Kierowca powinien mieć akta pracownicze

Data: 22-05-2013 r.

Właściciel firmy musi przechowywać akta pracownicze kierowcy. Natomiast gdy sam kieruje pojazdem, nie ma obowiązku tego robić. Powinien tylko pamiętać o dokumentach wymaganych przez ustawę o transporcie drogowym.

Szczegółowe zasady prowadzenia kart osobowych wynikają z rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w którym dokładnie określono, jakie dokumenty muszą się znajdować w ich częściach A, B i C. Te ogólne reguły znajdują zastosowanie również w przypadku kierowców będących pracownikami. W aktach pracowniczych kierowcy, poza tymi dokumentami, powinny znaleźć się m.in.:

  • oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu,
  • informacja o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowców,
  • zaświadczenia o odbyciu badań lekarskich oraz psychologicznych.

Właściciel firmy transportowej jednocześnie wykonujący część przewozów jako kierowca, nie musi gromadzić własnych akt osobowych, gdyż nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów prawa pracy. Powinien jednak prowadzić dokumentację wymaganą przez ustawę o transporcie drogowym, czyli np. archiwizować dokumentację dotyczącą szkoleń okresowych, badań lekarskich czy psychologicznych. Ponadto trzeba przechowywać wykresówki lub dane z tachografu cyfrowego i wystawiać zaświadczenia za okresy nieprowadzenia pojazdu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32286 )
Array ( [docId] => 32286 )