Prawo do wcześniejszej emerytury dla pracowników kolejowych

Data: 06-06-2014 r.

Aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy na kolei, nie trzeba być pracownikiem kolejowym w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę lub w ostatnim czasie przed zgłoszeniem takiego wniosku.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. spełniające warunki przewidziane w art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Taką możliwość mają m.in. pracownicy kolejowi, którzy mogą nabyć prawo do tego świadczenia, jeśli:

  • osiągnęli wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mężczyzny,

  • do 31 grudnia 1998 r. udowodnili staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia na kolei,

  • nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Przy ustalaniu, czy został spełniony drugi z tych warunków, ZUS stosuje zasadę korzystniejszego liczenia niektórych okresów pracy kolejowej. Dotyczy to okresów pracy na parowym, spalinowym lub elektrycznym pojeździe trakcyjnym, w drużynach konduktorskich oraz na stanowiskach manewrowych lub ustawiaczy.

Każdy pełny rok takiej pracy jest liczony przez ZUS jako 14 miesięcy zatrudnienia na kolei.

Należy także podkreślić, że aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy na kolei, nie trzeba być pracownikiem kolejowym w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę czy też ostatnio przed zgłoszeniem tego wniosku. Zatrudniony może więc skutecznie ubiegać się o taką emeryturę, mimo że dawno już zakończył zatrudnienie na kolei.

Marek Opolski, specjalista w zakresie emerytur i rent

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35032 )
Array ( [docId] => 35032 )