Zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów tylko raz

Data: 20-09-2013 r.

Prawem wykonawcy jest możliwość uzupełnienia złożonych przez niego dokumentów. Przedstawione przez oferenta dowody mają na celu rozwiać ewentualne wątpliwości zamawiającego dotyczące elementów oferty. Przy czym prawo to nie może być wykorzystywane wielokrotnie podczas przetargu.

Wezwanie do uzupełnienia dokumentów może mieć miejsce tylko raz w odniesieniu do określonego dokumentu. Oznacza to, że jeżeli wykonawca na pierwsze wezwanie przedstawi dokument, który nie będzie potwierdzał spełnienia warunku, zamawiający nie ma prawa wezwać go ponownie do jego uzupełnienia. Jeżeli jednak po wysłaniu wezwania do uzupełnienia dokumentów zamawiający zauważy, że wykonawca nie złożył jeszcze innego dokumentu, ma prawo skierować do oferenta drugie wezwanie dotyczące brakującego dokumentu. Wzywając wykonawcę do uzupełnienia zamawiający ma obowiązek wyznaczyć mu termin, w którym ma złożyć:

  • dokument,
  • oświadczenie, czy
  • pełnomocnictwo.

Przy czym wskazany termin musi być wystarczający na dostarczenie takich dokumentów. A zatem wyznaczając datę złożenia dokumentu, zamawiający powinien uwzględnić:

  • czy w postępowaniu składali oferty/ wnioski wykonawcy zagraniczni lub konsorcja,
  • rodzaj dokumentu, o który występuje,
  • fakt, że dokumenty muszą zostać złożone w formie wymaganej rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów.

 

Jeżeli zamawiający wyznaczy zbyt krótki terminu na uzupełnienie dokumentu, wykonawca może wnieść odwołanie. Złożone w ramach uzupełnienia dokumenty muszą potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków/ofert.

Dominika Perkowska, prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych, była m.in. zastępcą naczelnika wydziału zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej. Obecnie jest głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32371 )
Array ( [docId] => 32371 )