Zmiany w emeryturach: rząd przeniesie obligacje OFE do ZUS

Data: 04-09-2013 r.

Część obligacyjna Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie przekazana do ZUS – poinformował premier Donald Tusk na środowej konferencji prasowej. Dodał, że dzięki temu posunięciu zmniejszy się dług publiczny oraz wzrośnie bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

Choć zmiany są duże, mają pozostać neutralne dla przyszłych emerytów, czyli z założenia nie wpłyną na wysokość składki płaconej przez jeszcze pracujących ani odbieranej przez nich emerytury. Premier przekonywał, że wybrany wariant gwarantuje bezpieczeństwo i dożywotnią wypłacalność emerytur, a ryzyko będzie zminimalizowane. Emerytury wypłacane z subkonta w ZUS mają być wyższe od tych z OFE. I to ZUS będzie odpowiedzialny za wypłatę emerytur z obu filarów.

Część akcyjna ma pozostać w OFE. Przyszła składka ma być dobrowolna. Obywatele będący płatnikami składki będą mogli dokonać wyboru, czy chcą dalej uczestniczyć w inwestycyjnej grze giełdowej, jaką proponują OFE – powiedział Donald Tusk. Jeśli uznają, że wolą państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać tego wyboru na rzecz ZUS – dodał premier. Jeśli obywatel przez 3 miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka (w wysokości 2.92%) trafi do ZUS.

Skąd takie propozycje? W ostatnich miesiącach okazało się, że OFE nie są przygotowane do dożywotniego wypłacania tej części emerytur, za które odpowiadają. Zmieniając system OFE rząd miał na uwadze m.in. kwestię długu publicznego. A wpływ OFE na dług publiczny jest miażdżący – stwierdził Tusk. Dlatego rząd zaproponuje obniżenie opłat związanych z obsługą systemu emerytalnego o połowę.

 

Z kolei minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że środki, które będą przeniesione na subkonto w ZUS, na którym od dwóch lat gromadzone są składki, będą podlegały dziedziczeniu „dokładnie w taki sam sposób, jak całość środków na subkoncie, czyli dokładnie jak środki w OFE”. Rostowski zapowiedział też zniesienie benchmarku – chodzi o to, by OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę. Dodał, że po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie będą mogły robić fundusze, będzie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32605 )
Array ( [docId] => 32605 )