Warunki transportu na potrzeby własne

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Kwestia przewozów na potrzeby własne budzi wiele wątpliwości, choćby ze względu na to, że przepisy określają je dość ogólnikowo. Przez to przedsiębiorcy mogą je niewłaściwie interpretować. Sprawdź, kiedy mówi się o przewozach na potrzeby własne i jakich dokumentów potrzebujesz, aby wykonywać je zgodnie z prawem.

Transport na potrzeby własne

Pod określeniem "przewozy na potrzeby własne" należy rozumieć niezarobkowy przejazd po drogach publicznych prowadzony w sposób pomocniczy, a nie wynikający z podstawowego zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia, czy odbywa się on z pasażerami czy bez, z ładunkiem czy bez niego. Istotne jest, aby samochód był prowadzony przez właściciela firmy lub jego pracowników, zatrudnionych na umowę o pracę, umowę wyboru lub umowę powołania.

W przypadku umów o dzieło lub umowy zlecenia wymagane jest posiadanie ważnej krajowej licencji drogowej, uprawnienia do kierowania daną kategorią pojazdu, zaświadczenie potwierdzające przejście badań psychologicznych i zdrowotnych, mieć ukończone 21 lat (z wyłączeniem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 t ale mniejszej niż 7,5 t).

Jeśli przedsiębiorca sam nie zatrudniania pracowników, dopuszcza się, aby pojazdem kierował współmałżonek lub osoba z najbliższej rodziny, która mieszka razem z przedsiębiorcą. Niezbędne jest również posiadanie prawnego potwierdzenia, że dany pojazd jest własnością przedsiębiorcy lub został przez użyczony, wynajęty lub wydzierżawiony itp.

Dokumenty uprawniające do prowadzenia przewozów niezwiązanych z prowadzoną działalnością transportową

Dokumentem, który uprawnia Twoje przedsiębiorstwo do prowadzenia przewozów niezwiązanych z prowadzoną działalnością transportową jest zaświadczenie na krajowy przewóz w celach własnych (wyłącznie na terytorium RP) lub na międzynarodowy przewóz w celach własnych.

Pierwszy wydaje starosta właściwy dla siedziby firmy przedsiębiorcy, drugi - Główny Inspektor Transportu Drogowego. Oba zaświadczenia są ważne do 5 lat. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek do właściwego organu, który powinien zawierać m.in.:

  • dane firmy,
  • numer w rejestrze przedsiębiorstw lub ewidencji działalności gospodarczej,
  • kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i NIP,
  • oświadczenie o zatrudnieniu kierowców,
  • typ pojazdów oraz liczbę pojazdów, które będą wykorzystywane do przewozów niezarobkowych oraz
  • kserokopie dokumentów potwierdzających ich dopuszczenie do ruchu.
Jeśli nie jesteś właścicielem auta musisz przedstawić potwierdzenie prawa do jego posiadania, np. umowę dzierżawy.

Zaświadczenie wydawane jest decyzją administracyjną.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32219 )
Array ( [docId] => 32219 )