Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Wed, 24 Apr 2024 11:34:24 +0200 Certyfikacja w zamówieniach publicznych https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/certyfikacja-w-zamowieniach-publicznych.html 8212ae148f2266d8a70faecb143462dd Tue, 20 Jun 2023 16:52:55 +0200 Experto24.pl W wykazie prac Legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. nowa regulacja ma być ułatwieniem zarówno dla wykonawców jak i dla podmiotów udzielających zamówień publicznych. Sprawdźmy w jaki sposób ma działać certyfikat.< Certyfikacja w zamówieniach publicznych

Certyfikacja w zamówieniach publicznych

Experto24.pl

W wykazie prac Legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw. nowa regulacja ma być ułatwieniem zarówno dla wykonawców jak i dla podmiotów udzielających zamówień publicznych. Sprawdźmy w jaki sposób ma działać certyfikat.

 zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych aby móc wziąć udział w postępowaniu o udzieleniu zamówienia publicznego trzeba  spełnić szereg warunków.  Aktualnie  z obowiązujące przepisy nie przewidują jednak innej możliwości na wykazanie spełnienia tych warunków niż każdorazowe  przedstawienie szeregu dokumentów. To niezwykle czasochłonne i może blokować udział w postępowaniu o zamówienia publiczne szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom. 

Zobacz także: Ubezpieczenie OC wykonawcy jako warunek udziału w postępowaniu – KIO o treści i ważności polisy OC 

To także spore utrudnienie dla zamawiających którzy w każdym postępowaniu są zobowiązani do weryfikowania potencjalnych wykonawców.

Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie certyfikacja. Na gruncie przepisów europejskich została na ujęta w Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE oraz w art. 46 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE. Znalazła się także w zapisach Polityki Zakupowej Państwa, zgodnie z którymi do polskiego porządku prawnego ma zostać wprowadzona do końca 2024 r. 

Zobacz także: Zabezpieczenie należytego wykonania umowy – jak je wnieść i zwrócić, podwyższenie wartości umowy o zamówienie a wysokość zabezpieczenia 

Certyfikat wykonawcy ma być potwierdzeniem że wykonawca zarówno pochodzący z Polski jak i z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej może brać udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ponieważ nie zachodzą wobec niego żadne warunki wykluczenia go z takiego postępowania. Certyfikat może także potwierdzać że dane wykonawca posiada określony zdolności zasoby rozumiane jako niezbędne doświadczenie czy też wykwalifikowaną kadrę, który niezbędne są do wykonania określonego zamówienia mieszczącego się w kategorii zamówień publicznych wskazanych w certyfikacie. 

Jest to więc ułatwienie dla samych wykonawców którzy nie będą musieli już kompletować całego szeregu dokumentów aby wziąć udział w jakimkolwiek postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych. Będzie to także  wielkie ułatwienie dla zamawiających którzy nie będą musieli już każdorazowo weryfikować wszystkich warunków podmiotowych konkretnego wykonawcy. 

Ważne: Certyfikat będzie stanowił podstawę domniemania spełniania przez wykonawcę wymogów kwalifikacji podmiotowej w zakresie wskazanym w certyfikacie.

Zobacz także: Gwarancja jakości i rękojmia za wady w zamówieniach publicznych 

Przedstawione rozwiązanie ma być tak że drogą do otworzenia rynku zamówień publicznych dla małych i średnich przedsiębiorców. 

Certyfikat sprawia, że spełnienie warunków będzie weryfikowane tylko raz i nie jest to związane z konkretnym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego.  Korzystanie z certyfikatu ma być dobrowolne dla wykonawców. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz zmianie niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

zamówienia publiczne, wykluczenie z postępowania w sprawie udzielenie zamówienia, certyfikacja wykonawcy, wykonawca, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Gwarancja wadialna - opinia Urzędu Zamówień Publicznych https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/gwarancja-wadialna-opinia-urzedu-zamowien-publicznych.html 9f141fa9520c7346afd49fdd38297ed3 Wed, 19 Oct 2022 21:53:42 +0200 Experto24.pl W związku z niejasnościami związanymi z gwarancją wadialną, w kontekście terminu związania ofertą, a także żądaniem zapłaty w terminie obowiązywania oferty - Urząd Zamówień Publicznych przygotował opinię. Uwzględniono w niej najnowsze orzecznictwo Sądu Zamówień Publicznych. < Gwarancja wadialna - opinia Urzędu Zamówień Publicznych

Gwarancja wadialna - opinia Urzędu Zamówień Publicznych

Experto24.pl

W związku z niejasnościami związanymi z gwarancją wadialną, w kontekście terminu związania ofertą, a także żądaniem zapłaty w terminie obowiązywania oferty - Urząd Zamówień Publicznych przygotował opinię. Uwzględniono w niej najnowsze orzecznictwo Sądu Zamówień Publicznych. 

