcy oraz jego uprawnień do kierowania pojazdem. 

Nowe obowiązki czekają przedsiębiorców, którzy pośredniczą w wykonywaniu takich przewozów. To oni będą zobowiązani do weryfikacji kierowców wykonujących przewozy jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Zanim kierowca podejmie się pierwszego zlecenia będzie zobowiązany do osobistego stawiennictwa wraz z dokumentami potwierdzającymi tożsamość, uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz niekaralność. Przedsiębiorcy będą także weryfikować dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem. Autentyczność polskich dokumentów będzie można sprawdzić w wykorzystaniem e-usługi dostępnej na portalu gov.pl o nazwie "Sprawdź uprawnienia kierowcy". 

Już po rozpoczęciu współpracy, przedsiębiorca będzie także zobowiązany do sprawdzenia, czy przewóz jest realizowany faktycznie przez osobę, której go zlecono. 

Nowe regulacje to także zwiększone kary dla przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo w przewozach, a także dla samych kierowców, które sankcjonować będą nieprzestrzeganie obowiązków określonych w ustawie. 

Zobacz także: Czy ustawa o zatorach płatniczych dotyczy firm transportowych? 

Zniesienie opłaty ewidencyjnej

Projektowana ustawa wprowadza rezygnację z niektórych opłat pobieranych przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów oraz z wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania. Mowa o opłacie ewidencyjnej, której nie trzeba będzie już płacić nie tylko w przypadku rejestracji pojazdu, lecz także za wydanie dowodu rejestracyjnej, pozwolenia czasowego czy zalegalizowanych tablic. Opłata ewidencyjna zostanie także zniesiona za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczytu stanu drogomierza po jego wymianie. 

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

prawo o ruchu drogowym, transport osób, rejestracja pojazdów, uprawnienie do kierowania pojazdów, stacje kontroli pojazdów, badania techniczne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kukuryki zamknięta dla pojazdów spoza UE https://www.experto24.pl/transport/warunki-wykonywania-transportu/kukuryki-zamknieta-dla-pojazdow-spoza-ue.html d50b146a3cd0ce5289a8d2f340476420 Tue, 21 Feb 2023 21:20:10 +0100 Experto24.pl Rząd Republiki Białorusi opublikował rozporządzenie, które zmienia sytuację polskich przewoźników. Zgodnie z przepisami z 17 lutego pojazdy ciężarowe, które są zarejestrowane w Polsce, będą mogły wjechać na teren Białorusi jedynie poprzez punkty zlokalizowane na polsko-białoruskim odcinku granicy. Tym samym zamknięte są dla nich przejścia od strony Łotwy i Litwy. W odpowiedzi Polska także wprowadza ograniczenia. < Kukuryki zamknięta dla pojazdów spoza UE

Kukuryki zamknięta dla pojazdów spoza UE

Experto24.pl

Rząd Republiki Białorusi opublikował rozporządzenie, które zmienia sytuację polskich przewoźników. Zgodnie z przepisami z 17 lutego pojazdy ciężarowe, które są zarejestrowane w Polsce, będą mogły wjechać na teren Białorusi jedynie poprzez punkty zlokalizowane na polsko-białoruskim odcinku granicy. Tym samym zamknięte są dla nich przejścia od strony Łotwy i Litwy. W odpowiedzi Polska także wprowadza ograniczenia. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów Republiki Białorusi z 22 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz przemieszczania się przez terytorium tego państwa samochodów ciężarowych i ciągników, zarejestrowanych w Państwach UE. 

Ten odgórny zakaz miał pewne odstępstwo, na mocy którego wskazane pojazdy mogły w ustalonym terminie skorzystać z drogowych przejść granicznych do specjalnie wyznaczonych miejsc aby dokonać operacji ładunkowych lub podłączenia naczepy do innego tira oraz z takich specjalnie wyznaczonych miejsc do odpowiednich drogowych przejść granicznych po dokonaniu operacji ładunkowych lub podłączenia naczepy do innego tira.

Z zakazu były wyłączone określone kategorie towarów, takie jak: poczta, ładunki humanitarne, żywe zwierzęta, gotowe produkty lecznicze, krew, narządu i tkanki ludzkie itp. 

Zobacz także: Procedura badania trzeźwości kierowców od 21 lutego 2023 r. 

W nowym rozporządzeniu z 17 lutego zmienione zostały dotychczasowe regulacje zawarte w przepisach rozporządzenie Rady Ministrów Republiki Białorusi z dn. 22 kwietnia 2022 r. 

W przypadku pojazdów zarejestrowanych w Polsce, możliwe jest jedynie przekraczanie granicy do specjalnie wyznaczonych miejsc przeładunku czy podłączenia naczepy do innego TIRa jedynie z drogowych przejść granicznych położonych na białorusko-polskim odcinku granicy państwowej.  Także wykaz towarów, dla przewozu których zakaz nie obowiązywał, został mocno ograniczony. 

Zobacz także: Czy zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju - obowiązuje w całej UE? 

Konsekwencją wprowadzenia przez Białoruskie władze ograniczeń dla Polskich przewoźników jest decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji o ograniczeniu ruchu towarowego na przejściu Kukuryki-Kozłowicze.

Wprowadzonymi ograniczeniami nie są objęte pojazdy ciężarowe zarejestrowane w Polsce oraz w innych państwach członkowskich UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej. 

Ważne: Pojazdy zarejestrowane w innych niż wskazane wyżej państwach nie będą odprawiane na przejściu granicznym w Kukurykach. Przepisy te obowiązują od godz. 19.00 w dniu 21 lutego 2023 r. 

Zobacz także: ZPP: kontrole w firmie mogą trwać cały rok. Dlaczego? 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego - gov.pl

Oprac. red.

Białoruś, transport międzynarodowy, przejście graniczne, zawieszenie ruchu na przejściu granicznym, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>