Zmiany w ustawie o transporcie drogowym

Autor: Marcin Radomski
Data: 08-05-2015 r.

Ministerstwo transportu wycofało się z wielu propozycji zmian w ustawie o transporcie drogowym. Obecnie zmiany mają dotyczyć przede wszystkim kwestii utworzenia rejestru elektronicznego oraz zasad cofania dobrej reputacji.

Projekt nowej ustawy o transporcie drogowym znajduje się teraz w uzgodnieniach ministerialnych i nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu.

Bez zmian

Zrezygnowano ze zmiany, która miała przywrócić zasadę polegającą na tym, że przewoźnik musiałby zapłacić karę nakładaną w drodze administracyjnej przez ITD w ciągu 14 dni – bez względu na to, czy odwołał się od niej, czy nie. Obecnie wnoszenie odwołań do kolejnych instancji oddala konieczność zapłaty kary do czasu, gdy zapadnie w końcu korzystne rozstrzygnięcie lub przewoźnik wyczerpie możliwości odwoływania się albo skarżenia decyzji.

Ponadto zrezygnowano z likwidacji 2-letniego okresu, w ciągu którego można ukarać za wykryte nieprawidłowości. Teraz organy nakładające kary nie mogą jej nałożyć, jeśli minęły ponad 2 lata od chwili ujawnienia naruszenia.

Nowe pomysły

Zgodnie z projektem ma powstać Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Będzie administrowany i prowadzony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i ma składać się z ewidencji:

  • przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,

  • poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 3 rozporządzenia nr 1071/2009,

  • osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy. W tej ewidencji będą one widniały do czasu przywrócenia im dobrej reputacji.

Dostęp do rejestru będzie możliwy za pośrednictwem punktu kontaktowego obsługiwanego przez GITD. Będzie odpowiedzialny za wymianę informacji między poszczególnymi unijnymi państwami. Będzie też udostępniał dane zawarte w rejestrze innym służbom w zakresie, w jakim jest to konieczne do wykonywania ich zadań. Oznacza to, że całkiem realna stanie się perspektywa czasowej lub trwałej utraty licencji i zamknięcia firmy transportowej, jeśli zostaną stwierdzone najpoważniejsze naruszenia na terenie Polski i całej UE.

Do ustawy zostanie wprowadzony załącznik nr 4 zawierający wykaz przestępstw, których popełnienie będzie skutkować utratą dobrej reputacji. Zgodnie z nim do utraty dobrej reputacji będą mogły doprowadzić naruszenia w zakresie:

  • prawa handlowego,

  • prawa upadłościowego,

  • płacy i warunków zatrudnienia w zawodzie,

  • prawa o ruchu drogowym,

  • handlu ludźmi lub narkotykami.

Źródło:

projekt zmiany ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Marcin Radomski, praktyk specjalizujący się w przepisach transportowych, trener i szkoleniowiec

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37114 )
Array ( [docId] => 37114 )