Zapis stopy procentowej składki wypadkowej w programie Płatnik

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 17-04-2015 r.

Sposób zapisywania w kartotece płatnika wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej w danym roku składkowym, jest zróżnicowany. Sposób zapisu zależny jest od statusu kartoteki.

Płatników składek pracujących w programie Płatnik można podzielić na dwie grupy:

 
  1. płatników, którzy pobierają dane z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS, a ich kartoteki posiadają status „Potwierdzona w ZUS”,

  2. płatników, którzy nie pobierają danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS, a ich kartoteki posiadają status „Niepotwierdzona w ZUS”.

Płatnik składek, którego kartoteka posiada status „Potwierdzona w ZUS”

Kartoteka płatnika składek, która ma status „Potwierdzona w ZUS” jest zablokowana do ręcznej edycji danych, co oznacza, że płatnik nie ma możliwości wprowadzenia do niej m.in. wartości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy.

W sytuacji gdy płatnik składek pobiera dane (płatnika i ubezpieczonych) z ZUS, wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe pobierana jest z jego konta w ZUS (w procesie aktualizacji danych) i automatycznie zapisywana w kartotece płatnika w zakładce „Inne dane”, w bloku „Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe”.

Należy pamiętać, że część płatników składek samodzielnie ustala właściwą dla siebie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Pozostałej części ustala ją ZUS na podstawie przekazanych przez płatnika dokumentów ZUS IWA – „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe (w przypadku stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy: od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. są to dokumenty ZUS IWA za 2012 rok, 2013 rok i 2014 rok).

Płatnik składek, który sam ustala wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za kwiecień danego roku (jest to początek obowiązywania danej wartości w roku składkowym), powinien wpisać w bloku III „Inne informacje", w polu 03 „Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe" – wartość stopy procentowej składki, jaka będzie obowiązywała płatnika w okresie od 1 kwietnia danego roku do 31 marca przyszłego roku.

Po przekazaniu deklaracji do ZUS, jej przetworzeniu i zapisaniu stopy procentowej składki na koncie płatnika, a następnie kolejnym pobraniu danych z ZUS stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe zostanie zapisana w kartotece płatnika.

W przypadku płatnika, dla którego wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS, jeśli po pobraniu danych z ZUS, w kartotece płatnika brak jest stopy procentowej składki, płatnik wprowadza stopę procentową składki (wartość wynikającą z zawiadomienia z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe) do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za kwiecień danego roku (w bloku III „Inne informacje”, w polu 03 „Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe”). Po przekazaniu deklaracji do ZUS, jej przetworzeniu i zapisaniu stopy procentowej składki na koncie płatnika i kolejnym pobraniu danych z ZUS stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe zostanie zapisana w kartotece płatnika.

Należy pamiętać, że w przypadku kartoteki płatnika, która posiada status „Potwierdzona w ZUS”, nie ma także możliwości zmiany oraz usunięcia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Płatnik składek, którego kartoteka posiada status „Niepotwierdzona w ZUS”

Jeżeli kartoteka płatnika posiada status „Niepotwierdzona w ZUS”, tj. płatnik pracuje w ramach pierwszego etapu wdrożenia zmian programu Płatnik (czyli nie pobiera danych z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS), nową wartość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe należy wprowadzić do kartoteki płatnika –> w zakładce „Inne dane” –> w bloku „Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe”.

Monika Kowalska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36965 )
Array ( [docId] => 36965 )