Najważniejsze wnioski, które zawiera prezentowana przez Urząd Zamówień Publicznych opinii dotyczą ograniczenia odpowiedzialności gwaranta, terminu związania ofertą w zestawieniu z terminem ważności wadium oraz ustanowienia dodatkowego termin na zgłoszenie roszczeń gwarantowi już po upływie terminu związania ofertą. 

Zobacz także: Wadium w przetargu – zasady wnoszenia i zwrotu 

Urząd Zamówień Publicznych stanął na stanowisku, że dokument gwarancji wadialnej nie może zawierać klauzul ograniczających odpowiedzialności gwaranta w sposób nieuzasadniony. Ma on gwarantować realne zabezpieczenie zapłaty sumy gwarancyjnej tytułem rekompensaty za nienależyte zachowanie wykonawcy biorącego udział w postępowaniu.

Przepisy dotyczące gwarancji wadialnej budzą wątpliwości uczestników postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Dokładniej chodzi o termin ważności gwarancji wadialnej, który jest równy terminowi związania ofertą. 

Wadium ma zabezpieczyć prawidłowość wykonania obowiązku zawarcia umowy przez wykonawcę. Czas ważności wadium nie może być - zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych - dłuższy niż termin związania wykonawcy złożoną w postępowaniu ofertą. 

Zobacz także: Przedłużenie ważności wadium w orzecznictwie KIO 

Powołując się na art. 97 ust. 5 oraz 98 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, stanął na stanowisku, że prawidłowe jest przyjęcie, że gwarancja wadialna przewidująca obowiązek zgłoszenia przez zamawiającego żądania zapłaty wyłącznie w terminie ważności wadium, który jest równoważny terminowi związania ofertą. W efekcie nie można uzasadnić odrzucenie oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy.  

Zobacz także: Wadium jako zabezpieczenie interesów finansowych zamawiającego 

Warto zaznaczyć, że art. 226 ust. 1 pkt 14 Pzp ma charakter sankcyjny. Reguluje on kwestie odrzucenia oferty w przypadku, gdy wykonawca nie wniósł wadium lub wniósł je w sposób nieprawidłowy, lub też nie utrzymywał wadium nieprzerwanie do upływu związania ofertą, bądź też złożył wniosek o jego zwrot. W związku z tym nie można interpretować go rozszerzająco i stosować w sytuacjach innych niż wprost wyrażone w ustawie.

Ważne: Prawo zamówień publicznych nie przewiduje możliwości ustanowienia dodatkowego terminy na zgłoszenie przez zamawiającego roszczeń gwarantowi po upływie terminu związania ofertą - wyrok Sądu Zamówień Publicznych z 22 kwietnia 2022 r. - sygn. XXIII Zs 13/22.

Zobacz także: Brak wymaganych danych w ofercie ją dyskwalifikuje 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red. 

wadium, gwarancja wadialna, termin, prawo zamówień publicznych, dotrzymanie terminu, oferta, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Elektroniczne otwarcie ofert – awaria systemu i miejsce składania ofert https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/elektroniczne-otwarcie-ofert-awaria-systemu-i-miejsce-skladania-ofert.html 25b4a240fdf2f34425f790e17eca9747 Fri, 29 Jul 2022 14:58:39 +0200 Experto24.pl W obrębie otwarcia ofert ustawa Prawo zamówień publicznych zawiera pewne praktyczne rozwiązania, które wprowadzono do jej regulacji z uwagi na problemy zamawiających i wykonawców. Zawarto je w art. 222 ustawy, który reguluje m.in. sytuacje awarii systemu, za pomocą którego otwiera się oferty.< Elektroniczne otwarcie ofert – awaria systemu i miejsce składania ofert

Elektroniczne otwarcie ofert – awaria systemu i miejsce składania ofert

Experto24.pl

W obrębie otwarcia ofert ustawa Prawo zamówień publicznych zawiera pewne praktyczne rozwiązania, które wprowadzono do jej regulacji z uwagi na problemy zamawiających i wykonawców. Zawarto je w art. 222 ustawy, który reguluje m.in. sytuacje awarii systemu, za pomocą którego otwiera się oferty.

