Deregulacja objęła komorników

Data: 18-07-2013 r.

W dniu 9 lipca 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Nowelizacja ułatwia dostęp do zawodów prawniczych, w tym do zawodu komornika. Sami komornicy nie są zadowoleni ze zmian, jakie wprowadza deregulacja. Ich zdaniem skomplikuje to również sposób dokonywania egzekucji, w tym również egzekucji z wynagrodzenia.

Zgodnie z opinią samych komorników profesja ta wymaga solidnego przygotowania, czemu nie sprzyja ułatwianie zasad zdawania egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą oraz skrócenie czasu jej trwania. Komornicy twierdzą, ich liczba jest wystarczająca. W sytuacji, kiedy będzie ich więcej nadzór nad nimi może być utrudniony. Poza tym uwolnienie tego zawodu może wydłużyć postępowanie egzekucyjne. Jeśli bowiem kilku komorników będzie usiłowało egzekwować wierzytelności z jednego majątku (w tym również z wynagrodzenia pracownika), może dojść do zbiegu egzekucji, co z kolei spowoduje przedłużenie tego postępowania.

Inne zdanie ma Ministerstwo Sprawiedliwości, które uważa, że nowelizacja ułatwi dostęp do zawodu komornika i przyczyni się do znacznego zwiększenia miejsc pracy w tym zawodzie.

Nadal konieczne będzie zdanie egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, jednak zasady jego zdawania ulegną zmianie. Cała procedura egzaminacyjna zostanie ujednolicona z innymi egzaminami wstępnymi na aplikację poprzez dostosowanie liczby punktów warunkujących pozytywną ocenę z egzaminu.

 

Pułap punktowy zostanie podniesiony z 90 do 100. Ponadto w celu ujednolicenia zasad zdawania tego egzaminu i innych egzaminów na aplikację (adwokacką, radcowską i notarialną) będzie ogłaszany, przygotowany przez zespół i zatwierdzony przez Ministra Sprawiedliwości, wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

Sama aplikacja komornicza, zamiast 2 lata, ma trwać półtora roku, dzięki czemu możliwy będzie szybszy dopływ kadr do zawodu komornika. Skrócono także z 5 do 3 lat wymóg dotyczący „stosowania prawa”, w odniesieniu do osób uprawnionych do zdawania egzaminu komorniczego bez aplikacji komorniczej. Informacje na temat egzaminu komorniczego oraz powołania na stanowisko komornika sądowego znajdziesz w poradniku Płace w firmie.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna: Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów – podpisana przez prezydenta 9 lipca 2013 r.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk, specjalista w zakresie prawa pracy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32698 )
Array ( [docId] => 32698 )