Warunki przewozu prywatnego

Data: 20-11-2013 r.

Jeśli pojazd wykonujący niezarobkowe przewozy ma DMC do 7,5 t, to kierowca nie musi używać tachografu. Ponadto w trakcie prywatnego przewozu nie są wymagane żadne dokumenty. Jednak dobrze jest mieć przy sobie cokolwiek w razie kontroli.

Przepisy o czasie jazdy, obowiązkowych przerwach i odpoczynkach kierowcy nie mają zastosowania do przewozów wykonywanych pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony używanymi do prywatnego przewozu rzeczy. Nie trzeba więc w nich instalować tachografu.

To wyłączenie obowiązuje niezależnie od tego, czy przejazd jest wykonywany:

  • ciężarówką, której dmc nie przekracza 7,5 t,

  • zespołem pojazdów o łącznej dmc, która nie przekracza tej wartości.

Nie ma też znaczenia rodzaj przyczepy.

Przepisy nie wskazują konkretnie, jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas prywatnego przejazdu. Na pewno dobrze jest mieć fakturę za kupiony towar, jednak nie zawsze jest to możliwe. Natomiast jeśli np. przewozimy meble podczas przeprowadzki, trudno o jakikolwiek dokument przewozowy. W takiej sytuacji kontrolujący musi oprzeć się na informacjach uzyskanych od kierowcy. Jeśli nie będzie dowodów w postaci dokumentów, kierowca może być przesłuchany w charakterze świadka. Jeżeli złoży fałszywe zeznania, to poniesie karę.

Może zdarzyć się, że kontrolujący będzie podejrzewał, iż pojazdem wykonywany jest transport. Jednak po przesłuchaniu kierowcy, który zezna, że przejazd ma charakter prywatny oraz w przypadku braku dowodów świadczących inaczej, nie będzie miał podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie. Organ kontrolny musi zebrać i posiadać wyczerpujące dowody, aby móc nałożyć karę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32273 )
Array ( [docId] => 32273 )