Zgodnie z art. 222 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych jeżeli otwarcie ofert następuje przy użyciu systemu teleinformatycznego, w przypadku awarii tego systemu, która powoduje brak możliwości otwarcia ofert w terminie określonym przez zamawiającego, otwarcie ofert następuje niezwłocznie po usunięciu awarii. Rozwiązanie to pozwala zachować ważność wielu postępowań, które wcześniej podlegały unieważnieniu, ze względu na brak technicznych możliwości otwarcia złożonych ofert, związanych z awariami systemu.

Ważne: Zamawiający ma obowiązek udostępnić na stronie internetowej prowadzonego postępowania informacje o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Musi to zrobić najpóźniej przed otwarciem ofert.

Urząd Zamówień Publicznych w odpowiedzi na pytanie: Czy w art. 134 ustawy Pzp w SWZ zastąpienie »miejsca składania ofert« jest jednoznaczne z nowym określeniem »sposobu składania ofert«? wskazał co następuje:

„Zastąpienie określenia »miejsce składania ofert« przez »sposób składania ofert« związane jest z elektronizacją zamówień publicznych. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy Pzp komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia i w konkursie, w tym składanie ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między zamawiającym a wykonawcą, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Dotyczy to zarówno zamówień o wartości powyżej, jak i poniżej progów unijnych. Oferty nie będą mogły być zatem składane w miejscu rozumianym jako fizyczna siedziba zamawiającego. Określając sposób składania ofert, zamawiający powinien zatem określić środek komunikacji elektronicznej za pomocą którego możliwe jest złożenie oferty, a także inne informacje, jak np. sposób szyfrowania oferty, dodawania załączników do oferty itp.

Zobacz także: Informacja z otwarcia ofert (PN) – wzór

WAŻNE: Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >> https://twojasystent.pl/

Agata Hryc-Ląd

elektroniczne otwarcie ofert, Pzp, prawo zamówień publicznych, otwarcie ofert

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Instrument w sprawie Zamówień Międzynarodowych - IZM https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/instrument-w-sprawie-zamowien-miedzynarodowych-izm.html 68cced3288fb31c82e0e8384524befe9 Fri, 15 Jul 2022 21:45:09 +0200 Experto24.pl IZM - to skrót nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1031 z dnia 23 czerwca 2022 r.  dotyczącego instrumentu ws. zamówień międzynarodowych. < Instrument w sprawie Zamówień Międzynarodowych - IZM

Instrument w sprawie Zamówień Międzynarodowych - IZM

Experto24.pl

IZM - to skrót nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1031 z dnia 23 czerwca 2022 r.  dotyczącego instrumentu ws. zamówień międzynarodowych. 

Rozporządzenie zostało opublikowane 30 czerwca w Dzienniku Urzędowych Unii Europejskiej. Jego przepisy regulują dostęp wykonawców, towarów i usług z państw trzecich do unijnych rynków zamówień publicznych i koncesji. Odnosi się także do procedur wspierających negocjacje dotyczące dostępu unijnych wykonawców, towarów i usług do rynków zamówień publicznych i koncesji państw trzecich - tzw. IZM - czyli instrument zamówień międzynarodowych. 

IZM ma za zadanie przekonać partnerów handlowych, by otworzyli swoje rynki zamówień publicznych dla unijnych przedsiębiorców. To pewnego rodzaju wsparcie w negocjacjach z państwami trzecimi. Jego zastosowanie ma zagwarantować zwiększenie udziału europejskich przedsiębiorstw w zamówieniach poza UE. Nie wpływa natomiast na dotychczasowe umowy handlowe, takie jak porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych, ani też na dwustronne umowy handlowe. 

Prace nad stworzenie IZM trwały od 2012 r. Propozycje, modyfikacje, aż w końcu udało się doprowadzić do kompromisu dopiero w czerwcu 2022 r. 

