Diet i ryczałtów nie wliczamy do niemieckiej płacy minimalnej

Data: 01-10-2015 r.

Ani ryczałtów za noclegi ani diety z tytułu podróży służbowych nawet częściowo nie można zaliczyć do płacy minimalnej wymaganej przepisami MiLoG. Jest tak dlatego, ponieważ te świadczenia nie wchodzą w skład podstawowego wynagrodzenia.

Zasadniczy problemem w zakresie wypłaty kierowcom wynagrodzenia jest różnica pomiędzy systemem płacowym Niemiec i Polski. Według przepisów naszego zachodniego sąsiada podstawowym składnikiem minimalnego wynagrodzenia pracownika jest stawka godzinowa. Natomiast w krajowych uregulowaniach wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę może składać się z wielu składników, z tym że minimalna pensja miesięczna nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie przewidziane na dany rok (1.750 zł w 2015 roku). Oczywiście sposób wypłaty wynagrodzenia może zakładać jego wypłatę według stawki godzinowej, lecz nie może być ona niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia kierowcy pracującego na pełnym etacie. Pomimo że można wypłacić wynagrodzenie składające się z wielu składników, zawsze występuje tzw. wynagrodzenie zasadnicze, a pozostałe składniki są dodatkowe. Wynagrodzenie składa się więc z wynagrodzenia:

 
  • podstawowego,

  • zmiennego zależnego, np. od wyników pracy.

Ponadto w skład wynagrodzenia mogą wchodzić różnego rodzaju dodatki, takie jak np. dodatek za:

  • pracę w godzinach nadliczbowych,

  • pracę w porze nocnej,

  • staż pracy.

Oprócz pensji i dodatkowych składników kierowcy przysługują świadczenia, które nie są składnikami wynagrodzenia. Należą do nich również diety oraz ryczałty za noclegi. Te świadczenia są niejako rekompensatą dodatkowych wydatków związanych z realizacją przewozu, dlatego też nie mogą być uznane za część wynagrodzenia i tym samym zaliczone do niemieckiej płacy minimalnej.

Adam Janus, ekspert w zakresie transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37827 )
Array ( [docId] => 37827 )