Zapewnienie bezpłatnego noclegu zwalnia z wypłaty ryczałtu

Data: 27-08-2013 r.

Jeżeli pracodawca zapewni kierowcy bezpłatny nocleg, to zwalnia go to z obowiązku wypłacania ryczałtu. Tak będzie, gdy udostępnienie kierowcy pojazd wyposażony w osobną kabinę sypialną, posiadającą udogodnienia i sprzęty domowe.

Możliwość spania na leżance, umiejscowionej za fotelami w kabinie pojazdu nie może być traktowane jako zapewnienie kierowcy bezpłatnego noclegu. Jest to miejsce przeznaczone na skorzystanie z przerwy w prowadzeniu pojazdu lub w czasie pracy, nie zaś odpoczynków.

Bezpłatny nocleg zwalnia z ryczałtu

 

Ustawodawca uzależnił wysokość ryczałtu noclegowego od cen pokoi hotelowych. To wskazuje, że nocleg w hotelu zapewnia odpoczynek i regenerację sił najbardziej zbliżone do warunków domowych, więc takie kryterium należy przyjąć przy ocenie standardów zapewnionego noclegu. Substytutem pokoju hotelowego może być:

  • domek letniskowy,
  • motel,
  • zajazd albo
  • wyodrębniona część pojazdu przeznaczona na miejsce do spania dla kierowcy.

Jeśli kabina sypialna kierowcy jest wyposażona w dwa pełnowymiarowe łóżka, aneks kuchenny z lodówką, mikrofalówką i czajnikiem oraz zasobnikami na wodę pitną i gospodarczą, a ponadto w klimatyzację czy ekspres do kawy, uznaje się, że kierowca ma zapewnione warunki zbliżone do domowych lub hotelowych.

Jeżeli dodatkowo pracodawca opłaca kierowcy strzeżone parkingi, fundując jednocześnie możliwość skorzystania z prysznica, toalety oraz spożycia posiłku, to tak zapewniony bezpłatny nocleg zwalnia z wypłacania ryczałtu.

To nie musi być hotel

Aby ustalić prawo do ryczałtu, należy najpierw rozstrzygnąć, czy noclegi kierowcy spędzane w kabinie przystosowanej do spania i wyposażonej w homologowane łóżko odpowiadały warunkom zapewnienia należytego noclegu. Obowiązujące przepisy nie określają wymagań ani nie precyzują sposobów zapewnienia bezpłatnego noclegu.

Cywilizowany standard nocnego odpoczynku zapewnionemu pracownikowi w kabinie samochodu bywa spełniony tylko wtedy, gdy gwarantuje mu odpowiednią regenerację sił fizycznych i psychicznych. To zaś niekoniecznie musi oznaczać zapewnienie pokoju hotelowego, wziąwszy pod uwagę postęp w branży motoryzacyjnej.


Agata Lankamer-Prasołek
, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu prawa pracy i czasu pracy kierowców, były pracownik PIP




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32311 )
Array ( [docId] => 32311 )