Kto odpowiada za niewłaściwy załadunek towaru w razie szkody

Data: 24-05-2016 r.

W przypadku braku lub niewłaściwego zamocowania ładunku, w razie wystąpienia szkody w pierwszej kolejności może zostać ukarany kierowca. Jednakże nie jest on jedyną osobą odpowiedzialną za prawidłowy załadunek towaru. Dowiedz się, kto jeszcze może za to odpowiadać.

Pierwszą osobą, która ma obowiązek czuwać nad prawidłowym załadunkiem towaru jest kierowca, jako osoba, która bezpośrednio wykonuje jego późniejszy przewóz i odpowiada w tym czasie za niego. Kierowca powinien czuwać w trakcie załadunku i sprawdzać, czy towar jest na jego pojazd ładowany w sposób bezpieczny, który gwarantuje jego nieuszkodzenie. Powinien także na bieżąco sprawdzać, czy wszelkie zabezpieczenia ładunku są umieszczone w sposób należyty.

 

Jeśli kierowca zauważy nieprawidłowości, powinien zwrócić uwagę osobom dokonującym załadunku, a w miarę możliwości zawiadomić kierownika załadunku i kierownika bazy, w której dokonywane jest ładowanie towaru. Jeśli pomimo zgłoszenia zastrzeżeń sposób załadunku towaru nie ulega zmianie, ma obowiązek zawiadomić przewoźnika lub dyspozytora, którzy skontaktują się z przedstawicielami podmiotu zlecającego transport i poinformują o nieprawidłowościach związanych z załadunkiem, aby można było podjąć stosowne kroki. Niezależnie od powyższego, kierowca powinien w liście przewozowym dokonać adnotacji o nieprawidłowym załadunku i zaznaczyć swój brak wpływu na sposób załadunku. Ma to kluczowe znaczenie przy ewentualnym wystąpieniu szkody i późniejszym ustalaniu, czy kierowca ponosi winę za jej spowodowanie.

Oprócz kierowcy, za prawidłowy załadunek odpowiedzialne są inne osoby, niezależnie od tego, czy uczestniczą bezpośrednio lub pośrednio w transporcie. Do osób tych należy kierownik załadunku, kierownik bazy, ale także dyspozytor transportu. Są to osoby odpowiedzialne za prawidłowe zabezpieczenia ładunku, nim załadowany pojazd zostanie dopuszczony do ruchu.

Obowiązkiem kierownika załadunku, podobnie jak kierownika bazy, jest nadzorowanie podległych mu osób rozmieszczających towar wewnątrz danego pojazdu. Najczęściej są to osoby ze sporym doświadczeniem w przygotowywaniu towaru do transportu i wiedzą, jak rozmieścić dany rodzaj towaru i jak go zabezpieczyć. Jeżeli nie reagują na bieżąco na uwagi kierowcy, mogą odpowiadać za szkodę. Również dyspozytor transportu może ponieść odpowiedzialność, jeśli nie reaguje na bieżące uwagi kierowcy dotyczące załadunku towaru bądź reaguje w sposób nieumiejętny.

Cezary Młotek, radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa transportowego z Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39034 )
Array ( [docId] => 39034 )