Cyfry w treści ZUS ZLA są istotne przy kontroli pracownika

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 19-02-2013 r.

Zarówno dla pracodawcy, jak i dla ZUS oznaczenie lekarskie na ZUS ZLA w postaci cyfr 1 lub 2 jest pomocne w razie przeprowadzania kontroli w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.

Cyfra 1 oznacza konieczność leżenia w łóżku w czasie zwolnienia lekarskiego, a cyfra dwa – że chory pracownik może w trakcie zwolnienia chodzić.

Pracodawca może kontrolować chorego pracownika

Praktyka wskazuje, że niejednokrotnie pracodawcy podejrzewają, iż w trakcie zwolnienia lekarskiego chory np. wykonuje pracę zarobkową lub zamiast leżeć w łóżku i stosować lekarskie zalecenia, załatwia sprawy prywatne. W takiej sytuacji płatnik zasiłku (pracodawca lub ZUS) ma prawo odwiedzić chorego i sprawdzić nie tylko jego zachowanie w czasie choroby, ale również samo zaświadczenie lekarskie – czy nie zostało sfałszowane lub czy zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Istotne jest to, że wyniki kontroli mają wpływ na uprawnienia zasiłkowe osoby korzystającej ze zwolnienia lekarskiego. Chory nie narusza zaleceń lekarskich, jeśli mimo powinności „leżenia w łóżku” uda się np. na badania kontrolne czy na zabieg rehabilitacyjny, a w przypadku „możności chodzenia” – kupi leki w aptece bądź dokona podstawowych zakupów.

Dla dwóch pracodawców trzeba posiadać dwa dokumenty ZUS ZLA

Sytuacja, w której pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców u jednego przedkłada zaświadczenie lekarskie, a u drugiego świadczy pracę, jest niedopuszczalna. Pracownik zatem powinien domagać się wystawienia przez lekarza dwóch zaświadczeń ZUS ZLA, odrębnie dla każdego pracodawcy.

 

Wykonywanie pracy zarobkowej w czasie trwania zwolnienia lekarskiego z jednej strony powoduje utratę przez pracownika prawa do zasiłku za cały okres tego zwolnienia, z drugiej zaś stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających związek z pracą (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 stycznia 1999 r., sygn. akt III AUa 1221/98, PP 1999/9), wówczas przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2000 r., sygn. akt I PKN 44/00, OSNP 2002/1/239).

Podstawa prawna:

  • art. 17 ust. 1, art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 i 2, art. 59 ust. 14, art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 65, poz. 741 ze zm.).
  • § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1999 r. nr 65, poz. 741 ze zm.).

Autor: Izabela Nowacka, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32528 )
Array ( [docId] => 32528 )