Premia bez konkretnych warunków jest nagrodą

Kategoria: Nagrody i premie
Autor: Dominik Wajda
Data: 13-07-2015 r.

Jeśli pracodawca przewiduje w regulaminie wynagradzania premię dla dyrektorów jednostek organizacyjnych, ale nie warunkuje jej przyznania od oceny ich pracy, to świadczenie takie jest uznaniowe. Pracownicy nie mogą go więc żądać. Tak wynika z nowego wyroku SN.

Zasadnicza różnica pomiędzy premią a nagrodą pieniężną polega na tym, że premia jest składnikiem wynagrodzenia należnego pracownikowi za wykonaną pracę, w związku z czym ma charakter roszczeniowy. Oznacza to, że w razie ziszczenia się przesłanek premiowania pracownik ma prawo żądać od pracodawcy wypłaty tego składnika płacowego.

 

Z kolei nagroda ma charakter uznaniowy, co oznacza, że jej przyznanie jest uwarunkowane wyłącznie od woli pracodawcy. Pracownik nie może skutecznie domagać się przyznania mu nagrody. Może żądać jej wypłacenia, tylko w przypadku gdy otrzymał informację o tym, że pracodawca przyznał mu takie świadczenie.

O tym, czy dane świadczenie jest „premią” czy „nagrodą”, wcale nie świadczy jego nazwa, lecz przesłanki określające zasady jego wypłacania.

W sytuacji gdy praca, którą świadczą szefowie poszczególnych jednostek organizacyjnych w zakładzie pracy, nie podlega ocenie pracodawcy przy użyciu konkretnych, sprawdzalnych kryteriów, to świadczenie pieniężne za tak wykonaną pracę nazwane w zakładowych przepisach „premią” nosi znamiona nagrody. Pracodawca może (ale wcale nie musi) przyznać ją przedstawicielom tej grupy zawodowej.

Więcej na ten temat nowych wyroków SN można przeczytać w „Aktualnościach kadrowych”.

Dominik Wajda

Tagi:  premia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37510 )
Array ( [docId] => 37510 )