Zobacz także: Instrument Zamówień Międzynarodowych – nowe rozporządzenie unijne 

Likwidacja barier

Aby umożliwić negocjacje z państwami trzecimi, przede wszystkim trzeba znaleźć bariery w udziale w zamówieniach publicznych. Nowe rozporządzenie tworzy właśnie podstawę do procedury badania i identyfikowania takich barier, a także do późniejszego negocjowania, które ma doprowadzić do zlikwidowania tych barier. Przepisy dają także podstawę prawną przyjmowania środków ograniczających dostęp do zamówień UE w razie niepowodzenia negocjacji. Drogą do ich ustanowienia są akty wykonawcze KE. Do ich stosowania będą zobowiązani zamawiający państw członkowskich. 

Poznaj nasze szkolenia: Negocjacje w Zamówieniach Publicznych - czyli jaką wybrać strategię  

Jak to wygląda w praktyce? 

Przyjęcie środka IZM zaczyna się od dochodzenia, wszczętego na wniosek zainteresowanej strony, albo z inicjatywy samej Komisji. Następnie odbywają się negocjacje z państwem trzecim, które - co do zasady  - mają doprowadzić do zniesienia środków ograniczających lub praktyk dotyczących wzajemnego dostępu do zamówień publicznych. 

Następnie przyjęcie aktu wykonawczego - w nim będzie korekta punktacji oferty lub wykluczenia. IZM ma zastosowanie do zamówień nieprzekraczających 15 mln euro jeśli dotyczą robót budowlanych i koncesji, oraz 5 mln euro zamówień na towary i usługi. 

Środki IZM mają określać zamówienie do których mają zastosowanie. Ich elementem jest także adresowanie pochodzenia oferentów. Wiążą się one także z zobowiązaniem oferenta, do tego, że nie będzie pozyskiwał większości towarów i usług w kraju objętych działaniem IZM. Niewywiązanie się z tego zobowiązania będzie miało konsekwencje w postaci nałożenia kary. 

Zobacz także: Kary umowne w zamówieniach publicznych – 3 pytania i odpowiedzi 

Środki IZM mogą być wycofane, zmienione, zawieszone - jeśli nic się z nimi nie dzieje, wygasają po 5 latach obowiązywania, jeśli nie zostaną przedłużone. 

Środki IZM podlegają kontroli w ramach krajowych procedur odwoławczych w zamówieniach publicznych. 

Zobacz także: Realizacja zamówień na dostawy artykułów spożywczych – ważne problemy i ich rozwiązania  

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red.

zamówienia publiczne, unia europejska, międzynarodowe zamówienia publiczne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kara pieniężna sięgająca 20 mln zł w nowych przepisach dotyczących PZP https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/nowe-wykluczenia-z-zamowien-publicznych.html d8221c4be746b18595f0229b69db70a6 Fri, 15 Apr 2022 14:49:52 +0200 Experto24.pl Osoba bądź podmiot, którego pieniądze i zasoby gospodarcze zostały zamrożone na podstawie ustawy sankcyjnej, zostaną wykreśleni z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. < Kara pieniężna sięgająca 20 mln zł w nowych przepisach dotyczących PZP

Kara pieniężna sięgająca 20 mln zł w nowych przepisach dotyczących PZP

Experto24.pl

Osoba bądź podmiot, którego pieniądze i zasoby gospodarcze zostały zamrożone na podstawie ustawy sankcyjnej, zostaną wykreśleni z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. 

Tzw. ustawa sankcyjna została podpisana przez Prezydenta 14 kwietnia 2022 r. Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego to odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę. Wprowadza ona krajowe rozwiązania, które zostały stworzone w rozporządzeniach europejskich: rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 oraz rozporządzeniu Rady (UE) nr 269/2014. 

Lista zamrożonych 

Jedną z regulacji jest możliwość stworzenia listy osób i podmiotów, których fundusze i zasoby gospodarcze zostaną zamrożone. Tryb wydawania decyzji dotyczącej wpisu na listę oraz wykreślenie określony w ustawie, realizuje minister spraw wewnętrznych. Działa on z urzędu lub na wniosek określonych w ustawie podmiotów do których należą m.in: Szefowie: Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Komendant Główny Policji, Prezes NBP, Prokuratura Krajowa, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. . 

Wykreślenia można dokonać na uzasadniony wniosek wpisanego na listę podmiotu. 

Lista jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. 

Kto może trafić na listę? 

