Opłaty parkingowe i za przejazd autostradami są kosztem do limitu kilometrówki

Data: 18-07-2013 r.

Pracodawca może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione przez pracowników w czasie podróży służbowej prywatnym autem na opłaty parkingowe i za autostrady, ale tylko do limitu kilometrówki. Takie stanowisko zajął NSA.

Firma zapytała organ podatkowy, czy wydatki poniesione na opłaty parkingowe i przejazdy płatnymi autostradami przez pracowników odbywających delegacje własnymi samochodami będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Zdaniem spółki opłaty za przejazd autostradami i parking powinny zostać uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Firma uznała, że ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT stosuje się jedynie do kosztów związanych z eksploatacją samochodu, czyli:

  • zużycia paliwa,
  • zużycia pojazdu,
  • wymiany oleju, żarówek, itp.

Natomiast ograniczenie to nie odnosi się do kosztów za przejazd autostradą lub za parking. Nie zgodzili się z tym organ podatkowy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Uznali, że sformułowanie „koszty używania” samochodu nie zostało zdefiniowane, dlatego należy przyjąć potoczne rozumienie tego pojęcia.

Kosztami tymi są więc wydatki niezbędne do wykorzystania samochodu na potrzeby podatnika, w tym także opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą pod warunkiem ich udokumentowania zgodnego z przepisami. Firma może więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom udokumentowane wydatki poniesione na opłaty za przejazd płatną autostradą i opłaty parkingowe, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, w granicach wynikającego z niej limitu kilometrów.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził to stanowisko. Stwierdził, że koszty używania samochodu, które są zwracane pracownikowi tylko do określonego limitu, obejmują także opłaty za przejazd autostradą oraz za postój na parkingu. Dla pracodawców jest to niekorzystne orzeczenie, ponieważ zgodnie z obowiązującym od 1 marca 2013 r. rozporządzeniem dotyczącym podróży służbowych, muszą zwrócić pracownikom wydatki związane z delegacją w pełnej wysokości. Jednocześnie mogą zaliczyć do kosztów tylko wydatki do wysokości limitu wynikającego z kilometrówki.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32303 )
Array ( [docId] => 32303 )