Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdów ma wiele nazw

Data: 03-06-2013 r.

Wzór zaświadczenia dla  kierowcy, w którym zapisuje się przerwę weekendową, to zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Występuje ono pod wieloma nazwami. Przechowuje się je przez rok, z pewnym wyjątkiem.

Ten formularz nazywa się bardzo różnie: zaświadczenie o działalności, zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, urlopówka, karta urlopowa. W każdym przypadku chodzi o ten sam dokument, którego oficjalna nazwa brzmi: Zaświadczenie o działalności.

 

Potocznie najczęściej nazywa się go zaświadczeniem o nieprowadzeniu pojazdu, ponieważ dużo lepiej oddaje to jego przeznaczenie, niż oficjalna nazwa, nadana przez Komisję Europejską.

Zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu należy przechowywać, podobnie jak wykresówki i pliki z danymi z tachografów oraz wydruki z tachografów, przez 12 miesięcy. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek − sytuacja, gdy dane z tachografów są jednocześnie ewidencją czasu pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Wówczas zaświadczenia o działalności trzeba przechowywać aż przez 3 lata, ponieważ stanowią dokumentację pracowniczą, kontrolowaną przez Państwową Inspekcję Pracy, na podstawie której pracownik może się domagać swoich praw właśnie przez 3 lata.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32289 )
Array ( [docId] => 32289 )