Świadczenia z ZFŚS może otrzymać każdy pracownik

Data: 06-06-2013 r.

Regulamin ZFŚS nie może przyznawać prawa do korzystania ze środków funduszu tylko pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony czy pracującym w pełnym wymiarze czasu pracy. Przeszkodą nie powinno być również przejście na emeryturę czy rentę.

Artykuł 2 ustawy o ZFŚS umożliwia dopłaty pracownikom, bez uzależniania tego prawa od rodzaju umowy łączącej ich z pracodawcą.

Na przykład jeśli w regulaminie ZFŚS pracodawca umieścił zapis informujący o tym, że prawo do korzystania ze środków funduszu mają tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, to zapis ten – mimo wyrażenia na niego zgody przez przedstawiciela załogi – powinien być jak najszybciej usunięty, ponieważ jest sprzeczny z ustawą o funduszu socjalnym, a także przepisami antydyskryminacyjnymi (wynikającymi z art. 183a kp).

Żaden przepis ustawy o funduszu socjalnym nie pozwala na uzależnienie wysokości dofinansowania od wymiaru czasu pracy. Zastrzeżenie takie nie powinno się więc znaleźć w regulaminie ZFŚS, a jeżeli już się znalazło, to powinno być usunięte.

Podobnie sytuacja przedstawia się z zapisami informującymi o tym, że pracownik nabywa prawo do świadczeń z ZFŚS dopiero po przepracowaniu u pracodawcy określonego czasu, np. pół roku. Tego rodzaju ograniczenia są także niezgodne z prawem i nie możemy ich umieszczać w regulaminie. Możliwość skorzystania z dofinansowań nie może być uzależniona ani od stażu zakładowego, ani od stażu ogólnego. Przysługująone po spełnieniu pozostałych warunków, już od pierwszego dnia zatrudnienia. Pracownik zatrudniony w dwóch firmach ma prawo do korzystania ze świadczeń z każdego z funduszy

 

Jeżeli pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców, ma prawo do skorzystania ze środków ZFŚS u każdego z nich – oczywiście, jeśli tworzą oni fundusz oraz jeśli pracownik spełnia wymagane warunki.

W przypadku gdy pracownik po przejściu na jedno ze świadczeń – emeryturę lub rentę – podejmie pracę u innego pracodawcy, a następnie ponownie skorzysta z prawa do emerytury lub renty, powinien otrzymać dopłaty z ZFŚS u tego drugiego pracodawcy.

Przykład: w 2008 r. pracownik Janusz Balicki przeszedł na wcześniejszą emeryturę z firmy „ABC”, którą po kilku miesiącach zawiesił, podejmując zatrudnienie w zakładzie „XYZ”. W 2013 r. ponownie skorzystał ze świadczenia emerytalnego, rozwiązując umowę o pracę. W tej sytuacji pan Janusz ma prawo do korzystania ze środków ZFŚS u pracodawcy „XYZ”, ponieważ to on był jego ostatnim pracodawcą przed ponownym przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592),
  • art. 2, art. 25 kp, art. 183a ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. : Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.).

Andrzej Wilczyński, specjalista w zakresie wynagrodzeń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Pięknie wyjaśnione, szkoda że komisje socjalne tego nie czytają. W regulaminie zakładowym mojego ostatniego zakładu pracy są takie "kwiatki": osoby uprawnione do korzystania ze środków funduszu socjalnego to - 1) pracownicy zatrudnieni w wymiarze nie mniejszym niż pół etatu, 2) emeryci i renciści byli pracownicy którzy rozwiązali stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Jestem emerytem, rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z powodu redukcji etatów i przez pewien czas przebywałem na świadczeniu przedemerytalnym nie podejmując żadnego zatrudnienia. Według regulaminu nie mam prawa do korzystania z fśs. A według ustawy o zfśs?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32472 )
Array ( [docId] => 32472 )