Lista jest stworzona dla osób lub podmiotów pośrednio lub bezpośrednio wspierających:
1) agresję Rosji na Ukrainę
2) poważne naruszenie praw człowieka
3) represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej
oraz wszystkich bezpośrednio z nimi związanymi osób bądź podmiotów. Ustawodawca miał na myśli powiązania osobiste, organizacyjne, gospodarcze i finansowe. 

Ważne: Na listę mogą trafić osoby wobec których istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania w tych niecnych celach ich środków finansowych, funduszy lub zasobów gospodarczych. 

Sankcje za brak zamrożenia

Jeżeli podmiot zostanie wpisany na listę a jego środku nie zostaną zamrożone, to podmiot który uchylił się od tego zamrożenia będzie ponosił karę pieniężną, nakładaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa przewiduje, że kara może wynosić 20 mln. zł. Kary mają zasilić budżet państwa. 

Mroźna lista w zamówieniach publicznych

W art. 7 omawianej ustawy zostały uregulowane kwestie związane z wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu prowadzonego na podstawie Prawa zamówień publicznych. 

Zgodnie z jego brzmieniem, takiemu wykluczeniu podlegają wykonawcy lub uczestnicy konkursu:
1) wymienieni na liście na podstawie decyzji
2) jeśli ich beneficjentem rzeczywistym jest osoba wpisana na tę listę
3) jeśli jego jednostką dominującą zgodnie z przepisami o rachunkowości jest podmiot lub osoba wpisane na listę. 

Zamawiający został zobowiązany do odrzucenia wniosku wskazanych podmiotów o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub złożonej przez nich oferty. Nie mogą być oni zaproszeni do składania ofert czy do negocjacji. Działanie zamawiającego jest uzależnione od trybu udzielania zamówienia publicznego. 

Ważne: Osoba, która ubiega się o zamówienie publiczne w okresie w którym podlegała wyłączeniu może zostać ukarana karą pieniężną do 20 mln. zł. Karę nakłada Prezes Urzędu Zamówień Publicznych w drodze decyzji. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Prezydenta RP - prezydent.pl
Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - sejm.gov.pl

Oprac. red. 

ustawa sankcyjna, zamówienia publiczne, wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Końcowy termin utrzymania wadium https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/koncowy-termin-utrzymania-wadium.html dca88afbfb10bd778477b9ee0af8db2c Fri, 08 Apr 2022 11:23:58 +0200 Experto24.pl Nie wolno żądać dłuższego utrzymania wadium, niż wynika to z przepisów prawa. A zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2.< Końcowy termin utrzymania wadium

Końcowy termin utrzymania wadium

Experto24.pl

Nie wolno żądać dłuższego utrzymania wadium, niż wynika to z przepisów prawa. A zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2.

Ze wskazanego przepisu jednoznacznie wynika, że graniczną datą, jaką ustawodawca określił jako końcowy termin ważności wadium, jest termin związania ofertą.

Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej: Z żadnego z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie wynika, aby termin ważności wadium w formie m.in. gwarancji ubezpieczeniowej, by zapewnić możliwość realizacji uprawnień zamawiającego, miał być wydłużony o dodatkową, bliżej nieoznaczoną ilość dni. Nie można nakładać na wykonawców obowiązków, które nie wynikają z przepisów prawa (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 listopada 2021 r., sygn. akt KIO 3362/21).

Regulacja art. 97 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wskazuje, że końcowy termin utrzymania wadium to termin związania ofertą. Zrównanie terminu ważności gwarancji ubezpieczeniowej z terminem związania ofertą nie jest czynnością wadliwą. Nie może także prowadzić do uznania, że wadium wniesiono w sposób nieprawidłowy, co z kolei skutkowałoby odrzuceniem oferty wykonawcy.

O tym jak wnosić wadium zgodnie z nową ustawą Prawo zamówień publicznych piszemy na portalu zamówień publicznych, m.in. w artykule: Wadium w nowej ustawie Pzp – zasady wnoszenia i zwrotu

Agata Hryc-Ląd

zamówienia publiczne, wadium

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zasady zamówień publicznych - uproszczenia z zielonej księgi https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/zasady-zamowien-publicznych-uproszczenia-z-zielonej-ksiegi.html 06ce473bf292268bcccf21c6433630a9 Mon, 21 Mar 2022 20:20:30 +0100 Experto24.pl Wprowadzenie zielonej księgi certyfikacji do zasad zamówień publicznych, ma być kolejnym krokiem na drodze do ułatwiania tej skomplikowanej procedury. Pierwszym było wprowadzenie polityki zakupowej państwa. < Zasady zamówień publicznych - uproszczenia z zielonej księgi

Zasady zamówień publicznych - uproszczenia z zielonej księgi

Experto24.pl

Wprowadzenie zielonej księgi certyfikacji do zasad zamówień publicznych, ma być kolejnym krokiem na drodze do ułatwiania tej skomplikowanej procedury. Pierwszym było wprowadzenie polityki zakupowej państwa. 

