Jak uniknąć oszustwa w transporcie drogowym

Autor: Stwora Sylwia
Data: 19-10-2012 r.

Podszywanie się pod inną firmę transportową, wykorzystanie sfałszowanych dokumentów rejestrowych, zmiana danych osobowych odbiorcy lub miejsca docelowego oraz kradzież. To najczęstsze przypadki oszustw i wyłudzeń dotykające branżę TSL (Transport-Spedycja-Logika). Możesz się przed nimi uchronić.

Przykład oszustwa

Jako właściciel firmy transportowej zleciłeś przedsiębiorstwu spedycyjnemu transport ładunku za granicę. Ponieważ załadunek odbywał się terminowo i sprawnie wszystko wydawało się dobrze zorganizowane i nie przyszło Ci przez myśl, żeby sprawdzić dokumenty spedytora. We wskazanym terminie okazuje się, że przesyłka nie trafia do odbiorcy. Próbujesz ustalić przyczynę, dzwonisz do przewoźnika, ale on nie odbiera telefonu i masz wrażenie, że zapadł się pod ziemię. Zostałeś oszukany i okradziony.

Dodatkowo możesz zostać obarczony kosztami za straty poniesione przez zleceniobiorcę, jeśli wykaże, że ponosisz, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, winę w wyborze. Równoznaczne jest to z faktem, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za nienależytą staranność przy wyborze swojego podwykonawcy i niedokładne sprawdzenie legalności prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Nie daj się oszukać

Przed podpisaniem umowy o współpracy musisz szczegółowo sprawdzić wybranego przewoźnika. Po pierwsze wymagaj dostarczenia dokumentów potwierdzających zarejestrowanie firmy w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) lub wpisu do EDG (Ewidencji Działalności Gospodarczej). Dane te możesz sprawdzić również na stronach GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Potwierdź fakt posiadania przez niego numeru NIP. REGON, licencji na transport drogowy.

W przypadku krajowego dokumentu wydaje go lokalny starosta, natomiast międzynarodowy – Główna Inspekcja Transportu Drogowego. Niezbędne jest potwierdzenie poprawności numeru VAT UE (dostępne na stronach internetowych Komisji Europejskiej). Zwróć uwagę, czy przewoźnik posiada ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Możesz też poprosić o referencje. Nie kieruj się promocyjnymi cenami. Podpytuj znajome firmy, przeszukuj fora internetowe, potwierdź prawdziwość podanych przez kontrahenta numerów telefonu oraz e-maila.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32277 )
Array ( [docId] => 32277 )