Używanie uprawnień transportowych innej osoby

Data: 01-12-2013 r.

Przepisy zabraniają korzystania z uprawnień transportowych innej osoby. Może to skutkować ich cofnięciem właścicielowi. Osoba, która nie ma uprawnień, może świadczyć usługi przewozowe na dwa inne sposoby.

Jeśli ktoś nie spełnia jednego z wymogów uzyskania uprawnień transportowych (zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji), nie może ich otrzymać. Niedopuszczalne jest też, aby ktoś użyczał swojego uprawnienia takiej osobie. Jest to zabronione i może spowodować cofnięcie mu uprawnień transportowych. Przewoźnik drogowy otrzymuje to uprawnienie po zweryfikowaniu, czy spełnia wszystkie wymogi ustawy. Chodzi przede wszystkim o posiadanie:

 
  • dobrej reputacji,

  • zabezpieczenia finansowego,

  • odpowiedniej siedziby.

Inny podmiot, który nie spełnia tych wymogów, nie może wykonywać transportu. W tej sytuacji można pracować przy świadczeniu usług transportowych w następujący sposób:

  1. Pierwszą możliwością jest świadczenie pracy na rzecz danej firmy w charakterze kierowcy. W takim wypadku zawieracie między sobą umowę na przykład w formie umowy o pracę i dalsza wasza współpraca przebiega zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie pracy, lub umowę zlecenia, gdzie nie mają zastosowania przepisy dotyczące pracowników.

  2. Drugą możliwością jest świadczenie usług jako samodzielnego przedsiębiorcy na rzecz przedsiębiorstwa. Wówczas należy założyć firmę, której działalność będzie polegała na świadczeniu usług kierowania pojazdami. Dodatkowo będzie trzeba wypełniać obowiązki wynikające z spraw księgowo-podatkowych.

    Bez względu na to, która forma współpracy zostanie wybrana, sprawy związane z ewidencjonowaniem czasu pracy lub nadzoru nad wypełnianiem obowiązków wynikających z przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynków będą spoczywać na właścicielu przedsiębiorstwa transportowego.

    Michał Walczak, specjalista w zakresie transportu drogowego


    Zobacz także:

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    Obsługa tachografu

    pobierz

    Dokumentacja kadrowa kierowcy

    pobierz

    Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

    pobierz

    Niemiecka płaca minimalna

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 33631 )
    Array ( [docId] => 33631 )