Certyfikacja wymaga regulacji ustawowej. Musi więc powstać projekt, określający jej zakres i zasady udzielania certyfikatów oraz możliwości posługiwanie się nimi. 

Ustawa dotycząca certyfikacji ma być odrębnym aktem prawnym wobec Prawa zamówień publicznych, choć zapewne wpłynie także na jego kształt i akty wykonawcze do niego. Ma zawierać upoważnienie do wydawania aktów wykonawczych. Mają kształtować tzw. certyfikację pozytywną i dotyczyć kategorii i podkategorii zamówień wraz z przypisaniem określonych dla nich wymagań dla wykonawców. 

Odpowiedzialność zamawiającego i żmudna praca wykonawcy

Aby można było wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, potencjalny wykonawca musi złożyć cały komplet dokumentów potwierdzających spełnienie przez niego wszystkich warunków. Musi więc udowodnić m.in. że: nie był skazany, nie zamierza zakłóceń konkurencji, nie ma zaległości podatkowych, ani  składkowych w ZUS. Dodatkowo musi także wykazać swoją zdolność do występowania w obrocie gospodarczym, uprawnienia do prowadzenia działalności, swoją sytuację finansową oraz zawodową. Wykonawca musi przedstawić wszystkie dokumenty, które zostały wskazane w specyfikacji warunków zamówienia. Jest to spory plik. I nie ma możliwości uproszczenia tego swoistego "postępowania dowodowego", a to czasochłonne i żmudne. 

Tego rodzaju przeszkody formalne są najczęstszą przyczyną niemożliwości udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Jest to także niekomfortowe dla zamawiającego, który za każdym razem musi wszystkie te dokumenty oraz ich poprawność zweryfikować. A zatem odpowiedzialność za wybór kandydata na wykonawcę, spoczywa na zamawiającym.  

Co zmieni certyfikacja? 

Każdorazowy proces zbierania dokumentów do każdego zamówienia i ich weryfikację ma zastąpić certyfikat. To on będzie potwierdzał, że wykonawca ma możliwość brania udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, czyli że nie zachodzą wobec niego żadne podstawy wyłączenia oraz że ma odpowiednią kadrę, zaplecze, doświadczenie etc. do realizacji zamawianego przedsięwzięcia. Przewiduje się dwa poziomy certyfikatów. 

Ważne: Certyfikat może zostać użyty na potrzeby wielu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. 

Tym samym odpada konieczność wielokrotnego kompletowania dokumentów. Zamawiający zostaje zwolniony z odpowiedzialności za weryfikację tych dokumentów za każdym razem, gdy udziela zamówienia. Dokona tego akredytowana jednostka certyfikująca. 

Certyfikaty będą związane z domniemaniem, że wykonawca spełnia wymogi kwalifikacji podmiotowej, w określonym w certyfikacie zakresie. 

Certyfikacja będzie dobrowolna dla wykonawców. Będzie to ich uprawnienie, a nie obowiązek. Korzystając z tego uprawnienia niewątpliwie oszczędzają wiele czasu. Nie będą musieli składać wyjaśnień ani gromadzić dokumentów przy każdym zamówieniu. To z pewnością przełoży się również na koszty udziału w zamówieniach publicznych. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, certyfikat będzie także dodatkowym symbolem profesjonalizmu. 

Zamawiający także zyskują ogrom czasu, który dotychczas muszą poświęcać na weryfikację wszystkich dokumentów. Z certyfikatami będą mogli polegać na odpowiednio przygotowanych do tego zadania jednostkach, które mają pracowników z odpowiednim zapleczem merytorycznym. Ryzyko związane z nieprawidłową oceną oferty - a tym samym odpowiedzialność za to - zniknie z ich pracy. 

Konsultacje związane z Zieloną Księgą Certyfikacji trwają od 15 marca do 14 kwietnia. 

