Zwolnienie dostawy z opodatkowania w transakcjach łańcuchowych

Data: 21-08-2013 r.

Gdy transport towaru organizuje pośrednik, a nie pierwszy lub ostatni podmiot, to należy zbadać wszystkie okoliczności przewozu, ponieważ można go przypisać tylko do jednej z dostaw występujących w łańcuchu. A to pozwoli zwolnić dostawę z opodatkowania.

W transakcjach łańcuchowych koniecznie trzeba precyzyjnie zdefiniować miejsce dostawy towarów, aby ustalić:

  • który z podmiotów biorących udział w łańcuchu dostawy może zastosować stawkę VAT 0% (lub zwolnić z opodatkowania),
  • które podmioty muszą opodatkować dostawę na zasadach krajowych,
  • w którym kraju dostawy będą opodatkowane.

Gdy kilka podmiotów dostarcza ten sam towar w taki sposób, że pierwszy z nich bezpośrednio wydaje towar ostatniemu nabywcy (towar ten jest wysyłany lub transportowany), to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie.

Jeżeli nabywca wysyła lub przewozi towar, który również dostarcza, to wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, iż wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. Nabywca towaru nie musi udowadniać, do której dostawy należy przyporządkować wysyłkę.

Za każdym razem trzeba analizować warunki dostawy dokonywanej w ramach transakcji łańcuchowych. Pośrednik nie może sam decydować o tym, która dostawa zostanie uznana za ruchomą (tzn. tę, w której nastąpiło przemieszczenie towaru). Aby zwolnić dostawę z opodatkowania, należy określić przede wszystkim warunki dostawy, na których transakcja jest realizowana.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32309 )
Array ( [docId] => 32309 )