Transport pojazdów w celu ich sprzedaży to przewóz na potrzeby własne

Data: 03-04-2013 r.

Przewóz samochodów, które służą do transportu i jednocześnie są towarem, kwalifikuje się jako międzynarodowy przewóz na potrzeby własne. Do tego rodzaju transportu potrzebne jest specjalne zaświadczenie.

Przewoźnik handluje używanymi ciężarówkami, sprowadzanymi z Niemiec. Pojazdy nie są rejestrowane w Polsce, robią to dopiero klienci.

Jaki to rodzaj przewozu

Przewóz nie jest typowy, gdyż trudno mówić o pojazdach używanych do przewożenia ładunku. W tym przypadku przewożące auta są jednocześnie transportowanym towarem. Jednak skoro przewożone ciężarówki kupione są w Niemczech, a następnie sprzedawane w Polsce, to jest to przewóz na potrzeby własne. Może wykonywać je przedsiębiorca lub jego pracownik. Pojazdem nie może kierować osoba niebędąca właścicielem firmy lub niezatrudniona przez niego, chociażby na część etatu.

Jakie wymagania trzeba spełnić wykonując przewozy międzynarodowe

Aby wykonywać międzynarodowe przewozy na potrzeby własne, należy uzyskać zaświadczenie. W tym celu trzeba zwrócić się z wnioskiem do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, a ściśle do Biura do Spraw Transportu Międzynarodowego w Warszawie. Przewozy można wykonywać po otrzymaniu dokumentu, który jest udzielany na czas nieokreślony.

By dostać zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne, należy mieć co najmniej jeden samochód. Pojazd nie musi być własnością wnioskodawcy, wystarczy, że udokumentuje on prawo do dysponowania autem umową najmu, dzierżawy lub leasingu. Na zgłoszony pojazd otrzymuje się wypis, który powinien być w samochodzie podczas wykonywania przewozu. Obecnie nie ma kary za niezgłoszenie pojazdu do tego zaświadczenia, pomimo obowiązku zgłaszania zmian organowi, który go udzielił.

 

Zaświadczenie na potrzeby własne wymagane jest tylko w Polsce, a więc skontrolować to mogą tylko krajowe służby. Na terytorium UE nie trzeba mieć uprawnienia do takich przewozów. Jednak należy posiadać w pojeździe dokumenty, z których będzie wynikało, że przewóz odbywa się na potrzeby własne i nie jest transportem drogowym.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 4, art. 33, art. 42 ustawy z 6 września 2001 o transporcie drogowym (tekst jedn.: z 2007 r., Dz. U nr 125, poz. 874 ze zm.).

Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32228 )
Array ( [docId] => 32228 )