Ministerstwo zakłada, że w pierwszej części 2023 r certyfikacja wejdzie już w życie. Ma być jednym z wielu kroków do tego, by procedura zamówień publicznych przestała być nadmiernie rozbudowaną formalnością, a stała się efektywnym środkiem do realizacji strategicznych celów państwa - zaznaczył wiceminister rozwoju i technologii przedstawiając zamiar wprowadzenia zielonej księgi. 

Źródło:

Informacja zamieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

zielona księga, certyfikacja wykonawców, zamówienia publiczne, postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Rozbieżności w ofercie dotyczące powołania się na zasoby podmiotu trzeciego – znajdź rozwiązanie https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/rozbieznosci-w-ofercie-dotyczace-powolania-sie-na-zasoby-podmiotu-trzeciego-znajdz-rozwiazanie.html 3940b5cbb6e95701e4e30a7677b5c05d Mon, 18 Sep 2017 15:53:22 +0200 Experto24.pl Pytanie: Wykonawca w oświadczeniu powołał się na zasoby innego podmiotu dotyczące doświadczenia, natomiast w ofercie zaznaczył, że nie będzie realizował zadania przy pomocy podwykonawcy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?< Rozbieżności w ofercie dotyczące powołania się na zasoby podmiotu trzeciego – znajdź rozwiązanie

Rozbieżności w ofercie dotyczące powołania się na zasoby podmiotu trzeciego – znajdź rozwiązanie

Experto24.pl

Pytanie:

Wykonawca w oświadczeniu powołał się na zasoby innego podmiotu dotyczące doświadczenia, natomiast w ofercie zaznaczył, że nie będzie realizował zadania przy pomocy podwykonawcy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?

Odpowiedź:

W takiej sytuacji zamawiający może wezwać wykonawcę, na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy  Pzp do wyjaśnienia treści złożonej oferty i zapytać, czy podmiot, na którego doświadczeniu polega wykonawca, będzie uczestniczył w realizacji zamówienia. Jeśli wykonawca nie potwierdzi, że ww. podmiot będzie uczestniczył w realizacji prac, wówczas oferta będzie podlegała odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp (zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jest niezgodna z ustawą).

Zgodnie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp, w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.

Stosownie do treści art. 22a ust. 4 ustawy Pzp, w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, wykonawcy mogą polegać na zdolnościach innych podmiotów, jeśli podmioty te zrealizują roboty budowlane lub usługi, do wykonania których te zdolności są wymagane. Jeśli wykonawca oświadczy, że ww. podmiot nie będzie realizował przedmiotu zamówienia, wówczas oferta musi być odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.

Mariola Kubicka audytor wewnętrzny w instytucji zamawiającej należącej do sektora publicznego, specjalista w dziedzinie zamówień publicznych z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, prowadzący w tym okresie m.in. postępowania o udzielenie zamówień publicznych, kontrole i audyty w jednostkach nadzorowanych

Zamówienia publiczne, Warunki udziału w postępowaniu 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Podmiot udostępniający swoją wiedzę powinien uczestniczyć w realizacji zamówienia https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/podmiot-udostepniajacy-swoja-wiedze-powinien-uczestniczyc-w-realizacji-zamowienia.html 22ebaa3a083ef7455226e4646ab7dae9 Wed, 02 Dec 2015 11:14:05 +0100 Experto24.pl Wiedza i doświadczenie przynależą do danego przedsiębiorstwa, stanowią jeden z najważniejszych jego aktywów i decydują o jego pozycji rynkowej. Zgodnie z regulacjami ustawy Pzp wykonawca niebędący w stanie samodzielnie wykazać spełniania warunków udziału w postępowaniu, odnoszących się do wiedzy i doświadczenia, może powołać się w tym zakresie na zasób innych podmiotów. < Podmiot udostępniający swoją wiedzę powinien uczestniczyć w realizacji zamówienia

Podmiot udostępniający swoją wiedzę powinien uczestniczyć w realizacji zamówienia

Experto24.pl

Wiedza i doświadczenie przynależą do danego przedsiębiorstwa, stanowią jeden z najważniejszych jego aktywów i decydują o jego pozycji rynkowej. Zgodnie z regulacjami ustawy Pzp wykonawca niebędący w stanie samodzielnie wykazać spełniania warunków udziału w postępowaniu, odnoszących się do wiedzy i doświadczenia, może powołać się w tym zakresie na zasób innych podmiotów.

