Zamówienia publiczne z dziedziny obronności w ustawie Pzp

Data: 03-04-2013 r.

Znowelizowane przepisy wyłączają spod stosowania ustawy zamówienia w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, których wartość nie przekracza tzw. progów unijnych (art. 131b ustawy).

Zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa powinny być udzielane sprawnie. Dlatego ustawodawca przyzwolił na stosowanie przepisów mniej restrykcyjnych w pewnych przypadkach, np.:

  • w przypadku łączenia zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa z innymi zamówieniami zastosowanie będą miały łagodniejsze przepisy art. 131a-131w ustawy, natomiast
  • w przypadku łącznego udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa wraz z zamówieniami podlegającymi wyłączeniu spod reżimu ustawy Pzp będzie można te zamówienie wyłączyć spod stosowania ustawy Pzp (art. 131a ust. 2 i 3).

Należy jednak pamiętać o tym, że niedopuszczalne jest „sztuczne” łączenie zamówień w celu uniknięcia przepisów ustawy (art. 131a ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych).

Ustawa Prawo zamówień publicznych nie znajduje zastosowania dla przetargów na handel bronią

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych uchyliła przepis art. 4 pkt 3 lit. f. Mówi on o niestosowaniu przepisów ustawy Pzp w przypadku dostaw i usług, do których stosuje się art. 296 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zamiast tego w art. 4 pkt 5b ustawy określono dodatkowe wyłączenie. Zgodnie z nim ustawa nie będzie miała zastosowania do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa dotyczących produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi, o których mowa w art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Dotyczy to przypadku, jeżeli wymaga tego podstawowy interes bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast udzielenie zamówienia bez zastosowania ustawy Pzp nie wpłynie negatywnie na warunki konkurencji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych.

Agata Smerd, jest ekspertem przy Ministerstwie Gospodarki oraz członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych. Autorka publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32410 )
Array ( [docId] => 32410 )