Udostępnianie wiedzy i doświadczenia od samego początku budzi wiele wątpliwości, w szczególności w sytuacji, gdy wykonawca deklaruje, że podmiot trzeci nie będzie brał udziału w realizacji zamówienia.

Zapamiętaj!

Przyjmuje się, że udostępnienie wiedzy i doświadczenia jest nierozerwalnie związane z faktycznym udziałem podmiotu udostępniającego w realizacji prac wchodzących w zakres zamówienia.

Krajowa Izba Odwoławcza wyraźnie i konsekwentnie wskazuje, że udział podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia może przyjąć także inną formę, np.:

  • doradztwa,
  • konsultacji,
  • przekazania know-how.

W wyroku z 9 lipca 2010 r. (sygn. akt KIO/UZP 1265/10) wskazano, że pomimo iż faktycznie wiedza i doświadczenie stanowią składniki przedsiębiorstwa i nie powinny być przedmiotem samodzielnego obrotu niezależnie od przedsiębiorstwa, ustawodawca dał wykonawcom prawo powoływania się w postępowaniu o zamówienie publiczne na know-how tych trzecich podmiotów, czyli ich wiedzę i doświadczenie. Przepis art. 26 ust. 2b zdanie pierwsze ustawy Pzp wyraźnie uniezależnia prawo powoływania się na wiedzę i doświadczenie podmiotu trzeciego od rodzaju stosunku łączącego wykonawcę z podmiotem trzecim.

Kierując się założeniem, że udostępnienie zasobów musi mieć rzeczywisty charakter, wypracowano podejście, zgodnie z którym podmiot udostępniający wiedzę i doświadczenie powinien brać udział w realizacji części zamówienia, przy czym udział ten może przybrać dowolną formę. Decyzji i woli wykonawcy oraz podmiotu udostępniającego zasoby należy pozostawić określenie charakteru prawnego wzajemnych stosunków, które ich łączą lub będą łączyły. Niemniej zamawiający nie powinien bezkrytycznie akceptować sytuacji, w której wykonawca powołujący się na wiedzę i doświadczenie innego podmiotu będzie utrzymywał, że podmiot ten nie będzie brał udziału w realizacji zamówienia. Zawsze powinien tę okoliczność dokładnie zweryfikować.

Agata Hryc-Ląd, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych oraz główny specjalista w dużej instytucji zamawiającej

zamówienia publiczne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wymóg osobistego świadczenia wykonawcy jest możliwy https://www.experto24.pl/zamowienia-publiczne/warunki-udzialu-w-postepowaniu/wymog-osobistego-swiadczenia-wykonawcy-jest-mozliwy.html 764dd78a2510868cee1b90636b4c64b8 Thu, 19 Nov 2015 15:53:50 +0100 Experto24.pl Zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi, prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy. < Wymóg osobistego świadczenia wykonawcy jest możliwy

Wymóg osobistego świadczenia wykonawcy jest możliwy

Experto24.pl

Zamawiający może zastrzec obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi, prac związanych z rozmieszczeniem i instalacją, w ramach zamówienia na dostawy.

W kontekście powoływania się na zasoby podmiotów trzecich, zastrzeżenie odnoszące się do obowiązku osobistego wykonania zamówienia przez wykonawcę, nie zawsze będzie skuteczne. Nie odniesie mianowicie skutku w zakresie, w jakim wykonawca w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, powołuje się na obce zasoby, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Pzp. Zgodnie natomiast z obowiązującym art. 36b ustawy Pzp zamawiający może żądać wskazania przez wykonawcę części zamówienia, której realizację zamierza powierzyć komuś innemu oraz może wymagać podania nazw (firm) podwykonawców, na zasoby których się powołuje na podstawie art. 26 ust. 2b ustawy Pzp.

W sytuacji gdy wykonawca będzie zmieniał podwykonawcę albo z niego rezygnował, jeżeli podwykonawca ten użyczał mu zasobów w celu wykazania warunków udziału w postępowaniu, zobowiązany będzie wykazać, że nowy podmiot (albo wykonawca samodzielnie) spełnia warunki udziału w postępowaniu w stopniu nie mniejszym aniżeli wymagany na etapie prowadzonego postępowania.

Agata Hryc-Ląd, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych oraz główny specjalista w dużej instytucji zamawiającej

zamówienia publiczne

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>